Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč jsou M&A tak sexy? aneb Investiční konference: Den druhý

Zatím asi nejpřínosnější přednáška celé konference (čistě z mého pohledu) zazněla dnes z úst Ondřeje Benáčka. Energický, pozitivně naladěný a trochu cynický Senior Associate ve společnosti Innova Capital absolvoval studia práv a ekonomie v Praze a Švédsku. Po domluvě s Martinem Gregorem, ředitelem IES se rozhodl poradit studentům ekonomie, jak uspět v oblasti M&A, tedy fúzích a akvizicích.

Zde se, raději dopředu a alibisticky, potencionálnímu čtenáři-lingvistovi omlouvám, za podivný koktejl angličtiny a češtiny. Je to nicméně v zájmu zachování autenticity přednášky.

 

Proč zrovna M&A? Je to sexy obor!

„Myslím, že fúze a akvizice jsou sexy. A to z několika důvodů. Předně,“ jak tvrdí lehce ironicky Benáček, „můžete pracovat s špičkami ve svém oboru. Dále se jedná o dobře placenou práci. Jako další z důvodů uvádí typ práce – ta totiž rozhodně není stereotypní. „To bylo hlavní pro mne. V M&A nebudete dělat dva stejné dealy; dokonce ani stejnou věc v rámci jednoho dealu.“  Navíc je to oblast, ve které je velký přetlak. To znamená, že nahoru se dostanou jen ti nejchytřejší. „A když jsou kolem vás chytří lidé, budete chytří.“

A proč v tomto oboru pracuje tolik lidí když transakcí zas není tolik? Každý potřebuje armády právníků a konzultantů – a ti se postupně nabalují. Nutně budete spolupracovat s bankami (ty nakonec poskytují financování), a i ony potřebují poradce a právníky.“ „To množství existuje v důsledku asymetrie informací. I když jim zaplatíte dva, tři miliony euro, ve srovnání s chybou, které byste se jinak mohli dopustit, to je ‚negligible.‘“ Benáček zdůraznil, že jako CFO nebo CEO nemůžete mít specifickou zkušenost např. s právem, nebo mezinárodními daněmi.  je tedy nutné opatřit si vysoce specializovaného odborníka. „A to ideálně toho nejlepšího.

 

 Quo bonum?

„Co je pro vás tedy dobré?“ pokládá Benáček řečnickou otázku. „Měli byste vědět, co chcete dělat. Mne vedla šťastná náhoda. Ale pohádky v době finanční krize už moc dobře nefungují.“ Každá firma má jistá specifika. Benáček se rozhodl možná uplatnění rozdělit do matice 2x2, podle toho, zda pracujete s vlastním kapitálem a na vlastní riziko (principal investors, private companies, eventuelně private equity), s vlastním kapitálem, avšak na cizí riziko (banky), za cizí peníze, ale na vlastní riziko (listed companies, eventuelně private equity), či s cizím kapitálem a na cizí riziko (konzultanti). Poslední kategorie, jak se domnívá Benáček, čelí vždy stejnému problému, kterým je neexistující odpovědnost. Jediným vlastnictvím poradců je notebook a pěkné sako, ale, podle jeho vlastních slov, „konzultanti jsou v clashi [tedy určitém rozporu, konfliktu zájmů].“ I zařazení private equity je sporné. „Točí se tu sice reálné peníze, ale těmi, kdo je nerealizovali. Každopádně tu ale jde o vlastní rizika. Špatný deal pocítíte na vlastní kůži.“

 

Pyramida života a smrti

Benáček dále představil kariérní růst v typické investiční bance a poradenské firmě – ilustroval je pomocí dvou „pyramids of life and death.“ Asi osm pozic, od analytika až po Manager Directora (u investiční banky) či Partnera (consulting). Do této struktury ho prý kdysi zasvětila šéfová v práci. „Řekla: Fish and analysts have no voice.“ Na nejnižších třech úrovních (tedy např. právě na pozici analytika) jste pouze pracovní nástroj, potřebujete píli. „Ti o něco výš pak umí efektivně řídit dealy a organizovat. A ti nahoře, paradoxně, vůbec nepracují. Mají jiné schopnosti, jako např. tu komunikační. Takový Partner je kombinace kecala a sv. Jana Zlatoústého.“

 

Tři stupně – od Consultingu k Private Equity

Podle Benáčka existují v kariérním růstu tři hlavní úrovně. A to je Consulting, Investiční bankovnictví a Private Equity. „Nejčastější je začít v poradenství. Tam vás standardizují – budete nosit tmavé obleky a světlé košile, aplikovat určitou metodologii.

Odtud pak můžete postoupit do investiční banky. Někdo vás ale musí doporučit. Sem lidi nepotřebují. Sem se jim lidi cpou. Je ale možné dostat se do investiční banky přímo. Zkrátíte si kariéru o tři roky a splatíte o patnáct let dřív hypotéku. Musíte mít ale excelentní akademický report. Zklamu vás, nestačí nic v Čechách – musíte mít LSE [London School of Economics], něco z Ivy League, Cambridge nebo Oxford. O francouzských školách toho moc nevím. Víte, já radši pivo než víno.“ Dalším nutným předpokladem je alespoň tříletá zkušenost v předchozí práci. Do místních investičních bank je možné dostat se i jako intern. „To je ta nejlepší kariéra, které teď můžete dosáhnout.“ 

Nejvýše v Benáčkově hierarchii je, ne příliš překvapivě, oblast private equity. Abyste se dostali sem, je nutná 3-5 letá práce v consultingu nebo investičním bankovnictví a excelentní track rekord. „Musíte být nejlepší. Druhý nejlepší už není, jak bych tak řekl, good enough.“ Pavel Streblov, účastník pondělní panelové debaty na IES a očividně dlouholetý Benáčkův přítel, z publika souhlasně pokyvuje. „Byl jsem na výběrovém řízení do Goldman Sachs. Tři tisíce lidí z LSE tu umírají, aby sehnali jedno z 15 míst. Jinak není šance se tam dostat, pokud tedy nejste dcera nebo syn jednoho z dobrých klientů,“ dodává Streblov.

 

Global či local?

Mnoho studentů se rozhoduje, zda pracovat v místní společnosti, nebo naopak „go global.“ Benáček zmiňuje nejdůležitější faktory, které by měl zájemce zvážit. Co se týče globálních firem, musíte počítat s prací v jedné malé buňce z mnoha dalších, umístěné v jednom z mnoha pater budovy. „Budete-li dobří, dostanete se čtyři metry od okna. Jste takové malé kolečko ve velkých hodinkách. S osobním životem nepočítejte, odcházet s práce budete kolem 11 (máte-li štěstí), nad deskou budete i obědvat – čínské nudle. Ale zaplatí vám. Třeba 600m byt na Manhattanu. Za to si koupíte jednu pražskou čtvrť. Pracujete navíc, a to bez nadsázky, s těmi nejchytřejšími lidmi na světě.“

Místní firmy mají oproti tomu jiné výhody. „Nemáte sice tolik poradců, ale zase si toho více odpracujete sami a máte o hodně blíž k dealům – rychle získáte know how, protože děláte celý deal, nebo aspoň jeho velkou část.“ Netočí se tu tak velké peníze jako v těch globálních korporacích. 

Autor: Pavlína Kadlecová | čtvrtek 14.3.2013 0:36 | karma článku: 10,04 | přečteno: 992x
  • Další články autora

Pavlína Kadlecová

V norské divočině

Letos posouváme laťku zimního putování o něco výš než loni. Výdrž, fyzičku, psychickou pohodu, ale i zimní vybavení budeme tentokrát testovat v norských horách v okolí Bergenu.

9.4.2016 v 23:37 | Karma: 11,67 | Přečteno: 251x | Diskuse| Cestování

Pavlína Kadlecová

Štrasburk aneb francouzské studijní dobrodružství

Začátek našeho pobytu ve Štrasburku nejde tak po másle, jak bychom si s Evčou, spolužačkou ekonomie z Karlovky, přály.

6.10.2015 v 0:00 | Karma: 10,36 | Přečteno: 493x | Diskuse| Cestování

Pavlína Kadlecová

Šla Pravda světem. V podání Vladimira Vladimiroviče Putina

Už asi dva týdny mi v hlavě zní Nohavicova Pravda a Lež (pro zájemce dostupná na webu nohavica.cz), ta písnička mě fascinuje a její slova mi utkvěla. V poslední době se zdá, jako by podobně přemýšlel i Vladimir Putin.

1.8.2014 v 3:23 | Karma: 20,21 | Přečteno: 1238x | Diskuse| Politika

Pavlína Kadlecová

Moderní umění?

To, že moderní umění je mi tak nějak cizí, vím už dávno. Pořád jsem ale za „moderní“ považovala díla jako několik barevných teček na bílém pozadí nebo nic neříkající barevné šmouhy na velkoformátu.

23.2.2014 v 20:15 | Karma: 15,37 | Přečteno: 381x | Diskuse| Kultura

Pavlína Kadlecová

Jak by to asi vypadalo, kdyby národní obrozenci byli bývali úspěšní

Já se vám takhle koukám na rokodník a nechce se mi věřít, že je leden a ve věstnici mě zase čekají zkoušky.

5.1.2014 v 12:03 | Karma: 14,09 | Přečteno: 979x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1006x
studentka ekonomie, milovnice jazyků, zapřísáhlá cestovatelka a amatérská blogerka