Na základních školách chybí muži, pomůže letošní zvýšení platů?
Na českých základních školách učí podle statistik pouhých 14 % mužů. Na prvním stupni je to dokonce necelých 5 %. Jejich počet se v podstatě za posledních deset let nezměnil, podle dat MŠMT kolísal podíl mužů v letech 2006 až 2015 mezi 13 - 15%. Stále se tedy řadíme mezi státy s nejmenším počtem mužů ve školách v Evropě.
Nejnovější průzkumy z oblasti institucionální výchovy tvrdí, že muži ukazují dětem svět jiným způsobem než ženy a řízená výchova i vzdělávání zásadně postrádá účast mužů. Ti jsou pro zdravý vývoj dětí stejně potřební jako ženy.
Učitelé přitom nejsou přínosem jen pro žáky, ale rovněž pro celý pedagogický sbor. Argumenty v jejich prospěch jsou pozitivní mužské vzory, předvedení spolupráce mezi učitelem a učitelkou i názory a způsoby řešení problémů z mužského pohledu. Vybrané lesní školky se dokonce snaží o vytváření smíšených učitelských dvojic, které by dětem co nejvíce připomínaly rodinný model.
Co tedy drží muže dál od toho, aby se vrhli do práce s žáky s takovou vervou, s jakou se mnohé ženy pouštějí do dříve tradičně mužských povolání? Je největší překážkou nízký plat nebo malé společenské uznání?
Podle údajů z MŠMT se průměrný hrubý měsíční příjem pedagoga na základní škole pohybuje na úrovni 27 000 Kč (před deseti lety to bylo 22 000 Kč). Podle slov ministryně se v roce 2016 celková mzda učitelů zvýší o osm procent, tarifní plat pak o šest procent. V praxi to bude znamenat, že začínající učitelé s praxí do 6 let ve 12. platové třídě si polepší cca o 1200 Kč, déle sloužící pedagogové pak o cca 1500 Kč.
Snad se tedy i v základním školství dočkáme nových kolegů pedagogů, kteří budou odhodlaní vzdělávat další generaci dětí.
Použité zdroje:
http://www.msmt.cz
Jiří Pavlas
Jiří Pavlas
Inspirativní akademie pro ředitele škol na Šumpersku
Místní akční skupina Šumperský venkov dlouhodobě podporuje aktivity související s rozvojem vzdělávání. Významnou roli zde hrají zřizovatelé a ředitelé škol, kteří jim dodávají tolik potřebný informovaný a zastřešující rozměr.
Jiří Pavlas
Seznamte žáky hravou formou s umělou inteligencí a šiřte přitom vánoční radost!
Některé vysoké školy ruší kvůli AI bakalářské práce. Na základních školách naopak hledáme různé způsoby, jak mladším žákům umělou inteligenci přiblížit a smysluplně ji zařadit do výuky.
Jiří Pavlas
V Písařově na Šumpersku zahájí adventní období dvěma akcemi pro širokou veřejnost
Poslední listopadová sobota bude v naší obci patřit Andělské dílně s vánočním jarmarkem. Týden na to již tradičně rozsvítíme v Písařově vánoční strom u školy.
Jiří Pavlas
V Písařově se rozloučí se školním rokem Pohádkovým lesem
Způsobů jak zaměstnanci školy zahájí letní prázdniny je určitě mnoho. U nás to bude v pohádkovém stylu.
Jiří Pavlas
Ředitelé málotřídních škol požadují návrat všech žáků k prezenční výuce
K výzvě #dejmemalotridkamzelenou se k dnešnímu dni připojilo více než 450 málotřídních škol ze 771 napříč celou republikou. Cílem výzvy je vrátit k prezenční výuce všechny žáky těchto škol na základě výjimky.
| Další články autora |
Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu
Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...
O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku
Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...
Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech
V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...
Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou
Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...
Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce
Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...
Učení na instalatéry nebo truhláře děti láká, zedníkem nebo řezníkem chce být málokdo
Sehnat instalatéra bývá často martyrium. I to může být důvodem, proč na Středním odborném učilišti...
Automobilový závod Rallye Králíky čelí odporu místních obyvatel a podnikatelů
Spolek Dračí skála, který pořádá tábory pro děti, právně bojuje proti pořádání automobilového...
V Kaznějově u Plzně vyhořel byt, oheň asi vznikl při nabíjení elektrokoloběžky
Požár bytu v Kaznějově na Plzeňsku likvidovalo v sobotu pozdě večer 12 hasičů. Jedna osoba se...
Na Špičáku skončila Jízda přes louži pro většinu účastníků koupáním
Teplota vzduchu pod deset stupňů, teplota vody čtyři. Na šumavském Špičáku se jela tradiční Jízda...

PROJEKTOVÝ MANAŽER - POZEMNÍ STAVBY (80 - 100.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat:
80 000 - 10 000 Kč
- Počet článků 11
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 394x



















