Karolína Peake prý bojovala v roce 1989! To těžko...

Bojovala ve 14ti letech? Možná proti akné... Nová ministryně obrany je přecijen o pár let mladší než já, nyní v říjnu jí bylo 37 let, takže mě od ní hodně přakvapila tento týden  její věta na půdě parlamentu!  Cituji: "Je spíše neobvyklé, aby armádní generál stál v čele civilní části ministerstva, v demokratickém státě mají ve vedení obrany být civilisté, i za to jsme v roce 1989 bojovali," řekla poslancům Peake. To mluví v parlamentu k lidem, kteří za naši svobodu bojovali už jako dospělí a tu dobu velice dobře pamatují? Chce pány poslance napadat, že pokud nesouhlasí s jejím rozhodnutím, tak napadají ideály roku 1989? To je podle mě docela nevhodné! Jí bylo 14, já byla už plnoletá, a dovoluji si říct, že jsem z toho rozum už měla. Ale malá Karolína Kvačková určitě ne. Pátrala jsem, kde se vlastně tato "bojovnice" vzala? Po revoluci o ní nikdo neslyšel, ani nemohl. Teorií, kdo všechno udělal vlastně sametovou revoluci, je mnoho, ale že by ji dělali děti pod 15 let, to jsem ještě neslyšela...
 Když se oddělila od Věcí veřejných, měla jsem radost, že žena se dokázala vzepřít úplatkářům a postavila se problémům. Tím spíše, že se jedná o mladší generaci, které moc fandím! Ale jak moc se najendou paní Peake proměnila, mě zklamalo! Necítím k ní nenávist, či zášť, ale zklamání. A její povýšené chování v pralamentu je další kapkou. Dělá si z nás mladá paní Peake srandu? Při sametové revoluci jí bylo 14 let, takže rozhodně bojovala maximálně se začínající pubertou a věřím, že jí ani revoluce, ani to, za co jsme bojovali, upřímně nezajímalo. A pokud ano, nemohla tomu ve čtrnácti letech rozumět. Tenkrát to ještě byla malá Karolínka Kvačková. Komu je to jméno povědomé, tak ano - jsou to právě ti Kvačkovi, co nyní vlastní Velkopřevorský mlýn na Čertovce.

 

Právě na Čertovku se přestěhovala zpět paní Peake s rodinou nedávno po prodeji vily v Troji (viz také známá kauza, kdy kvůli nepřiznaným příjmům za prodej vily byla loni peskována tiskem i veřejností). Jaksi zapomněla ve svém přiznání uvést, že za dům a pozemky v Troji Peakovi dostali 57 milionů korun. Po odečtení splátek hypoték, nákladů na koupi pozemků a daní, zbylo "pouhých" 33 milionů korun. To by v přiznání chybět nemělo, že?

Ale jak to s nynější paní ministryní vlastně začalo? Paní Peake vstoupila do politiky původně jako aktivistka pro získání zájmu a financí pro Kampu. Díky kontaktům a jednáním s lidmi na MÚ Prahy 1 se později se stala politickou rychlokvaškou a měla hned lepší možnosti a politické známosti. To mi připomíná předloňskou kauzu týkající se 21,5 milionů Kč - které byly hrazeny Městským úřadem Prahy 1 na vyčištění koryta. Pan Kvaček (otec paní Peake) konečně mohl roztočit mlýnské kolo, tolik obdivované turisty. A roztočil ho společně s panem starostou Hejmou (na foto v šedém obleku).

 

Upozorňuji na tuto kauzo proto, že radnice měla ze státních peněz do proměny Kampy investovat 30 miliónů korun (z té částky při nákladech 21 mil. na úpravu kolem Čertovky už moc nezbylo, že?) Osobně mám Čertovku ráda a ctím obnovu památek, ale pokud jsou v osobním valstnictví, tak se mi moc nelíbí, že to jde ze státních peněz na úkor ostatních částí Kampy. V Nosticově zahradě měly být nové záhony květin i keřů a uprostřed měla být kašna. Viděl ji tam někdo? Já ne. Hlavní cesta Kampy měla mít charakter promenády, ostatní cesty buď kamenné a pískové, nebo asfaltové a mají sloužit bruslařům. No nevím, zda by cestu na Kampě brusle ustály, já mám co dělat, aby tam moje děti nespadly na kole.

Nehci nijak zlehčovat politické začátky paní Peake, ani ji podezírat, že vstoupila do politiky kvůli prospěchářství, určitě jí šlo o dobro lidí, že? Ona sama se svojimi začátky ale není spokojena! V letech 1997−1998 byla členkou Občanské demokratické strany, kde však podle svých slov, cituji: „nedostala absolutně žádný prostor dělat jakoukoliv reálnou politiku." No fain, alespoň že toto zklamání u ní nenastalo v KSČ a nemá zničený svůj profil - nyní je velká móda upozorňovat na kohokoliv, že byl v KSČ. Koneckonců komunisti jsou vlastně i v ODS i v ČSSD, takže je to jedno. Znáte přece ten vtip: "Koho budeš volit? - No přece komunisty. - To já vím, ale z které strany? " 

Ale jak pokračovala její cesta k vrcholné politice? Stalo se jí osudným díky aktivitám na Praze 1 právě jednání s Věcmi veřejnými a setkání s Josefem Dobešem (ano - s TÍM Josefem Dobešem, bývalým ministrem školství), který jí nabídl spolupráci, a tak začala její kariéra se stranou Věci veřejné. Stala se tou slavnou dívkou z plakátu, který nás u silnice vybízel: Volte naše holky! Vidíte správně - paní Peake je na obou plakátech třetí zleva...

 

Pevně doufám, že její vzestup není způsoben zatemněním mozku ostatních politiků po shlédnutí propagačních fotografií Věcí veřejných..

Co se týká kariery ve Věcech veřejných, pak už to šlo rychle. Po vyhazovu "zrádkyně" paní Kočí ze strany ji Peake nahradila ve funkci předsedkyně klubu. Na jaře 2012 ale již byla nespokojena i ve straně VV a spolu s dalšími kolegy založila LIDEM (liberální demokraté). Dovolím si pro upřesnění citovat důvody, proč strana vznikla a co je jejím cílem - viz stanovy strany LIDEM, článek 2: "Cílem strany je budování prosperujícího a otevřeného státu sebevědomých občanů. Státu s průhledným, srozumitelným a vymahatelným právem. Státu, v němž mají občané důvěru v politiku. Státu, jenž respektuje svobodu jednotlivce a dává lidem prostor pro rozvoj. Státu, v němž jednotlivec v rámci svých svobodných rozhodnutí přejímá odpovědnost za rodinu a obec. Státu, v němž funguje spravedlivá solidarita silnějších vůči slabším."  K tomu bych ráda dodala, že to snad chtějí všechny strany ne ???  Nemluvím o tom, že to neplní ani strana LIDEM, ani žádná jiná...

Jelikož strana LIDEM je vlastně úplně nová, neměla by bez voleb vůbec působit ve vládě, nemyslíte? Ale jak vidno, spolupráce vznikla po koaličním jednání s panem Nečasem a paní Peake považuje svůj mandát z Věcí veřejných jako povolenku k působení ve vládě i poté, co původní stranu opustila. Ale původní strana porušila koaliční smlouvu, tudíž by tam vůbec neměla být ani VV, ani jakási její odnož!

Ale že se nakonec s novou stranou paní Peake uchopila moci. Ani se nenadála a už je ministryní obrany! A ještě si obhajuje razantní změny na ministerstvu a vyhazovy generálů větou, že za to jsme bojovali v roce 1989! Nakonec se vydala naše "čtrnáctiletá bojovnice" postupně dost vysoko a i z premiéra udělala figurku na provázcích. A rozhodně si paní Peake nedělá ani starosti s názorem prezidenta.

Václav Klaus řekl ve čtvrtek po vyhazovu hlavních představitelů ministerstva obrany: "Měl jsem mnoho otazníků nad jmenováním paní Peake, ale byl jsem předsedou vlády ubezpečen, že bude zajištěna kontinuita fungování ministerstva a že tuto kontinuitu bude zajišťovat první náměstek ministra Vlastimil Picek."

To už na mě opravdu působí dojmem, že členové vlády počítají s tím, že pan prezident ve funkci končí a s novým se nějak dohodnou. Nebo paní Peake za vidinou získání resortu rozdala úsměvy a ujištění, že bude vše při starém, aby měla klid? Jestli takhle jedná i doma, tak je mi líto jejího manžela... Tyhle triky jsou jakž takž pochopitelné u nezralé koketní slečny, ale ne u političky ve vrcholné funkci. Nejsme na trhu! Ačkoliv naše vládní politika plná výměn křesel a kšeftů s funkcemi pod vedením Petra Nečase (nebo spíše Karolíny Peake? ) občas jako třžiště vypadá...

Autor: Pavla Brychtová | neděle 16.12.2012 2:27 | karma článku: 41,40 | přečteno: 10120x