Grebeníček je holt synem svého otce!

Něco tak cynického a nehorázného dlouho nebylo v parlamentu slyšet: "Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící," prohlásil Grebeníček z KSČM. Z jeho dalšího projevu vyznělo, že souhlasí s významným dnem na památku upálení Palacha, ale nesouhlasí s výkladem, proč se Palach upálil. To mu jaksi nevyhovuje. On byl vychován v tom, že KSČ je nejlepší, jediná čestná strana.

Sleduji to večer znovu. Opravdu řekl "Naprosto zavádějící" ???  Tak to slyším prvě. Jakože Palachův čin vůbec nesouvisel s komunistickým režimem?

1) kdo byl u moci?

2) kdo povolal vojska Varšavské smlouvy, nechal zde působit dlouho armádu SSSR a spolupracoval s ní?

2) kdo nařídil Československé socialistické armádě, aby nebránila vstupu vojsk Varšavské smlouvy?

3) kdo zakázal vysílání ČS rozhlasu, když chtěl hlásat odpor lidu?

4) kdo cenzuroval a postihoval svobodná vyjádření v tisku, TV i na veřejných místech?

Byl to lid, nebo představitelé komunistického režimu?

Odpovím přímo slovy Jana Palacha:  „Na protest proti všemu, co se tady děje. Proti nesvobodě slova a tisku. Říkejte to všem."

Když pan Grebeníček vyřkl, to že Palachův čin nemá spojitost s komunistickým režimem, v tu chvíli v parlamentu zpozorněli jistě všichni poslanci a odklonili hlavy od novin a notebooků. To už je co říct! A mnozí poslanci, kteří ctí každého, kdo položil svůj život za boj proti komunistickému režimu a jeho následkům, se dokonce zvedli a na protest odešli z jednacího sálu. Diskuze o Palachovi vznikla díky tomu, že byl navržen den 16. leden jako významný den v kalendáři svátků České republiky. Vše probíhalo slušně, dokud se o slovo nepřihlásil právě soudruh Grebeníček. Žasnu, že zrovna ON měl potřebu se k tomu vyjádřit - a navíc takto cynicky!

A šéf komunistů pan Filip tomu nasadil korunu! Dovolil si tvrdit: "My jsme nezpochybnili zařazení dne Jana Palacha do významných dnů České republiky. My jsme akorát oponovali proti tomu, že to byl čin proti komunismu." Tak to mě dorazilo - chtěl zachránit situaci tím, že souhlasí se zbytkem parlamentu, že 16. leden může být významným dnem? No ale s tím souhlasil i pan Grebeníček. Ale problém byl v jiné jeho větě - v důvodu Palachova činu a jeho spojitosti s režimem a děním ve společnosti. Takže poslanci, kteří odešli,  nebyli pohoršeni tím, že by někomu vadil další významný den v kalendáři - ale byli pohoršeni lživým tvrzením o Janu Palachovi. To pan Filip opravdu kolegovi nepomohl, spíše naopak rozpoutal nesmyslné projevy dalších komunistických poslanců, čím se strana veřejně velice negativně projevila jako celek.

Jan Palach ještě 3 dny po svém činu žil a zcela jasně se vyjádřil ke svému činu, kterým protestoval proti komunistickému diktátu a normalizaci a proti pozvání sovětských vojsk. Československá armáda měla od komunistických iniciátorů rozkaz pustit vojska do země. Lidé protestovali. Začala doba normalizace.

Jan Palach se rozhodl činem plným tragického hrdinství protestovat proti začínající normalizaci. 16. ledna 1969 se tento dvacetiletý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy polil na Václavském náměstí hořlavinou a zapálil. „Na protest proti všemu, co se tady děje. Proti nesvobodě slova a tisku. Říkejte to všem." Jeho čin byl jistě velmi krajním řešením, ale jak sám uvedl, chtěl upozornit na to co se děje - a to způsobem, který by lidé zaznamenali.

Utlačování svobody slova, názoru a tisku bylo právě díky cenzuře a restrikcím komunistického režimu. Je naprosto nezpochybitelné, proti komu byl protest zaměřen. Jistě to byl čin zoufalý a ne každý by něco takového udělal, ale tento student se k němu rozhodl a je připomínán jako hrdina.

Je všeobecně známo, že právě otec pana Grebeníčka byl jedním z velkých stoupenců razantních způsobů komunistického režimu a existuje mnoho svědectví a dokladů o jeho krutých vyšetřovacích a donucovacích metodách. Věřila jsem doposud, že Grebeníček se s chováním svého otce neztotožňuje a i když je mi nesmírně nesympatická strana KSČM, tak ji holt respektuji, jako stranu, kterou lidé volí a chtějí ji v parlamentu. Demokracie je holt kompromis s těmi, kdo přemýšlí opačně, než my. S touto stranou dokonce jednal i nastupující prezident Zeman a v prosinci ji žádal osobně o podporu své kandidatury na prezidenta.

Navenek se KSČM chová, jakože jsou stranou novou a porevoluční. Ale evidentně jsou následníky minulé totalitní KSČ, jinak by nikdy nemohli jejich předstvitelé tvrdit to, co dnes prohlásili v parlamentu. Naprosto fanatickým projevem završila atmosféru komunistiská poslankyně Semalová na stranu koalice: "Jste to vy, kteří převracíte přes 20 let historii. Jste to vy, kdo předkládáte hrdiny za vrahy a vrahy za hrdiny". Nechtěla tím doufám tvrdit, že hrdina Palach byl vrah ???

Předkladatelka novely o novém významném dni, poslankyně Jana Černochová, uvedla: "Zástupce KSČM pan Grebeníček nám jasně ukázal, že se jejich myšlení a demagogie hraničící s fanatismem za 45 let vůbec, ale vůbec nikam neposunuly."

Jak si někdo v dnešní době dovoluje zpochybnit význam Palachova odkazu? Historici, politici i slušní lidé jsou zděšeni. Vážení občané, kteří jste volili KSČM, prosím uvažte, zda tato strana opravdu mluví i za vás!

 

Autor: Pavla Brychtová | pátek 8.2.2013 20:10 | karma článku: 29,21 | přečteno: 1059x