Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropská unie má mír jako vedlejší produkt?

Nobelova cena za mír pro Evropskou unii spoustu občanů i politiků zaskočila. Chápu, proč byla původně založena Evropská unie a se zajištěním míru to nemělo nic společného. To vypadá prosím jinak, když jde o mír. Už Jiří z Poděbrad měl kdysi myšlenku vzájemné mírové dohody mezi zeměmi. Ale jemu nešlo o peníze! Skutečně sjednocoval Evropu nabízenými dohodami o neútočení, o kontaktu panovníků, to vše ale nezištně - bez ekonomického vlivu nebo dohledu. Šlo mu o ochranu celku před společnými nepřáteli, tenkrát před nájezdy Turků z východu - mimochodem náhodná spojitost s dnešní obavou připojení Turecka k unii, že?  Ale abych se vrátila k tématu článku. U Evropské unie, při vší úctě – nejde o mír, ale o jednotnou měnu, zajištěný odbyt zboží, společný trh, kontrolu a spolupráci – jednoduše řečeno, jde o společnou kasičku.

Jenže se to tak trošku zvrtlo, vznikají názorové rozdíly i ekonomické propady. V některých zemích i vlivem hospodářské krize v rámci unie jsou již protivládní protesty a konflikty. Teď mě napadá - není konflikt opakem míru? Občané bohatších zemí nesouhlasí s podporou chudších a naopak občané finančně slabších zemí se bouří proti nařízením Evropské unie. Navíc nastala poměrně lidsky přirozená situace - ne každý je ochotný svou prací přispívat stejně, některé země s nižší pracovní morálkou očekávají, že unie je povinna je dotovat nadměrně. Takže se jedná spíše o podporu černých ovcí rodiny, místo aby se výrazně pomáhalo „slabším“ členům unie pro dosažení hospodářské rovnocennosti. Ta totiž nebude dosažena nikdy. Země, které nejvíce přispívají, na tom zároveň nejvíce vydělávají - svým výraznějším exportem, smluvně zajištěným odbytem produktů a samozřejmě obchodním i turistickým ruchem, tudíž celkovým zvyšováním životní úrovně oproti ostatním zemím.

Země slabší, či později připojené dostávají dotace, se postupně také hospodářsky vzpamatovávají, ale také dostávají výraznější ultimáta. Národní jídla či tradiční užívané názvy se nesmí používat, diktují se normy, co jak vyrábět, ale třeba i jak zabít při tradičních zabijačkách prase, aby netrpělo. Pánové z Bruselu – my jsme byli civilizovaná země, i než jste k nám nahlédli…

Evropská unie je o kompromisu, ale i kontrole. Je o společné měně a o nastavených pravidlech, ale rozhodně není o společném boji za mír. Nobelova cena míru je tento rok udělena za sjednocení Evropy. Ale opravdu se jedná o mírové zásluhy? Já v tom vidím spíše zásluhy a cíle finanční, spojené s obchodními dohodami a pravidly. Nejsem fanatický euroskeptik, uznávám i to, že unie svými dotacemi do naší země může přinést i něco dobrého. Ale zase nejsem zastáncem názoru, že vše z Bruselu je pro nás dobré. Proto si nejsem úplně jistá, zda se neunáhlili tento rok pánové z norského parlamentu… Ano, slyšíte dobře. Z pěti Nobelových cen je tato jediná udělována komisí, vybranou norským národním shromážděním (forma našeho parlamentu). Komise je shormážděním volena, takže je v podstatě složena z bývalých členů tohoto shromáždění. Od té doby, co jejich cenu míru dostal Jásir Arafat, mám pochybnosti o vlivu politiky a mezinárodních vztahů na tento orgán. Ostatní Nobelovy ceny určují odborné instituce, náležející k oborům, kterých se cena týká.  Tam lze doložit určitou vědeckou zásluhu, oceněný projde opravdu odborným posouzením kandidátů.

Z historie Nobelovy ceny míru víme, že rok, nebo i dva roky po sobě nebyla tato cena udělena. Částka za tuto cenu nemusí být vyplacena a další rok je již jiná situace, takže se vynoří ze společenského dění či konfliktu osoba, nebo organizace, která si tuto cenu zaslouží. V případě EU bych osobně viděla či uznala zásluhy za hospodářské sjednocení a kontrolu, ale ne rozhodně mírové zásluhy. Sjednocení Evropy je spíše vedlejší produkt požadované hospodářské stability a kontroly, není to činnost mírová.

Nabízí se mi podezření, zda nejde o druh poklonkování či dotace Evropské unii. Odměna za cenu míru je v současnosti 8 mil. švédských korun (cca 23 mil. Kč). Když už mají být peníze někam vyplaceny, tak proč ne mamce unii, že?

Ale můžu si také myslet, že je cena dána jako motivace k dalším počinům. Že se jedná o zbožné přání skutečné rovnoprávnosti jednotlivých zemí. Nobelova medaile za mír má nápis Pro pace et fraternitate gentium – „Pro mír a bratrství mezi národy“ – tak se naivně můžeme těšit, že se slova naplní…

 

Autor: Pavla Brychtová | pondělí 3.12.2012 10:57 | karma článku: 12,24 | přečteno: 813x
  • Další články autora

Pavla Brychtová

Vyhraje Lukáš Pavlásek StarDance 2015?

Přiznejme si na rovinu, že stát se to může. Sázkové kanceláře prodělaly už hodně peněz na sázkách o jeho vypadnutí. Navzdory předpokladům Pavlásek jde stále do dalších kol a blíží se k finále. Proč vyhrává jeho "šlapání zelí"?

6.12.2015 v 8:40 | Karma: 47,47 | Přečteno: 35455x | Společnost

Pavla Brychtová

Česká republika má přispět 700 milionů Kč Turecku na řešení uprchlické krize EU

Tato částka má být součástí balíčku, který dostane Turecko za pomoc EU s imigrační problematikou. Premiér Sobotka označil dohodu za jeden z letošních nejvýznamnějších kroků k řešení uprchlické krize.

30.11.2015 v 4:19 | Karma: 37,74 | Přečteno: 1585x | Společnost

Pavla Brychtová

Jak dlouho bude Evropa shovívavá k násilí?

R.I.P. Paris... Jsem hodně zhnusená.... Když násilná smrt někoho přepadne při zábavě s těmi nejbližšími, tak je to naprosto chladnokrevný způsob, jak zbývající živé vyděsit. Cílem je získání respektu - ale způsobem zastrašování!

14.11.2015 v 7:10 | Karma: 35,89 | Přečteno: 1327x | Společnost

Pavla Brychtová

65 milionů Kč - cena za chystaný zákon o trvalém pobytu!

Ministerstvo vnitra ČR připravuje zákon, který má nařídit občanům, aby hlásili svůj nový trvalý pobyt do 15 dnů po přestěhování. Navíc chalupáři mají opět vystát fronty na úřadech a nahlásit si přechodný pobyt, který byl v minulosti zrušen. A předpokládaná cena související se zavedením zákona o trvalém pobytu? 65 000 000 Kč - tato částka je již zveřejněna, přičemž největší položku zahrnuje změna počítačové evidence obyvatel. Jakoby nestačily elektronické pokladny, musí se nakoupit a draze provozovat i nový systém na evidenci obyvatel.

18.4.2015 v 8:04 | Karma: 43,67 | Přečteno: 6493x | Diskuse| Společnost

Pavla Brychtová

Byznys nebo ochrana dětí? Norsko ročně odebere 12 tisíc dětí - hlavně cizincům!

Odebírání dětí bez soudu a snaha umístit děti cizinců do norských rodin - to vše již je delší dobu pod palbou kritiků okolních zemí a již roku 2007 Štrasburský soud pro lidská práva označil jednání Norských sociálních úřadů jako protiprávní a zkritizoval jednání norských soudů. Nyní je rok 2015 a situace s častým odebíraných dětí neustává. Norský právník Marius Reikeras, který podává opět stížnost Štrasburskému soudu, uvedl, že počet odebraných dětí v Norsku je ročně kolem 12 tisíc. Co je příčinou? Přísné posuzování výchovy cizinců, nebo snaha uspokojit norské pěstounské rodiny?

14.4.2015 v 7:40 | Karma: 40,63 | Přečteno: 5205x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Při bouřce rozhodují o životě vteřiny. Expert popisuje, jak se chránit

3. června 2024  18:09

O víkendu skončila po zásahu bleskem v nemocnici dvacítka lidí. Jak se chovat za bouřky, ve městě i...

KOMENTÁŘ: Kovačič spáchal na Markíze profesní sebevraždu, PPF to dobře ví

3. června 2024  17:19

Když moderátor pořadu televize Markíza Michal Kovačič 26. května na konci pořadu Na tělo...

Slovák sloužil v ruské armádě, zajali ho na Ukrajině. Zpět do Ruska netouží

3. června 2024  17:16

Na Ukrajině zadrželi slovenského občana, který údajně sloužil na straně Rusů a vzdal se ukrajinským...

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?
Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?

Jaké jsou zkušenosti našich testerů a jejich dětí s dětskou opalovací kosmetikou Lirene? Ochránil pokročilý systém fotostabilních organických a...

  • Počet článků 144
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2494x
Jsem fanoušek psaného slova, pisatel dojmů a pozorovatel dění, technik, ajtík, grafik a nadšenec do designu, fotograf a certifikovaný poradce v oblasti realit a investic, milovník umění - ale hlavně jsem mamka - a velká optimistka, která doufá, že pro náš svět ještě není pozdě ! :-)

Seznam rubrik