Svět pohledem šestiletého chlapce
Říká se, že žijeme v přetlaku lidstva, jsou nás miliardy na celém světě. Co člověk to osud, nějaký život, vzpomínky, zážitky a odkazy. Sami podle vlastního života víme, že po sobě zanecháme jen malou a postupně se vytrácející stopu. Stopu, kterou bude znát jen naše rodiny a když budeme mít štěstí, tak i pár přátel. Ale zanechat zde hmatatelnou stopu po desítkách let, je darem jen pro pár vyvolených.
„Každý člověk na zemi bez ohledu na to co dělá, hraje vždycky hlavní roli v historii světa.“
Paulo Coelho
Jsem přesvědčený o tom, že i ten šestiletý chlapec ani na malinkou chvilku nepomyslel na to, že přijde okamžik, kdy se jeho vidění světa, vetknuté do paměti stane předlohou dvou knih, které na mnoho let, budou pramenem čerpání historiků. Kdyby ještě před dvěma měsíci přede mnou někdo řekl jeho jméno, zcela určitě by tato informace zůstala jak planá růže, bez mého jakéhokoliv povšimnutí.
Osudové průsečíky, kterými může být cokoliv....
A dnes, když čím dál víc pronikám do života tohoto chlapce, objevuji neznámé světy plné navazujících souvislostí. Tisíce vynořujících se otázek a těžké hledání odpovědí. Ten chlapec tehdy vůbec netušil, že jeho životní příběh a prožité osudové okamžiky, budou mít obrovský význam. A to díky sepsanému svědectví z jeho dětství i po 159 letech.
Ten chlapec se jmenoval Josef Volf.
Narodil se 9. února 1860 v rolnické rodině Mikuláše a Anny Volfových, jako sedmé dítě. Svůj život prožil v malé obci Máslojedy u Hradce Králové.
Z pohledu dnešní doby a všech jejích vymožeností, si ani neumíme představit, jaký život prožívali naši předci a jejich děti.
Dřina na polích, hospodářství,
hračky tehdejší doby......
Přesto si myslím, že vnímání světa kolem sebe, je po generace stejné. Doba dětství, jež tvoří jednotlivé osobnosti. Prožitá doba dětství, připomínající sochaře, který do kamene vytesává sochu člověka.
Nejspíše si jako malý chlapec hrál s vyřezanými hračkami, učil se vyřezávat píšťalku s celou svou rodinou, dodržoval tehdejší zvyky a obyčeje. Radoval se z příchodu jara a nastupujícím slunečním paprskům nastavoval svou tvář. To jaro roku 1866 bylo plné nadějí na zlepšení situace v hospodářství, neboť sucho, které zachvátilo krajinu rok před tím, zásadním způsobem zasáhl do zásob a tím i do hospodaření. Se svými sourozenci se určitě rád toulal po okolních loukách, plných krásných květů, a při společných hrách hledal své útočiště v blízkém lese jménem Svíb.
Radostný křik a smích,
ozýval se z luk a polností.
A radostné hlasy dětí,
doprovázely hlasy ptáků z lesa Svíb.
Nikdo z obyvatel Máslojed a dalších obcí netušil, že se skrytými kroky blíží smrt a že tak strašným způsobem ovlivní život lidí….
prusko - rakouská válka
Ve třech obytných světnicích leželi na zemi 42 ranění vojínové. Byli to většinou Maďaři, Rumuni a Slováci. Ve veliké světnici leželi na postelích dva ranění důstojníci. Uprostřed světnice stál veliký stůl, na kterémž se prvý čas prováděly operace, hlavně amputace, neb vyjímaly kule z těl. V některých usedlostech byli ranění vojáci i ve stodole na mlatě položeni. Všechny peřiny, jež matka měla v zásobě, byly Prušáky prostřeny pod raněné vojíny. My, celá rodina, ubytovali jsme se v malé kuchyni a spali jsme na půdě na slámě z olejky, přikrývajíce se šatstvem neb plachtou.Když příštího jara r. 1867 před květnou nedělí jsme my, chlapci, hledali "kočičky" k/ke posvěcení v lese Havranci, spatřil jsem na východní straně lesa toho v příkopu mezi dvěma hroby ležet rakouskou kuli od pušky. Skočil jsem do příkopu a spatřil jsem celou holou nohu (chodidlo) z hrobu vyčnívati; byla úplně černá. Uleknuv se hrozně, volal jsem ostatní chlapce, a ti běželi k dělníkům nedaleko od nás pracujícím. Byli to dělníci od naší obce najatí, kteří měli za úkol všechny hroby v katastru obce důkladně opravit, protože v zimě země na mnohých hrobech tak se slehla, že části mrtvol z hrobů vyčnívaly.
čerpáno z knihy Josefa Volfa, Vzpomínky na válku 1866 (vydané roku 1927)
Žádný životní příběh od svého počátku do konce, nelze popsat několika větami. Stejně tak, jako prožitý příběh malého šestiletého chlapce, který prožil válečné útrapy spojené s prusko - rakouskou válkou. Stejně tak, jako je těžké popsat, jaké prožíval pocity a strachy v době válečné vřavy. Kolik mrtvých, zmrzačených a nešťastných lidí potkal i mnoho let po této bitvě. Však nakonec dopady a důsledky války roku 1866 prožíval celý svůj život, jak sám napsal v úvodu své knihy:
Službu průvodce jsem konal vždy jen z ochoty. Velký zájem ke všem památkám z této války se zakořenil pevně v mém srdci i tím, že jako útlý chlapec jsem viděl ony hrůzy a slyšel sténání a křik raněných vojáků a pak přemýšlel jsem, co tisíců nejlepších zdravých mužů v jarém věku padlo za oběť násilné smrti a bez rakví bylo do společných hrobů naházeno a hlínou zahrnuto.
V Máslojedech v červnu 1926.
Josef Volf, rolník.
Tím mé vyprávění o jednom rolníkovi z jedné malé vesničky nekončí. Ani nemůže. Vždyť právě jeho kniha je jedním ze základních pramenů studia historiků až do dnešní doby. Celý jeho život je zajímavý a inspirující.
Ale o tom všem až někdy příště....
Veškeré mé předešlé články či fotoblogy věnované osudnému roku 1866, naleznete zde:
Pavel Vrba
Jak se žije na vsi – vzácné návštěvy
jako volné pokračování na jedno z mých předešlých vyprávění. O pocitech, pohledech, které jsou jen mé. Součást vnitřního vesmíru, do kterého nepatří cokoliv ze současné „ moderní“ doby včetně politiky.
Pavel Vrba
Putování krajinou s pohledem do historie
V poslední době zjišťuji, že mě čím dál víc vyhovuje dobu volna trávit bez účasti na velkých akcí. Prostě putovat nejbližšími krajinou a radovat se z maličkostí kolem sebe. Ale taky vzpomenout na události staré 158 let.
Pavel Vrba
Taková nenápadná a tak vražedná
s čím dál větším nutkáním zabíjet. Člověk si při narození nepřipouští, že je zde bytost, která zabíjí. Vždyť narození potomka je šťastným a nádherným okamžikem s vidinou nádherných zítřků plných krásných chvil a absencí tragédií.
Pavel Vrba
Ohlédnutí za tradiční akcí s netradičním poznáním
o víkendu jsem se účastnil každoroční vzpomínkové akce. Odjížděl jsem s fotoaparátem a s představou, že mě na této akci nemůže nic překvapit. Mýlil jsem.
Pavel Vrba
Jak se žije na vsi – obklopeni přírodou
což přináší nekonečnou kupu pokusů, výher i proher. A zkušeností. Neměnil bych a do města už bych se nevrátil. A když jsem obklopen lůnem přírody, není krásnějších okamžiků a obrazů samotné podstaty přírody.
Další články autora |
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Symbol hnutí Me Too Weinstein čelí novým obviněním, k soudu po operaci nepřišel
Newyorští prokurátoři u soudu oznámili novou sadu obvinění proti bývalému filmovému producentovi...
Lidé jsou nervózní, připravujeme se na nejhorší, zní z obcí u řek na Zlínsku
Poslední velké povodně přišly v letech 1997 a 2002, přičemž zejména ty první napáchaly ve Zlínském...
PŘEHLEDNĚ: Nádrže se vypouštějí, pracovníci povodí jsou v terénu
Vodohospodáři kvůli očekávaným extrémním srážkám ve významných nádržích uvolňují prostor pro...
Říčka se jen letos rozvodnila čtyřikrát, v obci u Hradce už pytle ani neuklízejí
Už čtyřikrát letos nečekané letní povodně vypláchly Plotiště nad Labem. Okrajovou část Hradce...
Rezidence Wechův dvůr
Štěchovice, Kroměříž
Cena na vyžádání
- Počet článků 816
- Celková karma 13,99
- Průměrná čtenost 714x
„Já dělám svoje věci a ty zase svoje. Nejsem na světě proto, abych žil podle tvých očekávání, a ty nejsi na světě proto, abys žil podle mých. Ty jsi ty a já jsem já. A pokud se náhodou najdeme, bude to krásné. Pokud ne, nedá se nic dělat.“ — Bruce Lee
"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “. Marcus Aurelius
"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."
Abraham Lincoln
Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde : https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com
Seznam rubrik
- Foto - krásy kolem nás
- Společnost
- 1866 v souvislostech
- O těch lidských obavách
- Pokus o fejeton a nadsázku
- O kultuře a umění
- Osobní
- (V)očima diváka
- Ty věci.
- Takové jedno dlouhé povídání.
- Nezařazené
- Foto - motorismus
- Články o motorismu
Oblíbené blogy
- Dana Tenzer
- Jaromír Šiša
- Jitka Štanclová
- Jana Májová
- Kamila Branna
- Soňa Pražáková
- Zuzka Součková
- Jaroslav Chudáček
- Práce záchranářů
- Roman Enders
- Jan Tichý
- Klárka Tůmová
- Tomáš Gayer
- Petr Omelka
- Ivan Dřínek