Proč jsou rozvíjející se země trhy pro vás?

Investice na rozvíjejících se trzích jsou velice kontroverzním tématem. Někteří je haní, někteří na ně nedají dopustit, ale všeobecně po každém propadu na rozvíjejících se trzích zní unisono : " My jsme to říkali a kdo si na ... 

rozvíjející se trhy vsadil, ten špatně udělal." Tak. 

No a vidíte. Já, když jsem přišel do firmy, tak hned po asi pěti měsících jsem se setkal s Markem Mobiem, šéfem investic na rozvíjejících se trzích od Franklin Templeton a osmým nejlepším investorem na světě a ten mě přesvědčil, že tento region (nějakých 85% Země) nás do budoucna velice překvapí. V tom dobrém slova smyslu.

Z čeho vychází?

Země rozvíjejících se trhů jsou méně zadluženy, než rozvinuté země. Myslí se tím státní dluh. Občanské půjčky jsou tam také nižší, než v rozvinutých zemích, ale ne zase o moc. Jestliže je stát méně zadlužen, může si dovolit větší podporu investic v zemi a tím urychlit její rozvoj. Lidé na rozvíjejících se trzích zdaleka nemají všechno. Následující obrázek je z dokumentu Vize 2020 od Franklin Templeton. 

Jak vidíte, mobilů už je všude poměrně dost, ale u ostatních věcí to neplatí. Saturace automobily nebo televizemi v indii nebo Číně je ještě daleko před námi. Ale můžeme se těšit, že k tomu dojde. A co je důležité? Nakupovat akcie na těchto trzích právě teď. Protože jsou zatím levné.

Co říci dál? No samozřejmě lidé, kteří žijí na rozvíjejících se trzích, jsou stejní jako vy (i Česká republika je součástí rozvíjejících se trhů). Možná mají jinou barvu pleti, mluví jiným jazykem nebo píší jiným písmem, ale všichni do jednoho chtějí to nejlepší pro sebe a pro svoji rodinu. A protože na těchto trzích není tak propracovaný systém sociálního zabezpečení, musí se víc otáčet, aby si své sny splnili. Což zapříčiňuje růst HDP. 

Vždycky se musím smát, když někdo jásá nad růstem HDP 2,7% v USA a Čínu s růstem HDP okolo 6% považuje za stagnující. Uvědomte si, že v USA žije nějakých 320 milionů lidí a jen v Číně 1,4 miliardy. Umíte si představit, co za peníze je 6% růstu HDP? 

Co říkáte na nejsilnější ekonomiky světa?

Zatím kraluje USA, ale již v minulém roce ho na pár měsíců předstihla Čína, která se po průšvihu s pákovými obchody zase propadla, ale ona se vrátí. A už tam zůstane. A kdo jí bude následovat? Následující obrázek je z ekonomického výhledu The Telegraph.

Nový světový řád v roce 2050 : rozvíjející se trhy prosadí svou dominanci.

Jestli dobře vidím, tak první bude Čína, o chlup lepší než třetí USA bude druhá Indie, pak s odstupem Indonézie, Brazílie a Rusko. No a až bude svět takto uspořádán, já už chci mít ve firmách nejsilnějších států svoje investice. Chápete proč? A že i vy byste měli investovat spíše na trzích, které před sebou mají ještě viditelnou šanci růstu.

Dalším hybatelem pokroku je inovace. Tady mají státy rozvíjejících se trhů obrovskou výhodu. Nemusí nic vyvíjet od píky. Pošlou odborníky na školy v USA a koupí si výrobní linky přímo na rozvinutých trzích. A pak mohou začít vlastní vývoj. Zatím jsou tyto snahy více než bohatě dotovány. Čínští odborníci už dávno jen nekopírují výrobu v rozvinutých zemích. Co je to inovace ? Obrázek je opět z dokumentu Vize 2020 od Franklin Templeton. 

Ještě vám něco brání v investicích na rozvíjejících se trzích? Jo nevíte jak do toho. A nemáte tolik peněz. A kdybyste věděli, že poslat své peníze k profíkům a mít zainvestováno vždycky do dvaceti nejlepších fondů z rozvíjejících se trhů je dnes u nás možné? A že k nastartování investice vám stačí tisícikoruna pravidelné investice měsíčně? Sami si rozmyslete, jestli to je pro vás zajímavé.

Váš Pavel Rudolf

autor je spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Rudolf | úterý 22.3.2016 8:50 | karma článku: 17,71 | přečteno: 739x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12