Podnikatelské myšlení - dnes o větších penězích

Ve své praxi investičního poradce se potkávám s lidmi, kteří jsou úspěšní a umí vydělat peníze. Bohužel nemají tu historickou zkušenost s kapitálovými trhy nebo mají zkušenost z 90tých let a to se jejich přístupu nedivím. Ale ...

je třeba se na to podívat analyticky.

Tak předně lze podnikatele rozdělit do tří skupin.

První mě říkají, že si ve svém podnikání vydělají ročně desítky či dokonce stovky procent navíc a proč by tedy posílali peníze někam, kde to vydělává nějakých 10% max a ještě nad tím nemají kontrolu.

Druzí mi říkají, že své peníze nesvěří nikomu cizímu, protože už se několikrát spálili a raději za ně koupí nemovitost, kterou budou pronajímat. Mohou si na ní sáhnout a vědí, že to je jejich.

Třetí pak zajímají kapitálové trhy a rádi se svými penězi "experimentují" v nějakých produktech s "garantovaným vysokým výnosem". No a samozřejmě sem započítávám i ty, co investují na kapitálových trzích do otevřených podílových fondů a dělají to správně.

Ti první si ale musí uvědomit, že z valné většiny jsou to oni, kdo ve firmě vytváří ten zisk. To znamená, že firma na nich stojí a padá. Nemohou si vzít víc než týden dovolené v kuse, protože by se rozhodně něco zvrtlo a stejně na dovolené vyřizují pracovní telefonáty, protože to za ně nikdo neudělá. Takový podnikatel potřebuje samozřejmě ještě další pilíře, ze kterých bude čerpat rentu. Prvním je firma, potud v pořádku. Druhým pilířem jsou ale kapitálové trhy a třetím nemovitosti na pronájem. Proto by každý podnikatel, který to se sebou myslí dobře, měl odkládat 10-15% toho, co vydělá měsíčně do otevřených podílových fondů (OPF) a 10-15% do splátek hypotéky na nemovitost k pronájmu.

Je to životně důležité, protože se během podnikání může stát cokoli. A pokud takový podnikatel na měsíc vysadí - je jedno, jestli se bude léčit z havárie, tělo mu vypoví službu nebo cokoli jiného - firma se mu zhroutí. Nebo když udělá nějaké špatné rozhodnutí, které mu pošle firmu do konkurzu. Kdybych takové případy neznal, nepsal bych o tom. Co tito lidé potřebují? Samozřejmě minimálně druhý pilíř v podobě investic do OPF a to tak, že vaše majetkové konto by mělo být z dosahu Českého státu a jeho exekutivy. Dostat se do spárů exekutora je jednodušší, než si myslíte.

Ti druzí už mají slibně nastartováno a vytváří si třetí majetkový pilíř. Ale pokud nemají druhý, stejně mají svoji finanční nezávislost postavenu na dvou nohách a to je málo. Dále nemovitost vyžaduje velkou investici, je velmi špatně likvidní, protože když pak najednou potřebujete třeba 200.000, tak neprodáte koupelnu nebo kuchyň, ale musíte ji pod tlakem, tudíž za levno, prodat celou, Navíc se teď po těch letech potkávám s lidmi, kteří byli v druhé skupině a oni se mě ptají, jak je to s těmi podílovými fondy, že už je nebaví dělat správce nemovitostí. 

Třetí skupina je pak nejtvárnější a je třeba jim jen vysvětlit, že každý zisk je vyvážen rizikem a jestli jim někdo slibuje 30% za rok, tak musí počítat s tím, že také mohou o své peníze na 90% přijít. Otevřené podílové fondy, samozřejmě dobře vybrané, jsou v tomto směru nejjistější investicí. Průměrný zisk okolo 10%, riziko (volatilita) okolo 20% a fungují tak už od roku 1885.

Následující graf je vývoj fondu Templeton Growth Inc., který funguje již od roku 1954.

No řekněte, nestálo by to za investici? Ziskovost od roku 1985 je průměrně 9,69% p.a., volatilita 15,25%, ale absolutně fond vydělal za 30 let 1.630%. 

A teď si představte, že si 20 let posíláte 4.000Kč měsíčně a pak si dalších 20 let budete vybírat rentu 40.000Kč měsíčně. Dali jste do investice 960.000Kč a vybrali si skoro 10 milionů a 6 milionů na účtu pořád máte. Ano, to je nasimulováno přesně na tomto fondu. To není žádná utopie. Kdo má zájem, napište mi na prudolf@post.cz a já vám tu simulaci pošlu. 

No řekněte, má smysl něco takového mít?

Ale pozor. Je třeba to udělat správně. Ideálně majetkové konto přímo u zvolené fondové společnosti, mimo republiku a peníze ve fondu, který za to stojí a jehož investiční filozofie vám vyhovuje. 

Váš Pavel Rudolf

(autor je spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz)

Autor: Pavel Rudolf | čtvrtek 3.12.2015 12:05 | karma článku: 11,66 | přečteno: 849x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12