Peníze v bance jsou bezpečné! Asi. Nejspíš. Možná. Snad...

Není těch "změkčujících" slůvek pro ten rozhodný výrok nějak moc? Já myslím, že jo a je jich ještě málo. Bojíte se rádi? Čtěte dál a děste se.

Tak především, na bankovních účtech a ve stavebním spoření je dnes uloženo 3 biliony 200 miliard korun. Plus mínus. Tu ochranu, "každý účet do výše 100.000€" poskytuje Fond pojištění vkladů, který disponoval k 31.7.2013 částkou okolo 27,5mld Kč (web fondu), v roce 2014 vyplatil rekordních 14 mld Kč, mezitím něco přibylo, ale stejně v něm není ani 1% uložené částky. Tolik záruka.

Dále vycházím z textu článku pana Benjamina Kurase (Reflex)

Jsou tu regule Evropské komise. Ta v květnu vyzvala všechny členské země (i ČR), aby do konce srpna uzákonily ve své legislativě tzv bail-in. Co to znamená? Pamatujete si ještě bail-out, který v roce 2008 při bankovní krizi pomohl zachránit spoustu bank penězi, pumpovanými do nich ze státních rozpočtů - tedy z peněz daňových poplatníků? Samozřejmě, že tyhle peníze pak chyběly jinde, například při obnově silniční infrastruktury nebo v důchodovém systému.

No a bail-in je nařízení, kdy záchranu krachující banky mají na starosti akcionáři a věřitelé - tedy majitelé a dále my všichni, kdo máme v dané bance účet. Tím, že si uložím peníze v bance se totiž z pohledu práva stávám věřitelem (že mi je banka ještě někdy vrátí) a mnou uložené peníze jsou účetně vykazovány jako majetek banky. Ta regule EK se jmenuje BRRD - Bank Recovery and Resolution Directive.

Jednoduše se jedná o poskytnutí práva bankám obrat každého, kdo s nimi má co do činění. Respektive jeho peníze využít pro sanaci špatných úvěrů. Nevím, jestli tomu rozumíte. Tak ještě jednou.Vaše peníze, které máte uloženy v bance, budou použity na pokrytí ztrát ze špatných úvěrů, které banka poskytla. A ještě jednou (musím to pořád opakovat).Banky budou mít právo si přivlastnit vaše peníze. Legálně a zákonně. Tedy od srpna, kdy musí direktiva vstoupit v platnost lokálním zákonem.

No, řeknete si, že naše banky jsou ve formě a nic takového nehrozí. Hm, ale nezapomeňte, že i naše banky a zvláště ty velké, mají nějaké matky v cizině. 

No a co tedy s tím?

Nejjednodušší je převést si své peníze, samozřejmě jen ty, které dlouhodobě nebudete potřebovat, na majetek. Pošlete je do otevřených podílových fondů světových správců. Je to instituce stará (letos 130 let), hlídaná (hromadné investování) a spolehlivá. Jen je třeba dobře vybírat. Já například mám své peníze v EVOLUTION Value Fund a ve Franklin Templeton. A spokojenost. Jo a můžete si kdykoli peníze vybrat a do pěti dnů je máte na účtu.

Dávám však důraz na to, abyste hledali jen ty zprostředkovatele, kteří vám umí otevřít vlastní majetkový účet přímo u vybrané fondové společnosti. Je to důležité z hlediska bezpečnosti a aby vám zprostředkovatelé zbytečně neodčerpávali prostředky. Čím víc lidí je po cestě vašich peněz, tím menší peníze vám zůstanou.

Jestli nevíte kudy do toho, rozbalte si vpravo Seznam rubrik a buď si najděte odkaz, který vás zaujme, nebo mi napište.

Váš Pavel Rudolf

 

 

Autor: Pavel Rudolf | čtvrtek 2.7.2015 9:50 | karma článku: 11,11 | přečteno: 1103x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12