Kyperský mor se šíří

Tak a je to tady. Jako by nestačilo, že na Kypru namísto akcionářů platí za špatnou situaci banky klienti, nejdříve tuto bohulibou praxi převzala Kanada a teď se o ní jedná na půdě Evropského parlamentu. Od roku 2016, tedy pokud projde, by měl tento zákon platit ve všech státech Evropy.

Co to vlastně znamená? No ve své podstatě nic zvláštního. Banka je akciová společnost, jako každá jiná. Pokud si peníze ukládáte do banky, půjčujete je bance k podnikání. Tak to je. Půjčujete je bance k podnikání. Dokonce i účetně se vaše vklady zanášejí jako půjčky. No a jako věřitelé banky, která krachuje, jste ve stejné situaci, jako věřitelé kterékoli jiné akciové společnosti, jen s tou vyjímkou, že do výše 100.000Euro jsou vaše vklady ze zákona pojištěny a ztrátu vám musí vyplatit fond pojištění vkladů, do kterého banky povinně přispívají, do 20 dnů od vyhlášení platebí neschopnosti. Hm.

Ještě pořád si myslíte, že jsou vaše peníze v bance bezpečně uložené? Zrovna nedávno se fond pojištění vkladů rozhodl vypsat dluhopisový program, kde popisuje, jak by si půjčil peníze od občanů, když by zkrachovala velká banka, jejíž pojištěné vklady by nebyl schopen pokrýt. Na webu fondu je napsáno že : K 30. dubnu 2013 Fond disponoval částkou cca 26,5 mld. Kč. A víte, kolik mají lidé uloženo v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách? Více jak 3 biliony korun. I když slyšel jsem už o částce téměř dvojnásobné. Ve fondu tak není ani 1% zálohy.

Co tedy udělat se svými penězi?

Samozřejmě převést na majetek, zvláště ty nad 100.000€, ale i nižší částky. Vezměte si, že banky berou vaše peníze, podnikají s nimi a mají z toho zisk a co máte vy? Podinflační úrok a strach, že o své peníze přijdete. Co od takového převodu požadovat? Měl bych mít přehled o svých penězích (majetku), měl bych mít možnost si kdykoli jakoukoli částku přidat nebo vybrat a majetek by se měl zhodnocovat alespoň o inflaci, lépe víc.

Co je to investice do majetku?

1. Například zlato. Ovšem zrovna zlato je dnes komodita s ekonomickými pohyby jako každá jiná a je to "udržitel hodnoty", to znamená, že kdy jste za hezký oblek dali 10 gramů zlata v roce 1930, tak podobný oblek seženete za 10 gramů i dnes. Sice v jiné kvalitě a zpracování, ale pořád jen oblek. Nákup a prodej je limitován poptávkou a nabídkou. Když bude zlato levné, nikdo ho nebude chtít prodat a když bude drahé, zase koupit. A teď se na to podívejte z pohledu vás, jako člověka, který chce levně nakupovat a draze prodávat.

2. Starožitnosti, umění a podobné "nestárnoucí" záležitosti. OK, jestli tomu rozumíte, tak nakupujte. A nenechte se ošidit. Já tomu nerozumím.

3. Nemovitosti. Dnes velice oblíbená investice mezi Čechy. Koupit nemovitost, pokud máte peníze, není problém. Ale když pak potřebujete 100.000, například na nějakou operaci nebo léky, neprodáte balkon nebo kuchyni. Musíte prodat celou nemovitost, pod tlakem a se ztrátou. A že vám bude vynášet z pronájmu víc jak 5% ročně, to si můžete nechat jen zdát. A že vám nájem zaplatí splátky hypotéky, to je také blbost. Proč by si pak ten byt nekoupili jeho nájemci?

4. Akcie. Ano, i akcie je majetková záležitost. Je to poukázka na část majetku akciové společnosti, jejíž akcii jste si koupili. A má výhodu v tom, že nejen můžete vydělat na ekonomickém pohybu ceny akcie, ale každý rok (kvartál, měsíc) dostanete dividendu, což je odměna pro vás od úspěšné společnosti za to, že se se svými penězi podílíte na rozvoji této společnosti a vývoji nových výrobků. To zní dobře, ne? Ale co když společnost zkrachuje? Nebezpečí z toho vyplývající je nepřímo úměrné počtu nakoupených akciových společností a přímo úměrné počtu nakoupených akcií jedné akciové společnosti. Složité? Když budu vlastnit akcie 5 akciových společností ve stejném poměru a jedna zkrachuje, přijdu o 20% majetku. Když budu vlastnit 5 akcií jedné akciové společností a ona zkrachuje, přišel jsem o všechno.

Jak to udělat, abych se vyvaroval držení akcií krachujících společností, abych měl majetek rozmístěn do mnoha akciových titulů a pokud možno i v mnoha zemích? Aby se mi o majtek stral špičkově vyškolený odborník s informacemi, které normálně na trhu neseženu? Investovat do otevřených podílových fondů. Já mám peníze uložené u fondové společnosti Franklin Templeton, investuji do asijských společností, do společností z Latinské Ameriky a z Thajska. A vyplácí se mi to, minulý rok 22%. Protože se o můj majetek stará Mark Mobius, který je dnes v první desítce nejlepších světových investorů.

Abyste i vy věděli, kam a jak investovat a že je životně důležité mít vlastní majetkový účet u zvolené fondové společnosti, rozhodl jsem se mé know how bezplatně zveřejnit na internetu v projektu JakBýtBohatý.cz. Pokud se o své peníze (majetek) opravdu zajímáte, možná tu najdete inspiraci.

Jo a víte co je také super? Mám účet mimo republiku, mohu si na něj kdykoli cokoli přidat i si vyzvednout a zhodnocení je několikanásobně lepší, než u produktů v Česku běžných, jako je stavební spoření, investiční životní pojistka nebo penzijní připojištění. Nuže?

Váš Pavel Rudolf

 

 

Autor: Pavel Rudolf | úterý 28.5.2013 8:00 | karma článku: 9,14 | přečteno: 714x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12