Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každý z nás máme křišťálovou kouli, nebo vy ne?

Umíte si představit to ticho, kdyby všichni říkali jen to, co vědí? (to je citát od Karla Čapka) Ale to ne. Všichni se vehementně a s radostí věnují předpovídání budoucnosti. Ideálně v oborech, kde je to těžko zjistitelné. ...

Třeba zakladatel Svědků Jehovových Charles Russel na základě měření pyramid stanovil konec světa

na rok 1914. Jen zapomněl specifikovat, jak takový konec světa vypadá, takže si ho podle dnešního učení SJ nikdo nevšiml. A Ježíš už také přišel, je tu mezi námi, ale nikdo neví kde.

Podobné předpovědi se dějí i na dění na kapitálových trzích. Zvláště teď před koncem roku se roztrhy pytel s lidmi, kteří předpovídají Americe pod vedením Donalda Trumpa záhubu, nebo alespoň propad do zapomnění. A já zrovna Donaldu Trumpovi věřím. Věřím, že začne nazývat věci pravými jmény, že nepodlehne diktátu různých -istů a že opět učiní Ameriku silnou, hlavně "v kramflecích". Co to bude znamenat pro akciové trhy? Myslím, že růst amerických akciových titulů. Tomu napovídá i růst amerického Dow Jonesova indexu, který od prezidentské volby roste a už se "spravil" o 2057 bodů, což je růst o 11,4%, navíc doprovázený masivním, až trojnásobným, zvýšením objemu obchodů oproti době před volbou. Zároveň ale dochází na indexu "strachu" (index volatility na S&P) k dosahování nižších a nižších minim, což historicky nevěstí nic dobrého.

31.6.2000, těsně před první novodobou krizí, byl na hodnotě -33,6%, těsně před obratem 31.8.2002 pak na hodnotě +56,51%. V lednu 2007, těsně před druhou krizí, která nastala 31.8.2007, byl na hodnotě -58,91, aby hlásil už 30.9.2008, že krize brzy skončí a ona 1.3.2009 skutečně skončila. Pak byla jedna drobná mezihra mezi 31.3.2011 (-41,84%) a 31.4.2011 (+69,4%) a další od 30.6.2015 (-52,21%) až do 31.7.2015 (+12,11%). No a teď je hodnota tohoto indexu -52,92% a samotný index trhá rekordy ve směru nahoru. Což si trochu protiřečí s tím, co jsem psal výše, protože to vypadá spíš na pořádný průšvih, než na nějaký dlouhodobý růst. Takže uvidíme.

Co se týče Evropy, je tu situace na akciových trzích stejná jako v Americe, jen jsme si poslední krizičku od 1.3.2015 do 1.3.2016 prošli trochu hlouběji díky vyššímu výkonu akciového indexu DAX před krizí.

Naproti tomu trhy rozvíjejících se zemí, reprezentované indexem MSCI EM, si od 1.4.2015 do 1.3.2016 prošly poměrně hlubokou krizí, zakončenou obrazcem Head&Shoulders, což je poměrně stabilní indikátor obratu trendu. Technická analýza tohoto indexu hovoří o tom, že na těchto trzích v brzké době k "něčemu dojde" a vzhledem k tomu, co se tam stalo dodnes, bude to s největší pravděpodobností změna k lepšímu.

Jako kdyby se tyto trhy začaly odtrhávat od trhů evropských a amerických a začaly jít svou cestou. To by pro nás byl jen obrat k lepšímu, protože američtí investoři při náznaku nejistoty vždycky první prodávají to, čemu nerozumí a to jsou právě akcie na rozvíjejících se trzích. Pokud však osud těchto akcií vezmou do rukou například čínští nebo japonští investoři, tak se docela těším na to, co to s indexem a investicemi na rozvíjejících se trzích udělá.

Terorizmus je na světě a je bohužel všudypřítomný. Máme dvě možnosti. Buď hrdě zvedneme hlavu a toto nebezpečí v rámci možností a ochrany k tomu určenými složkami pustíme z hlavy (to je příklad Izraele, jehož si za jeho protiteroristickou politiku velice vážím) nebo sehneme hlavy a necháme si po nich šlapat tu vládou a ministerstvem financí (kvůli penězům, kterých není nikdy dost), tu policisty s neujasněnými pravomocemi nebo nedej Bože přítomností cizí nebo i naší armády v ulicích. Sami si vyberte, čeho se chcete zúčastnit.

Prozatím máme štěstí, že jsme malá a pro svět celkem nezajímavá země a "sestřelení" věží obchodního centra v New Yorku nebo útok na vlak případně Metro ve Španělsku nebo v Londýně je novinářsky daleko zajímavější. A další štěstí pro svět je, že teroristické útoky se zatím odehrávají až na výjimky nekoordinovaně pouze s vidinou ráje a 72 panen v čase po atentátu. Vidiny tím pravděpodobnější, čím více nevěřících s sebou dotyčný vezme. 

Kupodivu, na kapitálové trhy nemají nekoordinované teroristické útoky jednotlivců nebo malých skupinek téměř žádný vliv, tak se jich snad nemusíme bát ani v budoucnu. Mimochodem, slyšeli jste někdy o tom, že by teroristé udeřili třeba v Pekingu? Až na důl v Sin-ťiang a 28 mrtvých "údajných" teroristů nic. Jestli by nestálo za to se zeptat, jak to ti Číňani dělají.

Lidstvo se bude dále vyvíjet, takže na obrátkách naberou firmy, které se zabývají výrobou a pěstováním potravin. Biotechnologické firmy a výrobci léků si zažili pád z výšin na jakž takž normální hodnoty a opět rostou. Další v pořadí budou energetické  a energii v jakékoli formě vyrábějící firmy. Dokud někdo nevynalezne jednoduchý, levný a hlavně nevyčerpatelný zdroj energie, mají budoucnost před sebou.

A to by tak jako lehký výhled do příštího roku mohlo stačit. Důležité není vědět, co se stane za měsíc, ale důležité je umět reagovat na to, co se stalo právě teď. A protože to je pro normálního smrtelníka čím dál těžší, lidé se odklánějí od investování a bojí se o své peníze. A přitom právě teď je při správném vedení možno dosáhnout zajímavých zisků. Úspěchy aktivně řízených portfolií mi dávají za pravdu.

Přeji zajímavě prožitý konec roku a do toho příštího, ať se daří nám i našim penězům v investicích.

Váš Pavel Rudolf

(autor je spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz)

Autor: Pavel Rudolf | čtvrtek 29.12.2016 9:20 | karma článku: 8,55 | přečteno: 492x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma: 0 | Přečteno: 313x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86 | Přečteno: 459x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54 | Přečteno: 814x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Sedm obětí zemětřesení v Aquile si za smrt může samo, rozhodl soud

15. července 2024  20:12

Odvolací soud v italské Aquile rozhodl, že sedm mladých lidí, kteří v tomto městě spolu s dalšími...

Posttraumatický růst. Válka je dobrá pro duši, tvrdí ruští psychologové

15. července 2024

Premium Rusko za poslední rok a půl vyslalo na ukrajinskou frontu několik set tisíc mužů, z nichž mnozí se...

Věk odchodu do důchodu může růst pomaleji, Jurečka zkusí přesvědčit koalici

15. července 2024  16:10,  aktualizováno  19:41

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Nová kolektivní smlouva zvýší zemědělcům minimální mzdové tarify

15. července 2024  19:39

Nová kolektivní smlouva zemědělců s odbory s platností od 1. července 2024 zvýší minimální mzdové...

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1153x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.