Jak se daří Evoluci

Ve svých článcích propaguji fond EVOLUTION Value a vím proč. Ono není tak úplně důležité, jestli fond vydělal za minulý rok 5% nebo 20%. To je nějaká absolutní hodnota. Je důležité na kterém trhu a o kolik víc nebo méně vydělal oproti "benchmarku" (srovnávacímu indexu). Proč?

Ta absolutní čísla speciálně dnes hovoří o mnoha hlediscích. První je výkonnost samotného fondu. Ta může být naprosto různá, protože například v Americe už skončila politika kvantitativního uvolňování (pumpování nekrytých peněz do ekonomiky) a ceny akcií v USA už se zase pohybují v rámci nabídky a poptávky, ovšem zatím jsou značně nadhodnocené vlivem přílivu peněz, které banky nedokázaly půjčit dál a tak je poslaly do ekonomiky formou investic.

Na obrázku vidíte srovnání indexů Dow Jones (USA), FTSE (GB) a Nasdaq (technologie).

Dow Jones zhodnotil o 10%, Nasdaq o celých 13% a londýnský FTSE o něco přes 3%. To bych řekl, že je tak nějak normální. 

Co už tak normální není a krásně to ukazuje, jak jsou jakékoli zásahy do ekonomiky z pozice centrálních bank kontraproduktivní, to je vývoj frankfurtského indexu DAX.

Na obrázku vidíte srovnání Dow Jones a DAX.

V čem je Evropa o tolik lepší než Amerika? V ničem. To jen Mario Draghi (prezident ECB) ohlásil a začal realizovat program kvantitativního uvolňování v Evropské Unii. Začalo to první týden v březnu, ale jak vidíte, trhy se na to už od ledna připravovaly. Je třeba si uvědomit, že ceny akcií na evropských burzách neúměrně rostou a asi nejlepší srovnání je s balónkem na plnicím ventilu bomby s heliem. Ten balonek buď uletí, nebo se vyfoukne. Tak pozor vy, co investujete do evropských akcií nebo fondů, které se Evropou zabývají. Dá se na tom krátkodobě dobře vydělat, ale nikdo neví dne ani hodiny. 

Druhou věcí je, povšimněte si, jak index DAX pokryl ztráty evropské měny. Jednoduše řečeno, kdo má peníze v akciích nebo fondech, o nic nepřišel. Hodnota jeho majetku je pořád stejná. (Fakt si stále ještě myslíte, že je vašim penězům nejlépe na běžném nebo spořicím účtu v bance?)

Naproti tomu s přílivem nekrytých peněz samozřejmě došlo k oslabení evropské společné měny.

Euro vůči dolaru kleslo o neuvěřitelných téměř 24%, britská libra se držela, ale také oslabila o 11% a čeho se dění v Evropě vůbec nedotklo, to byl například Thajský Baht. V Asii je naše problémy moc nezajímají.

Proto je třeba při výběru toho správného fondu sledovat více hledisek. Jak si stojí benchmark daného regionu, jak si stojí výkon fondu k benchmarku a jak si stojí vývoj měn v regionu oproti pro nás srovnatelnému Euru. Je velký rozdíl, jestli se výkon fondu pohybuje okolo benchmarku, pak nemusím kupovat aktivně řízený fond, ale koupím si ETF, který investuje podle daného benchmarku.

Nebo můžete mít fond, který má výkon výrazně lepší než je benchmark daného regionu. A jsme zpátky u EVOLUTION Value Funds.

Vidíte zde téměř 15% plus oproti benchmarku MSCI EM (EVOLUTION Value Funds se pohybují na trzích rozvíjejících se zemí) u EVOLUTION Dynamic a více jak 10% plus u EVOLUTION Classic. Tak tomu říkám aktivně řízený fond.

No a mám pro vás další dobrou zprávu. V sobotní příloze MF Dnes vyjde rozhovor s Patrikem Spiessem, hlavním fondovým manažerem fondů EVOLUTION Value. Je to šance se více dozvědět o investičních strategiích a aktivním řízení fondů. Následovat budou články na Internetu, kde se bude problematice řízení fondů věnovat obšírněji. Upozorním na ně aktivní čtenáře a odběratele mého projektu investiční gramotnosti Jak Být Bohatý. Odkaz je v sekci Seznam rubrik.

Váš Pavel Rudolf

Autor je spolupracovník projektu www.jakbytbohaty.cz

Autor: Pavel Rudolf | čtvrtek 19.3.2015 9:50 | karma článku: 7,67 | přečteno: 651x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12