Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dluhopisy se záporným výnosem už i u nás

Člověk jen žasne. I u nás se podařilo prodat dluhopisy se záporným výnosem. Česky řečeno zaplatím peníze za to, že si uložím větší balík peněz u Českého státu. Teď zbývá jen otázka, "Proč jsem to udělal?"

Nevím, kdo ty dluhopisy za 11 miliard korun koupil, ale chce se mi trochu zaspekulovat, proč to udělal.

První mě napadá praní špinavých peněz. Společnost s nejasnými vlastníky a strukturou se sídlem někde v daňovém ráji (???) koupí tyto dluhopisy za "špinavé" peníze (bez průkazu původu) a po dvou letech je vyndá čisté jako lilium. "Prodali jsme české státní dluhopisy." Tak to doufám, že už není možné. Když musí prokazovat původ majetku každý, kdo nakupuje za částku větší než 1,25 milionu korun.

Druhá možnost je spekulace na kurz koruny. Teď dostanu za € 27 korun. Tenhle kurz bude ČNB držet až do konce roku 2016 a pak ho pustí a euro spadne na 25 Kč. To jsou 2Kč na každém investovaném euru. To je výnos 7-8%. Za dva roky. Něco zaplatím na poplatcích za uložení (záporný výnos dluhopisů) a ostatní je pro mě. Lákavá nabídka pro penzijní fondy zemí, kde se platí eurem.

Příklad : Koupím koruny za 10 milionů €. Dostanu 270 milionů Kč (přepočet 27Kč/€). Koruna posílí na 25Kč za €. Dostanu zpět nominál 270 milionů korun a po převodu na € je to 10,8 milionu €. Prima kšeft.

Dále mě zaujala věta, že "zájem investorů byl tak velký, že tržní výnos spadl do záporných hodnot." Ejhle, ony se dluhopisy nemusí kupovat za nominál? Čeští investoři, pohleďte. A nemusí se ani držet až do splatnosti a lze s nimi obchodovat. Jak se to tak stane, že tržní výnos spadne do záporných hodnot? To je tak, že se vypíší dluhopisy s kuponem dejme tomu 2%. Nominální cena dluhopisu je 1 milion korun. A teď se spustí mela, každý ho chce a objednávky jen prší. Tak dobrá, my vám ten dluhopis tedy prodáme za 1.020.000Kč. Chcete ho? Ale jo. objednávek je míň, ale pořád víc než za 10 miliard, které původně vláda vypsala. Tak OK, my vám teda prodáme ten dluhopis za 1.040.000Kč. To je ta hranice, kdy si jen "uložím peníze". Objednávek je zase míň, ale pořád třeba za 15 miliard. Tak jo, tak my teda prodáme ty dluhopisy za 1.050.000Kč/kus. Objednávek je za 11 miliard. OK. Miliardu dotiskneme a začněte prodávat. A fióóó, dluhopisy jsou pryč. Zájemci zaplatí za uložení peněz a možnou budoucí spekulaci na rozdíl měnového páru Kč/€ 10.000Kč za každý dluhopis.

Už víte, proč to dělají? Spekulace na kurz koruny jim vynese (možná) 7-8% za dva roky a bude je to stát jen 2%. 40.000Kč jim pokryjí výnosy z kuponů a 10.000Kč holt musí zaplatit ze svého.

Doufám, že je to dost srozumitelné. Ale teď jak se k tomu má postavit český retailový (nakupující za maloobchodní ceny) střadatel? Ten kupuje dluhopisy za nominál, kupuje je za koruny, drží je do splatnosti a pobírá kupony a na konci dostane nominál. Kdyby takoví investoři u nás byli, ve výše zmíněném případě by dostali 2% za rok. To znamená 20.000 ročně z každého milionu (a co inflace?). Proto jsou pro ně například pětileté protiinflační dluhopisy. Česky řečeno, "Člověče, půjč mi na pět let tvoje peníze a já ti za ně dám po těch pěti letech stejnou kupní hodnotu, jakou ty peníze měly před pěti lety, když jsi je kupoval." Už tomu rozumíte? Jdete do toho?  

A teď další věc. Když si daná společnost (co koupila ty předražené dluhopisy se záporným výnosem) založí u banky účet v českých korunách, na něj uloží svoje eura v kurzu 27Kč/€ na dvouletý termínovaný vklad třeba za 1% ročně, získá po dvou letech za stejných podmínek těch 7-8% a ještě něco navíc na 1% ročním úroku termínovaného vkladu. Proč to neudělá? Možná se nenosí nechávat hotovost na účtě v bance. Nebo se bankám obecně v dnešní době zase tak moc nevěří. Tak, že je lepší dát něco peněz za garanci českého státu. No pravda, v bance garantují jen 100.000€.

Popřemýšlejte, jestli by nestálo za to vybrat peníze z bank, kterým velcí klienti nevěří a nakoupit za ně majetek ve formě akcií nebo podílů akciových podílových fondů. 

Váš Pavel Rudolf

(autor je spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz)  

 

 

Autor: Pavel Rudolf | čtvrtek 12.11.2015 9:10 | karma článku: 14,64 | přečteno: 997x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma: 0 | Přečteno: 313x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86 | Přečteno: 459x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54 | Přečteno: 814x | Diskuse | Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1153x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.