Jak je to s COVIDEM v Číně?

Čína hlásí posledních několik měsíců kolem 20 nakažených COVIDem denně a k tomu doplňují, že je vše prakticky vše importováno.

Jak je tohle možné, přece není možné, aby země, kde lidé pracují za hrst rýže denně mající 1,4 miliardy obyvatel se zbavila COVID-19 když my, rozvinutá demokracie máme přes 10 000 nových případů denně. Vláda Číny něco musí tajit, zkreslovat čísla, odvážet nemocné někam mimo atd. Takže jak to vlastně je a řekl bych, že o se k tomu  mou dost zasvěceně vyjádřit, protože v Číně, konkrétně Xi’anu přes 5 roků bydlím a znám tady docela dost místních lidí. 

Především se v Číně neutají skoro nic, funguje to zde jak ve filmu "Adéla ještě nevečeřela", tady se totiž rozkecá úplně vše. A tudíž historky na téma, že je tady COVID úplně všude a Čína ho jen tají jsou hloupost. Ale jak je vůbec možné, že tu tedy COVID-19 není? Úplně "jednoduše". COVID-19 se přenáší v podstatě pouze z člověka na člověka  a v okamžiku, kdy je tato trasa přerušená, nemá se kam dále přenášet. Pandemie se šířila z města Wuhan v provincii Hubei a to ve velmi nevhodnou dobu, kde se obyvatelé Číny dávají do pohybu před oslavami svátků jara, známými také pod názvem Lunární či Čínský Nový Rok a navštěvují své blízké. Ve snaze pandemii omezit starosta Wuhanu dal do karantény celé 11 milionové město, ale udělal fundamentální chybu, že toto nařízení oznámil s pěti hodinovým předstihem. Výsledek se dostavil v podobě exodu lidí z Wuhanu, kdy odhadem odjelo několik set tisíc lidí. Guvernér provincie Hubei škody trochu omezil karanténou celé provincie, ale už bylo pozdě a nákaza se rozšířila do celé Číny. Jednotlivé provincie na to reagovali různě, ale vesměs pak došlo na tvrdý lockdown. Průmysl, který se v době svátků zastavuje na týden stál tři týdny, bylo omezeno a prakticky znemožněno cestování po Číně a pak byl také zákaz vycházení. Fungovalo to tak, že z rodiny mohl ven jenom jeden několikrát do týdne v určenou dobu dojít nakoupit. Každý měl v mobilu aplikaci a ve městě byl kontrolován policií, jestli má právo být venku. Tento stav trval několik týdnů a pak se začal uvolňovat, protože nákaza se přestala šířit. Bohužel se nákaza mezitím rozšířila mimo Čínu a Čínané, kteří se vraceli domů si ji často vesměs nevědomě vozili sebou. Takže Čína se rozhodla, že tuto cestu také eliminuje. Nejprve zrušila veškerá víza a pak udělala další opatření, které bylo následující. Do letadla do Číny vás vezmou pouze v případě, že máte negativní výsledek RT-PCR testu na COVID-19 a ten není starší než 96 hodin. Po příletu do Číny vám na letišti okamžitě udělají další RT-PCR test a jdete na dva týdny do určeného hotelu na vaše náklady. Předposlední den vám udělají další  RT-PCR test a z krve test na protilátky. A je-li vše negativní, můžete jít kam chcete. Vcelku proceduru znám dost dobře, před týdnem jsem ji absolvoval. 

Teď dochází ke změně, domácí test před vstupem do letadla nesmí být starší než 48 hodin. Tím poklesne počet nakažených v letadlech do Číny.  Takže při pohledu na tato fakta se naskýtá otázka, co je divného na tom, že v Číně COVID-19 není? Přenos z člověka na člověka byl omezen a přes tři RT-PCR testy se jim přestával dostávat ze zahraničí. Měli několik případů COVID v nedávné době, a to asi 12 v Qingdao, kde se v nemocnici léčili nakažení pacienti z letadla a od nich se nakazil zdravotník, který nákazu roznesl po městě. V 11 milionovém městě během 5 dnů otestovali všechny obyvatele.  Že to není možné? Čínská propaganda? Když to nezvládneme my, jak to může zvládnout Čína? A proč by nemohla? Čína má logistiku na odběr vzorků, takže se vzorky odebrali, pak je smíchali dohromady od více lidí a udělali RT-PCR test celého souboru lidí najednou, Třeba 10 až 50. Kolik jich přesně  testovali najednou nevím, ale takto se běžně testoval HIV. Je-li vzorek negativní, jsou negativní všichni. Je-li pozitivní, otestují se všichni jednotlivě. Jedno laboratorní zařízení zvládlo 2000 vzorků najednou za 4 hodiny, takže za 5 dní to je 60 000 vzorků. Při kombinaci 10 vzorků do jednoho potřebujete 18,3 robotických zařízení s RT-PCR. Je to denně 220 000 vzorků a v České Republice se zpracovává přes 40 000 vzorků denně. Proč by tedy Čína tohle nemohla v nárazovém režimu pár dnů zvládnout? 

Pozdrav do ČR z Xi'anu

Pavel Neužil

 

Mobilní Laboratoře v Qingdao

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Neuzil | neděle 1.11.2020 10:05 | karma článku: 29,35 | přečteno: 1302x