Z původně nezajímavého se stal obchod tisíciletí - 18. října 1867 byla Aljaška předána USA

Na úvod jeden vtip, který může rozesmát, ale i zamrazit. Ptá se Putin amerického prezidenta: “Víš, jak se dneska říká v Rusku Aljašce?“ Obama: „????“ Putin odpoví: „ICE-KRYM“.

Aljaška (anglicky Alaska) je podle plochy největším státem USA. Její rozloha činí 1.717.854 km2 a žije zde přes 600 tisíc obyvatel. Hlavním městem je Juneau, největším Anchorage. Jedná se především o divokou přírodu, ale také o rozsáhlé zásoby ropy, plynu, dalšího nerostného bohatství i vojenské předmostí k Rusku.

Smlouvu o prodeji tohoto území uzavřely Rusko a USA 30. března 1867. Stávající vlajka v hlavním městě Ruské Ameriky Novo-Archangelsku (dnes Sitka) v jihovýchodní Aljašce byla stažena 18. října 1867. O sedmnáct let později dostala Aljaška status kraje a v roce 1912 byla oficiálně prohlášena za území USA, avšak 49. státem Spojených států amerických se stala až 3. ledna 1959.

Určitě se nejedná o výročí, které by slavil ruský prezident Putin. Představa, jak by to vypadalo v tichooceánském regionu i na světě, kdyby Rusko ovládalo i toto území, může být zajímavá. V USA si tuto událost každoročně připomínají a na Aljašce mají dokonce státní svátek. Četl jsem, že ve městě Sitka se v tento den koná ceremoniál, při kterém carskou vlajku nahrazuje americká.

Spojené státy americké koupily Aljašku za 7,2 mil. dolarů (což vychází asi 4 dolary za 1 km2). V tehdejší ruské měně to mělo být 11,3 mil. rublů. Zda to pro Rusko byla částka podstatná či nikoliv těžko z dnešního pohledu posoudit. Uvádí se, že ruská státní pokladna zela prázdnotou a potřebovala doplnit, ale že by ji tato suma měla postavit na nohy? Bylo by určitě zajímavé zjistit, jakou hodnotu měla taková suma tehdy. Co se za kolik kupovalo a prodávalo.

Prodej ruské zámořské kolonie byl určitě prodejem století, možná i tisíciletí, alespoň z dnešního pohledu. Někteří lidé si stále kladou otázku, proč skutečně došlo k prodeji? Nejčastěji se uvádí, že Rusko po prohrané Krymské válce nechtělo riskovat další možný konflikt s Británií, jelikož Britská Kolumbie by mohla mít zájem o toto území. Ostatně Brity v té době neměli moc rádi ani Američani a tak to ze strany Spojených států nemusela být pouze velkorysá pomoc potížemi postiženému Rusku, které nutně potřebovalo peníze. Aljaška byla údajně pro cara velkou finanční zátěží, jelikož se jednalo o bezcenné území. Avšak současně se uvádí, že Rusko-americká společnost, které se starala o kolonii, prosperovala a patřila mezi významné světové podniky. Dnes by člověk řekl, že nemohlo být pochyb o tom, že jde o strategické území politického a vojenského charakteru. Ale tehdy je skutečně možné, že se jednalo o „nějakou zmrzlou půdu kdesi hodně na severu“. Jisté je, že k objevu zlata na Aljašce a odstartování zlaté horečky došlo až v roce 1880. Kdyby tomu bylo dříve, tak by se již patrně žádný obchod s Aljaškou neuskutečnil.

A jak tomu tak bývá, také kolem této transakce se objevují sporné momenty nebo dokonce konspirační teorie. Kromě již uvedených nejasných důvodů měly být okolo prodeje kolonie velké tajnosti. Údajně snad ani k prodeji Aljašky nedošlo, ale USA koupily pouze práva a majetek společnosti spravující Aljašku. Tomu má také nahrávat argument, že výklad textu smlouvy je nejasný (já jsem ho ale nečetl) a v Rusku se originál po nějakou dobu nemohl najít. A vynechat nelze ani skutečnost nízké ceny. Jedna z teorií praví o spiknutí lidí blízkých carovi, kteří měli v co nejpřísnější tajnosti Aljašku rychle prodat a peníze převézt nikoliv do kasy Ruska, ale na soukromou společnost, kterou vlastnili.

Jak tomu bylo ve skutečnosti a jaké důvody vedly k prodeji Aljašky, se patrně nedozvíme. Svědci již nežijí a pravdu překryl prach času. Jisté je, že to z dnešního pohledu byl pro Spojené státy nejlepší obchod s územím, který se jim kdy podařil. Získaly krásnou přírodu, nerostné bohatství a zbavily se možného jaderného soupeře na americkém světadílu.

*

O Rusku jsem se zmínil ještě v několika svých článcích:

- Československé legie a ruský zlatý poklad: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=585505

- Evropská unie a SSSR: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=565433

- Legionářský vlak - muzeum: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=523145

- Legionáři a námořní bitva: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=618996

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Liprt | neděle 18.10.2015 16:21 | karma článku: 42,31 | přečteno: 3982x