Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obrázky ze Šumavy - Gloriet Klobouk, jasnovidectví nebo bitva u Domažlic 14. srpna 1431

Kdy stavba vznikla a kdo ji nechal postavit, není úplně jasné. Jedna z pověstí říká, že v těchto místech bydlel slepý mládenec, který proslul jasnovidectvím. Podle jiných stavba souvisí s bitvou, která se odehrála nedaleko odtud.

Jihovýchodně od Domažlic se nachází obec Kout na Šumavě, ze kterého vede žlutě značená zpevněná polní cesta do Spáňova. Příjemná procházka stromořadím do mírného kopce přivede člověka na návrší zvané Kolébka, kde stojí jedna velice zajímavá a ojedinělá stavba. Gloriet, který je pro svůj tvar nazýván Klobouk, lze spatřit zdaleka. Čtyři kamenné sloupy s hlavicemi a patkami podpírají dřevěnou konstrukci střechy (klobouku) krytou šindelem.

Pravděpodobně si Gloriet nechala postavit v období romantismu koutecká vrchnost jako okrasnou stavbu pro příjemný odpočinek při svých vyjížďkách. Je odsud totiž krásný výhled na obec i okolní krajinu. Patrně se tak stalo okolo roku 1824 a uváděno je jméno Jan Filip František Josef Stadion, který byl majitel panství. Více údajů o této stavbě jsem nenašel. Při opravě roku 1973 byl údajně na trámech nalezen letopočet 1723, který měl dokládat použití prvků z původní dřevěné stavby. Ale ani toto není jasně doloženo. Kompletní rekonstrukcí prošel Gloriet v letech 2006 - 2007.

Husitství. Někým je zatracováno, jinými vychvalováno. Rozhlížím se a zkouším si představit, co se to tady a v okolí před 585 lety událo. Období husitské revoluce v letech 1419 až 1436 bylo důsledkem hluboké společenské i hospodářské krize. Odkazem myšlenek Jana Husa na nápravu církve i celé feudální společnosti se inspirovaly široké vrstvy české chudiny, měšťanstva i šlechty a odmítly v roce 1419 po smrti krále Václava nástupce na trůn, jeho bratra Zikmunda. Ten však na to nebral ohledy a rozhodl se získat moc za každou cenu. Kališníci (husité) to však myslili vážně a tak přišla reakcí z jejich strany v podobě vytvoření mohutné vojenské síly. A také vymyšlení efektivní taktiky boje, se kterou se jim podařilo odrazit křížové výpravy v letech 1420, 1421 – 1422 a 1427. Posledně zmíněné tažení skončilo vítěznou bitvou u Tachova a vojenská i psychická síla husitů se ocitla na vrcholu. Nenašel se protivník, který by se jim odvážil postavit. A tak husité podnikali výpravy do okolních zemí, kde je však nezajímala krásná příroda, nýbrž propagace jejich myšlenek a také tučná kořist. Nebyl to zcela takový boj za ideály a mravní čistotu, jak jsme se někteří z nás učili ve škole.

Tyto spanilé jízdy se samozřejmě církvi nelíbily a tak další křížová výprava (čtvrtá kruciáta proti českým kacířům) na sebe nedala dlouho čekat. U bavorského města Weiden se již od jara roku 1431 začala shromažďovat armáda pro válku s husity, jejíž organizací byl papežem pověřen jeho vyslanec, kardinál Guiliano Cesarini. Křižáci se rekrutovali především z uherských, německých a italských vojáků a jejich velitelem byl určen braniborský markrabě Fridrich, i přesto že měl za sebou neúspěšnou předchozí křížovou výpravu. Tentokrát se však rozhodl použít taktiku husitů a tak pořídil pro stotisícovou armádu okolo devíti tisíc bojových vozů.

1. srpna 1431 překročili křižáci hranice a vydali se k Tachovu. Tam však opět neuspěli a tak se přesunuli k Domažlicím. Místo se jim zdálo strategicky výhodnější. Husité vše bedlivě sledovali a o postupu a patrně i záměrech křižácké armády měli dobré informace. V celkem krátké době shromáždili své, do této doby zatím největší vojsko, které čítalo 40 tisíc mužů. Sice věděli, že mají podstatně méně bojeschopných lidí, ale důležitá byla jejich morálka, organizovanost a odhodlání. A samozřejmě vojevůdce, výborný stratég Prokop Holý.

Husité nechtěli nechat dobýt Domažlice, jelikož pád města a jeho hradby by znamenaly velkou výhodu na straně protivníka. Proto se 12. srpna vydali na pochod. A to pěkně rychlý! Údajně ušli během dvou dnů asi 80 km, což značně zaskočilo a vystrašilo křižáky.

Vlastní průběh bitvy, která se odehrála přesně před 585 lety - 14. srpna 1431, je zahalen tajemstvím. Jisté je, že tohoto dne porazila husitská vojska pod velením Prokopa Holého křižácké vojsko vedené markrabětem Fridrichem Braniborským a kardinálem Juliánem Cesarinim skoro bez boje. Často se toto střetnutí uvádí jako ideální příklad psychologického efektu v dějinách válek. Mohutný zpěv známého válečného chorálu „Ktož sú boží bojovníci“ a rachot husitských vozů udělal patrně své. Vystrašené křižácké vojsko zapomnělo na domluvenou taktiku a začalo se zmatečně přesouvat. K tomu se přidala špatná komunikace a vše brzy vyústilo v útěk prvních křižáků. Postupně se k nim přidali další a nakonec také velitel, kardinál Cesarini, který při svém úprku ztratil nějaké listiny, kříž a především kardinálský klobouk. Klobouk, který je spojován se zmíněným glorietem.

Z celé slavné armády se husitům postavila pouze pěchota v bojových vozech. S křižáckou vozovou hradbou si však husité poradili celkem rychle, i když je možné, že se nakonec bitva u Domažlic protáhla až do podvečerních hodin. Ale patrně je do toho započítáno i pronásledování prchajícího protivníka a především shromažďování nemalé kořisti, jelikož většina materiálních a zásobovacích vozů zůstala na místě. Kromě zmíněného kardinálského klobouku našli husité další cenné věci, například bulu, jíž papež Evžen IV. vyhlásil čtvrtou křížovou výpravu do Čech.

Počty mrtvých na straně husitů se neuvádějí, křižáků přišlo o život také jenom několik stovek. Zikmund Lucemburský, král Svaté říše římské sice výpravu podpořil, ale přímo se jí nezúčastnil a tudíž se šikovně vyhnul odpovědnosti za její výsledek. Tímto drtivým vítězstvím se husité vypořádali s poslední zahraniční intervencí a ubezpečili o své vojenské neporazitelnosti. Katolická strana poté zvolila taktiku diplomacie a přizvala v roce 1433 české vyslance k jednání na basilejském koncilu.

 

Pozn.: Vím, že bych určitě v souvislosti s danou bitvou měl zmínit minulý rok odhalený Pomník bitvy u Domažlic na Baldovském návrší, ale tam se teprve chystám.

 

Také hrad Sion pamatuje tuto dobu: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=495709

Autor: Pavel Liprt | neděle 14.8.2016 8:56 | karma článku: 24,52 | přečteno: 1359x
  • Další články autora

Pavel Liprt

Počasí nejenom 23.března a Světový meteorologický den

Světový meteorologický den se slaví 23.března již 63 let. Roku 1961 o tom rozhodla Světová meteorologická organizace.

23.3.2024 v 13:47 | Karma: 11,66 | Přečteno: 857x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

My Fair Lady slaví dnes 68. narozeniny

Premiéra amerického divadelního muzikálu My Fair Lady, který měl původní pracovní název My Fair Líza, se konala 15. března 1956.

15.3.2024 v 11:32 | Karma: 11,06 | Přečteno: 936x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

"Cash only" aneb "Keine Kartenzahlung möglich"

V dnešní době je již používání platební karty běžnou záležitostí v mnoha zemích světa, (včetně) kromě Německa.

25.2.2024 v 17:35 | Karma: 25,12 | Přečteno: 1710x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Svatý Valentýn a víla Pavlínka

Co má ta moje víla dneska asi za lubem, spatřit svatého Valentýna za dubem? Možná si bude jenom hrát, jako již v minulosti tolikrát.

14.2.2024 v 11:14 | Karma: 13,01 | Přečteno: 1131x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Liprt

Kouzla v kuchyni - Receptíky zdravého papání

Dnes má svátek Dobromila, kalendář mi to právě řek. Třeba ta známá buditelka, spisovatelka, a především autorka kuchařek. Moje básnička však k jiné dámě putuje, která také úžasně v kuchyni čaruje.

5.2.2024 v 11:14 | Karma: 13,31 | Přečteno: 1165x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 487
  • Celková karma 15,24
  • Průměrná čtenost 1870x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.