Obrázky (nejenom) z Broumovska – Wenkeův dům v Jaroměři

Proč neudělat své ženušce radost a nevzít ji na nákupy. Tak nějak uvažuji při cestě z Broumovska domů. Ale obchodní dům „A. Wenke a syn“ už moc zboží na prodej nemá, i když mají otevřeno.

Wenkeův dům, architektonický skvost v Jaroměři, byl pro nás ještě nedávno docela neznámý pojem. Zastávku   na Husově ulici u čísla 295 jsme určitě v plánu neměli.

Už pohled na budovu z ulice je zajímavý. Mělo by jednat o jeden z prvních objektů se zavěšenou fasádou u nás.

Po otevření dveří míříme k prodejnímu pultu, u kterého dnes ale nestojí prodavač jako kdysi, nýbrž ochotný pracovník muzea.

Mimo jiné se dozvídáme, že jsme právě vstoupili do funkcionalistické budovy, která byla postavena v letech 1910-1911 a brzy se stala perlou nejenom na východě Čech. Za jejím zrodem stojí český architekt a urbanista Josef Ludvík Gočár.

Krásný velký lustr v průhledu do prvního patra původní asi není, ale s originální stropní výmalbou vypadá úžasně.

Výtah je funkční, jak se dozvídáme, ale my jdeme po schodech a prohlížíme si výzdobu.

Kombinace kovu, skla, dřeva i klasických materiálů je dokonalá. Nemá cenu ztrácet čas hledáním chyb, všechno tady ladí. Pan Gočár byl také autorem vybavení interiéru.

Boty, mušlové zboží, galanterie či ozdobná kartonáž. V obchodním domě „A. Wenke a syn“ koupil zákazník všechno, co potřeboval. Výčet věcí, které se tady prodávaly, by byl opravdu rozsáhlý.

Nejsem architekt ani znalec tohoto oboru, ale myslím, že Wenkeův dům, kde se dnes nachází městské muzeum, uchvátí každého, kdo do něho vstoupí.

V Broumově a okolí jsme viděli samé zajímavé věci:

Náhrdelník z barokních perel:  https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=807004

Kostel s poustevnou: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=807339

Autor: Pavel Liprt | sobota 7.10.2023 16:36 | karma článku: 13,89 | přečteno: 1157x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Pavel Liprt

Guten Tag polabští Florenťané

Drážďany aneb Florencie na Labi. Německé město jsme o uplynulém víkendu celkem důkladně prozkoumali. Zbývá ještě zajet do toho italského, abychom mohli výše uvedené potvrdit či vyvrátit.

9.5.2025 v 17:47 | Karma: 10,26 | Přečteno: 160x | Diskuse | Cestování

Pavel Liprt

Německý Moritzburg proslavila česká Popelka

Moritzburg, nejkrásnější vodní zámek v Sasku, nese jméno po vévodovi Mořici Saském, který zde v roce 1542 nechal vybudovat lovecké sídlo.

5.5.2025 v 16:08 | Karma: 8,94 | Přečteno: 159x | Diskuse | Cestování

Pavel Liprt

Třicet tři

Dnešního dne slaví naše ANO krásných třiatřicet let, pokusím se tedy pro mou ženušku nějaký veršík vymyslet.

18.4.2025 v 9:36 | Karma: 10,06 | Přečteno: 200x | Diskuse | Osobní

Pavel Liprt

Barcelona posedmé, nejenom botanická

Naše putování Barcelonou není toliko o stavbách, náměstích či ulicích. Vydáváme se také do krajiny botanické, kde listy vlají a kvítí voní.

8.4.2025 v 7:47 | Karma: 8,34 | Přečteno: 144x | Diskuse | Cestování

Pavel Liprt

Barcelona pošesté, tentokrát o jídle a o pití

„Rozhodně nesmíte vynechat návštěvu Mercat La Boqueria,“ řekne v Barceloně snad každý. Tudíž se tam vydáváme.

7.4.2025 v 13:31 | Karma: 12,57 | Přečteno: 262x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Požadavky odtržené od reality, zoufají po jednání Ukrajinci. Rusové jsou spokojeni

16. května 2025  6:43,  aktualizováno  16:12

Sledujeme online Jednání delegací Ukrajiny a Ruska v Istanbulu po necelých dvou hodinách skončilo. Bylo to první...

VIDEO: Turecké letadlo škrtlo v Praze ocasem o ranvej. Modleme se, vyzýval pilot

13. května 2025  19:14

Napínavý pokus o přistání si prožili cestující na palubě letu TK1771 společnosti Turkish Airlines z...

Vážený pane předsedo vlády, milý Vítku. Fialovo přeřeknutí pobavilo sněm Starostů

17. května 2025  10:21,  aktualizováno  10:34

Pozoruhodným přeřeknutím pobavil volební sněm hnutí STAN premiér a předseda ODS Petr Fiala. „Vážený...

Při nehodě na Plzeňsku zemřel řidič. Se svým BMW skončil v kotrmelcích

17. května 2025  10:31

U Všerub na severním Plzeňsku ráno zemřel při nehodě osobního auta řidič, jeho spolucestující se...

Elitní základna stíhačů se otevřela veřejnosti. Na dlouhou dobu naposledy

17. května 2025  10:15

Na elitní základně taktického letectva v Čáslavi začal tradiční Den otevřených dveří. Bohatý...

Oprava vinohradského divadla za miliardy se vleče. Otevření se o rok opozdí

17. května 2025  10:06

Plánované opravy Divadla na Vinohradech ještě nezačaly, přestože místnosti měli dělníci původně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 525
  • Celková karma 10,73
  • Průměrná čtenost 1815x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.