Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Katapult s Nostalgií i bez ní

Katapult a jeho deska i turné s názvem Nostalgia. Kdo pamatuje slavné období této legendární skupiny, určitě se jisté nostalgii neubrání.

Kapela byla oficiálně založena 7. srpna 1975, kdy se přejmenovala z Mahagon na Katapult. Od té doby má skupina za sebou tisíce koncertů, sedm zlatých desek, jednu platinovou a dvakrát si došla pro Zlatého slavíka.

Hity jako Vojín XY hlásí příchod, Hlupák váhá, Někdy příště, Půlnoční závodní dráha, Lesní manekýn, Dvě růže krepový nebo Až znají určitě i lidé, kteří si pod slovem katapult představí pouze starověký válečný obléhací stroj.

Výdrž kytaristy a zpěváka Oldy Říhy je neskutečná. V době minulé ho občas potkaly zákazy či omezení, později přišly nečekané tragédie v podobě úmrtí jeho spoluhráčů. Z nejsilnější a nejznámější sestavy Katapultu zůstal sám. V roce 2007 zemřel bubeník Anatoli “Tolja” Kohout, o dva roky později odešel do hudebního nebe baskytarista Jiří “Dědek” Šindelář. Následně ještě zemřeli další bubeníci skupiny – Karel “Káša” Jahn, Jaroslav Kadlec či Milan Balcar. Ale Olda Říha, duše, srdce i mozek Katapultu, našel v sobě vždycky sílu se z toho vykatapultovat a pokračoval dál. Na turné Nostalgia jsou jeho spoluhráči baskytarista Karel Bigman Kódl Dvořák a bubeník Václav Zima.

Když jsem v osmdesátých letech slyšel píseň „Až“, dnes jeden z nejslavnějších hitů skupiny, tak jsem si říkal, že rok 2006 je strašně daleko.  Kdoví, zda ještě budou „kaťáci“ hrát. Ale jak jsme se přesvědčil v pátek ve Svitavách, pořád to Katapult válí v plné parádě.

Hudební dříč a tahoun Olda Říha navíc ke skvělé hudbě přidal dobrou náladu a něco pozitivního, co lidi bralo za srdce. Nezapomenutelný lidský a hudební výkon, na který budu dlouho vzpomínat.

Letos je to 60 let, co dělá Olda Říha radost fanouškům svojí hudbou a k tomu slaví 75. narozeniny. Ale „forever young“.

Kdo nevěří, ať na koncert skupiny Katapult běží. Nebo se podívá na dvě ukázky:

*

 

Autor: Pavel Liprt | pondělí 23.10.2023 8:52 | karma článku: 18,82 | přečteno: 1333x

Další články autora

Pavel Liprt

Očarováni zlatonosnou Otavou

„Co tady už děláte? Vždyť je teprve duben,“ volá na nás jeden z rybářů. Také další potvrzuje, že jsme letos první, kdo ruší jejich klid.

3.5.2026 v 13:01 | Karma: 9,50 | Přečteno: 152x | Diskuse | Cestování

Pavel Liprt

Království za česnek (český)

Stroužek malého bílého pokladu denně a budete zdraví, plní energie, třeba i zhubnete, ale lidé se vám budou vyhýbat.

19.4.2026 v 12:49 | Karma: 15,28 | Přečteno: 264x | Diskuse | Společnost

Pavel Liprt

Sto osmý den roku

Co je to štěstí? Atomové číslo selenu, deváté číslo Fibonacciho posloupnosti nebo telefonní předvolba Španělska?

18.4.2026 v 8:40 | Karma: 6,38 | Přečteno: 119x | Diskuse | Poezie a próza

Pavel Liprt

Obrázky z neněmeckého Mnichova, bavorského království piva, párků, aut a fotbalu

Mnichov. Když opominu obce s tímto názvem v okrese Cheb, Domažlice nebo Strakonice (určitě i další), tak se brzy ocitám v bavorské metropoli. V Německu nikoliv.

13.4.2026 v 13:33 | Karma: 11,14 | Přečteno: 206x | Diskuse | Cestování

Pavel Liprt

Jedno krátké přání pro jednu mladou paní

Hodně štěstí v životě, dlouhý život ve zdraví, pevné zdraví v pořádku, úžasný pořádek v hlavě a hlavu svou v oblacích, ale také nohy pevně na zemi.

26.3.2026 v 11:35 | Karma: 8,35 | Přečteno: 250x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?

David Tomášek a Lukáš Dostál po vyhraném zápase s Norskem na hokejovém MS v...
vydáno 12. května 2026

Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
15. května 2026  10:19

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí

Len je považován za supermateriál. Látka se na slunci méně zahřívá a má...
15. května 2026

V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...

Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?

Myslitel od Martina Janeckého z výstavy PLEJÁDY SKLA 1946-2019
15. května 2026  15:30

Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...

Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství

Nástupiště Náměstí Republiky rovněž v roce 1985. Linka B pražského metra...
18. května 2026  14:14

Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...

Senior jel po dálnici v protisměru. Policistům pak slíbil, že s řízením končí

Senior jel po dálnici v protisměru. Policistům pak slíbil, že s řízením končí
20. května 2026  15:22,  aktualizováno  15:22

Nebezpečnou situaci řešili v úterý odpoledne policisté na Prostějovsku, kde se na dálnici D46...

Budeme rejžovat! Sny o prodeji energie z fotovoltaiky se hroutí. Ceny jdou do minusu

Není problém elektřinu ze slunce vyrobit, jde o to, že je to přes den časově...
20. května 2026  15:15

Masivní boom domácích fotovoltaických elektráren v Česku vedl k tomu, že panely v současnosti zdobí...

Obce ze svazku východních Krkonoš nechtějí Petra Moravce jako možného šéfa KRNAP

ilustrační snímek
20. května 2026  13:22,  aktualizováno  13:22

Zástupci Svazku obcí Východní Krkonoše nechtějí v čele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP)...

Odvolací kárný senát snížil žalobci Petrovi plat za pochybení o deset procent

ilustrační snímek
20. května 2026  13:18,  aktualizováno  13:18

Odvolací kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes zmírnil kárné opatření za pracovní...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.