Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ještěd – krásná vysoká modelka nebo fascinující raketa

Televizní vysílač s hotelem a lanovka na vrchol hory je dvojice, bez níž by dnešní Ještěd nebyl ani Ještědem. Silueta rotačního hyperboloidu je za pěkného počasí vidět i ze vzdálenosti několika desítek kilometrů.

Jako magnet nás přitáhl ke svému úpatí tento kopec vysoký 1.012 metrů. Ostatně nebylo vůbec těžké si zvolit cíl našeho dnešního výletu, jelikož dominantu města Liberec i neodmyslitelnou kulisu zdejšího kraje jsme měli neustále na očích.

Zabloudit se nedá. Ukazatele směru nás přivedly do okrajové části Liberce, která se jmenuje Horní Hanychov. Zde jsme zanechali vozidlo na jednom z parkovišť a pokračovali k nedaleké stanice lanovky, která jako jediná v České republice patří Českým drahám.

„Těprsk, to je ale vysoký kopec. Tatínku, nezkoušej ani vyslovovat na co myslíš. Nahoru a pěšky?“ ozvala se Terča.

„Tatínek bude zase určitě šetřit rodinný rozpočet,“ shodují se obě dcery s manželkou, když kupují jízdenky.

„Jak jinak,“ souhlasím, i když jízda unikátní dvoukabinkovou lanovkou založenou na kyvadlovém systému může být zajímavým zážitkem.

„Tati, tady uvádějí, že převýšení 402 metrů zvládne tento atraktivní dopravní prostředek rychlostí až 36 km/hod. za nějaké čtyři minuty. A co ty, za kolik to dáš?“ ptá se Agi a Terča dodává: „Lanovou dráhu uvedli do provozu v roce 1933 a tudíž je podstatně starší než ty. Kdo je mladší, ten by měl být rychlejší.“

Takové a podobné rady slyším předtím, než se vydávám dobýt vrchol Ještědu, aby také tento kopeček nechyběl ve sbírce dosažených českých vrcholů.

Nasaji vůni hor a vyrážím přímo do svahu: „raz dva raz dva…“. Brzy však přestávám počítat, jelikož mi dochází dech. Zpomaluji a rozhlížím se. Podle vyšlapané pěšiny je jasné, že se jedná o užívanou cestu. A nejenom dnes. Ještěd jako významný orientační bod přitahoval turisty již od druhé poloviny 19. století, kdy docházelo k rozvoji turistiky u nás. Původně se chodilo starou cestou od severu. Pak byl vykácen pruh pro stavbu lanové dráhy a někdo přišel s nápadem, zdolat horu nejkratší možnou cestou. Pod lany je to sice nejkratší, nejrychlejší, ale také nejdrsnější možný výstup. Na velice krátké vzdálenosti se překonávají šílené výškové metry. Ale ujalo se to a lidé mezi sebou soutěžili, kdo vyjde nahoru častěji. Postupně vznikl Klub stovkařů, přičemž někteří počítají své výstupy i v tisících. Říká se o nich, že se nakazili ještědským bacilem.

Já osobně se pro tento druh zábavy rozhoduji vždy, když vidím nějakou zajímavou lanovku, která vede na ještě zajímavější kopeček, jehož volání slyším zdaleka. Zespoda to jako pokaždé vypadá sice náročně, ale v mezích zvladatelnosti. Avšak i v tomto případě přicházím na vrchol hory Ještěd v záchvěvu posledních sil. Lanovka byla sice opět rychlejší, ale s výstupovým časem 25 minut jsem spokojen.

Lapám po dechu, pot mi ztéká do očí, vidím rozmazaně. Ale slyším dobře.

„Žije vůbec ten náš tatínek? Volat či nevolat záchranku,“ meditují dcery při pohledu na lehce infarktujícího taťku a domlouvají mamince, aby něco takového již příště nepřipustila. Ta však odvětí, že konat nemožné není v jejich silách. Je totiž jasné, že jak zase uvidím lanovku, tak není, co řešit.  

Probírám se pomalu k životu, jelikož si chci také vychutnat úžasné, téměř neomezené pohledy na všechny světové strany z vrcholu hory Ještěd. Okolní kouzelná krajina zvláštní krásy je k nám opravdu štědrá. Kopce, kopečky, hory, nížiny, města i vesnice v blízkém i vzdáleném okolí. Vidět je skoro celá polovina Čech a na severu také část Německa a Polska.

Naší pozornosti nemůže uniknout ani vlastní originální stavba, jejíž kuželovitý vrchol stoupá k nebesům a dodává kopci elegantní aerodynamickou špičku. Krásná vysoká modelka nebo fascinující raketa chystající se do vesmíru? Určitě jedna z nejvýznamnějších českých staveb 20. století, dominanta severních Čech a symbol Liberce, rozprostírajícího se pod Ještědem.

„Kolik je vlastně té modelce nebo raketě roků?“ vznáší další dotaz Agi.

Všechno si člověk nemůže pamatovat, tak beru opět připravený papír do rukou a čtu: „Stavbu zahájili po třech letech od požáru původního hotelu. Základní kámen byl položen 30. 7. 1966 (někde je uváděno 6. července). Jednalo se o zajímavou a moderní budovu televizního vysílače s restaurací a hotelem vysokou 94 metrů (anténa 17 metrů) podle statických výpočtů Zdeňka Patrmana a návrhu architekta Karla Hubáčka, který za ní obdržel v roce 1969 mimořádnou prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Objekt se posléze stal Národní kulturní památkou i stavbou století.“

„Půjdeme dovnitř?“ padá otázka, na kterou ale známe všichni odpověď. Byla by totiž velká škoda neprohlédnout si interiér a vynechat kruhovou procházku po krytém ochozu budovy. Při ní objevujeme jeden volný stůl v restauraci a tak je rozhodnuto.

 

„Kdyby nezaúřadoval poslední lednový den roku 1963 požár, možná bychom si dodnes prohlíželi na vrcholu Ještědu horský hotel, kterému se říkalo Nový ještědský dům. Byl postaven podle plánů libereckého stavitele Schäfera a slavnostní otevření se konalo 13. ledna 1907,“ předčítám další informace a dodávám: „Ještě předtím, v polovině 19. století byl na vrcholu hory postaven malý objekt, který sloužil jako občerstvovací stanice. Roku 1868 byl domek nahrazen kamennou chatou a vedle ní vyrostla v roce 1876 pět metrů vysoká vyhlídková věž, která však musela být záhy stržena. Návštěvníků přibývalo a tak bylo rozhodnuto o vybudování nové mohutné kamenné budovy s věží vysokou 23 metry. Tuto jedinečnou stavbu bohužel potkal smutný osud, její provoz byl ukončen požárem.“

 

„Vypadá to, že na Ještědu pořád hořelo. A co ty tati? Nepotřebuješ uhasit žízeň?“ ptá se starostlivě Terča.

„Tatínkovi chybí určitě po tom výkonu vitamín B,“ konstatuje rozumně moje žena a objednává pivo. Rodina si dává také něco dobrého, ale hostina jako 9. července 1973, kdy zde komunistická vrchnost slavnostně otevírala hotel, to asi není. Normální smrtelníci se dovnitř podívali až 21. září toho roku. Zda se i tato oslava započítávala do 64 miliónů, kolik stála celá stavba, není známo. My jsme si ale naší útratu museli zaplatit sami.

Venku se rozhlížím a ukazuji před sebe. „Někdy tady se nacházela nejstarší doložená památka na vrcholu tohoto 1.012 metrů vysokého kopce,“ říkám a zkouším si představovat, jak mohl asi vypadat původní Ještědský kříž, který na zdejším skalisku vztyčili v roce 1737.

„A kam zmizel?“ ptá se Agi.

„Asi ho zničila bouře,“ uvažuji.

„A ten, na který koukáme? Kolik mu je asi let?“ vyzvídá Terča.

„To je kopie z roku 1990, jelikož originál postavený v roce 1935 zničila komunistická bouře. No, bouře? V roce 1980 ho nechali komunisté odstranit uprostřed noci, pod rouškou tmy.“

„Co je to na tom špičatém šutru napsáno,“ zkoumá Terča, když jsme kousek popošli a obrací se ke mně pro radu.

„Myslíš patrně mohutný porfyrový obelisk, který máme před sebou? Lidé ho nazývají Rohanský kámen a určitě nejsme sami, kdo se snaží rozluštit téměř již nečitelný zvětralý nápis pokrytý nazelenalým lišejníkem. Podle moudrých informací by to mělo být ROHANSTEIN. Kámen s nápisem a vyobrazeným rodovým znakem nechal na skalce vztyčit roku 1838 šlechtický rod Rohanů, aby tak jasně vymezil hranice svých pozemků od území rodu Clam – Gallasů,“ cituji z připravených poznámek.

Ještě chvíli si užíváme dnešní příjemné počasí, což ale nemusí platit po velkou část roku, jelikož Ještěd je místo s opravdu drsným podnebím. Proto nejenom nás zaujala nedaleko rostoucí jablůňka. Obdivujeme její houževnatost a magickou krásu

„Četl jsem, že by mohla tato jabloň patřit k nejvýše rostoucím ovocným stromům v Čechách.“ povídám.

„Opravdu? A co nedaleké Krakonošovo království? Tam by se určitě také něco našlo v zajímavé nadmořské výšce,“ snaží se mi vyvrátit moji informaci Agi.

„To není špatný nápad na naše další putování. V Krkonoších mají také lanovky,“ říkám, když opouštíme vrchol po modře značené turistické cestě.

  

  

Nedaleko odsud jsem objevil jedno velice zajímavé místo:  http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=479903

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Liprt | úterý 9.8.2016 13:21 | karma článku: 23,18 | přečteno: 1343x
  • Další články autora

Pavel Liprt

Středověká Černá Hora, barokní lipová alej a Oborský rybník bez ryb a vodníka

Konec alejí a vodníků v Česku? Doufám, že ne. Jedno krásné stromořadí jsem spatřil nedávno na hrázi rybníka v Černé hoře. Vodníka jsem tam ale nepotkal. Asi byl v pivovaře. Ta jejich „hořká 11“ je totiž opravdu lahůdka.

7.4.2024 v 13:10 | Karma: 13,32 | Přečteno: 455x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Jan Svatopluk Presl a česky mluvící přírodopis

Jan Svatopluk Presl a nebesík, luník nebo kostík. To je ukázka názvů, které se nakonec neujaly. Avšak podstatně větší z odborného názvosloví přírodovědy, které vymyslel, se používá dodnes.

6.4.2024 v 9:08 | Karma: 14,70 | Přečteno: 461x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Nigromons – komorník Matouš, podkomoří Apard a Černé moře

V kopcovité lesnaté krajině na rozhraní Českomoravské a Drahanské vrchoviny jsme objevili městečko Nigromons. Samozřejmě jsme nebyli první, komu se podařilo spatřit Černou Horu. Někdo musel přeci založit zdejší pivovar.

2.4.2024 v 11:19 | Karma: 14,78 | Přečteno: 506x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Smutný koncert před 50 lety (Plastic People Of The Universe , DG 307)

Dne 30.3. roku 1974 se měl v sále restaurace Na Americe v obci Rudolfov nedaleko Českých Budějovic uskutečnit koncert skupin Adept, Plastic People Of The Universe a DG 307.

30.3.2024 v 17:04 | Karma: 19,82 | Přečteno: 838x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Narozeninová ženuška má

Narozeninový věk se přece u dámy neříká, to bych byl opravdu hrozný nešika, můžete však snadno vyčíst z této básně, že je mi s mojí ženou už mnoho let krásně.

26.3.2024 v 11:07 | Karma: 15,70 | Přečteno: 978x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fica stále operují. Pojď sem, řekl mu útočník. Syn netuší, proč to otec udělal

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  20:11

Přímý přenos Útočník na slovenského premiéra Roberta Fica si k sobě politika nejdřív zavolal, než pětkrát...

Do mostu v Texasu narazilo plavidlo a poškodilo ho. Do vody uniká palivo

15. května 2024  20:07

Do mostu v Galvestonu v americkém státě Texas ve středu narazilo plavidlo a do okolních vod uniká...

Na Slovensku není mír a smír, polarizace pokračuje, říká novinářka

15. května 2024  20:03

Premium Slovenské vládní strany po atentátu na premiéra Roberta Fica slovně útočí na novináře. Přidávají se...

ANALÝZA: Rusko natahuje frontu do šířky. Putinova letní ofenziva začíná

15. května 2024

Premium Vytváření nárazníkové zóny u hranic, nebo pokus o útok na druhé největší ukrajinské město? Nenadálý...

Prodej bytu 1+1 bez balkonu, 36m2
Prodej bytu 1+1 bez balkonu, 36m2

Družstevní, Uherský Brod, okres Uherské Hradiště
2 150 000 Kč

  • Počet článků 487
  • Celková karma 15,78
  • Průměrná čtenost 1870x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.