Putin, geniální, kultovní vůdce ruského národa, náš novodobý spojenec nebo spíše hrozba?

Poslední dva roky Putinova Ruska ve zkratce + výhled - Ukrajina, Krym, sankce, pád rublu, orientace Čína + Indie, ropná a hospodářská krize, Asadova Sýrie, oběti Egypt, stíhačka Turecko, turismus Krym, dohoda s IS, vděčná Evropa.

Putinovi i Obamovi jsem věnoval velké množství svých předcházejících blogů, kdy jsem ale spíše reagoval na konkrétní události. V tomto blogu bych se rád podíval na Vladimíra Putina, vůdce Ruska v souvislostech posledních let i bych se zamyslel nad tím co bude následovat. Na závěr blogu vložím asi 25-30 odkazů na články týkající se dané problematiky, případně i na své předešlé blogy. 

Z pohledu Ruska je to skutečný geniální, kultovní vůdce, bezesporu vůdce, kterého Rusko potřebuje. Je velmi bohatý, mocný, vlivný, ambiciózní, respektovaný, vzdělaný, chytrý... Má to čemu se říká "tah na branku". Zcela oprávněně je mu Ruský národ zavázán a on je skutečně skvělým silným Ruským vůdcem - diktátorem. Pravdou je, že si neumím představit v Rusku vůdce demokratického ražení. Takže Putin je pro Rusy a Rusko opravdu ideální volba.

A nyní pohled na Putina / Rusko nejen z naší domoviny, tj. Evropy, vč. Česka. Cílem Evropy vč. nás je energetická nezávislost nejen na Rusku, ale ropě a zemním plynu paušálně. Samozřejmě, že nejvíce tato hospodářská politika postihuje právě Rusko. V první fázi po změně energetické koncepce Evropy se tedy Putin snažil orientovat na Čínu, Indii, Turecko, jižní Evropu a blízký východ. Jeho celkem logické vize však postupně vzaly za své.

Turecko odmítlo  stavbu plynovodu Turkishstream přes své území. Tento projekt měl umožnit dodávky plynu do jižní Evropy, ale i na blízký východ. Byl by ale velkou konkurencí pro etablované producenty ropy a zemního plynu v oblasti tj. jak Turecko, tak Saudskou Arábii, U.A.E., Kuwait atd. Putinovým cílem v oblasti byla právě Sýrie, ale i Irák, Irán a další země. Svých cílů v této oblasti nepochybně v blízké budoucnosti dosáhne, dnes na nich již podle hesla "když to nepůjde po dobrém, půjde po zlém" usilovně pracuje i vojenskou silou.

Plány s Indií a Čínou mu výrazně zkomplikovali jak sankce a s nimi souvisejí pád rublu, tak i ropná krize. Rusko díky těmto vnějším vlivům má v nominální hodnotě dnes (oproti roku 2013) k dispozici zhruba třetinový rozpočet. Zkuste si představit na svojí domácnosti co by udělalo s vaším hospodařením, když byste téměř ze dne na den přišli o dvě třetiny příjmů, ale výdaje byste měli stále stejné. V tak vážné hospodářské krizi se dnes Rusko nachází. 

V roce 1991 sice došlo k rozpadu mocného SSSR, ale nikdy nedošlo řekněme k přerozdělení sfér vlivu. Rusko tedy ze svého pohledu v podstatě oprávněně považuje pobaltské země, Bělorusko, Ukrajinu a další země i ty sdružené do SNS za svoji sféru vlivu a zcela oprávněně, opět ze svého pohledu, nese velice nelibě odklon těchto zemí směrem do západních struktur EU, NATO apod. Náš pohled je samozřejmě logicky opačný.

Ruský vpád na Ukrajinu a anexe Krymu je tedy v Rusku chápána jako naprosto normální vzetí si zpět toho, co jim do nedávna "po právu" patřilo. Ukrajina byla vůči Rusku nevděčná a neposlušná a hrozil její zásadní příklon k západní Evropě. Malé pobaltské země Putin / Medveděv (což jedno jest) se skřípěním zubů obětovali, ale o poznání větší Ukrajina, významný odběratel ruské ropy a zemního plynu, navíc důležitá tranzitní země do Evropy a ještě navíc s ruskou vojenskou námořní základnou na Krymu, to je už je úplně jiná "káva".

Takže opět z pohledu ruských zájmů byla anexe Krymu a "ochránění" si Ukrajiny v podstatě jediný možný logický Putinův krok. A když to hold nešlo po dobrém, vzal si to, podle něho a rusů po "právu", silou. Stejné jako s Krymem je to se zbytkem Ukrajiny. Byť rádoby "nezávislá" země, nemá žádnou šanci vstoupit do struktur západní Evropy, pokud nechce být zcela podrobena Rusku. 

Putin samozřejmě musel za Krym počítat s odezvou. Jak jsem ale celou kauzu ohledně Krymu sledoval, stále více si s odstupem času myslím, že bylo vše "diplomaticky" dopředu dohodnuto, zejména s USA tj. Obamou. Mám namysli zejména ony sankce. V mých očích to celé bylo v podstatě jen divadlo pro nás běžné Evropany i zbytek světa.

Putin ovšem zaprvé neodhadl rozsah dopadu sankcí (pád rublu), možná i podcenil kancléřku Merkelovou, která se jménem Evropy po hlavě vrhla do vyjednávání a zejména nepočítal s ropnou krizí. Tyto nechtěné faktory srazili mocné Putinovo Rusko na kolena a o to větší je ale dnes "hrozbou" pro nás všechny. Sebevědomý, mocný obr na kolenou, nevím co "horšího" nás vlastně mohlo potkat. 

Co tedy Putinovi zbývá? Slibné projekty plynovodů do Číny a Indie dnes krachují zejména díky nesolventnosti ruské ekonomiky, byť například Čína svoji část dohody dodržuje a stavbu podle plánu zahájilo a pokračuje v ní, Rusko ji ani nezahájilo. Přesto právě Rusko životně potřebuje nové odběratele. Tak je hospodářská situace Ruska vážná!

Dnes si tedy to co mu po zásluze, z pohledu Ruska, patří bere v Sýrii. Zatím pomáhá spojenci tj. Asadovu režimu v jeho zachování. Zároveň řeší problém s neposlušným Tureckem a jako bonus využil zatím neobjasněnou katastrofu letadla s Ruskými turisty mířícími zpět domů z dovolené v Egyptě. Na objektivitu vyšetření katastrofy jsem mimochodem moc zvědavý.

Je tu další Putinův geniální tah. Má k dispozici přeci turistické centrum Krym a tak stačí zakázat lety do Egypta a uvalit sankce na Turecko. Obě tyto země patří do čela žebříčku ruskými "mořskými" turisty nejnavštěvovanějších zemí. Takže teď budou ruští turisté hezky trávit dovolenou doma na Krymu, sice ve skromnějších podmínkách, ale díky krizi to zas není takový problém a při tom pomohou jak ekonomice Krymu tak i celého Ruska, když svoje peníze budu utrácet doma. Opět tedy z pohledu Ruska, naprosto geniální tah jejich vůdce. A stálo to možná jenom necelých 230 obětí v Egyptě a Turecku, ale to už je jen hodně velká moje spekulace. 

A co bude tedy podle mě následovat. Putinovo Rusko spolu s Iráckou armádou vyhladí v Sýrii islámský stát. Nezapomeňte nejen ten Irák Rusko hodně potřebuje, psal jsem o tom již výše. Ve skutečnosti uzavře s Islámským státem oboustranně výhodnou obchodní dohodu. Tím ale nejen nás (Evropu) ale i USA a zbytek světa skutečně od Islámského státu osvobodí. Takže to bude další Putinův fenomenální tah. Získá tak nejen obrovský vliv v Evropě, Americe, ale i v zemích severní a střední Afriky a blízkého a středního východu, kde se naše západní civilizace dopustila mírně řečeno hodně chyb, zejména ve snaze šíření naší "demokracie" do těchto zemí. Skutečným důvodem samozřejmě nebylo nic jiného, než rozšíření sféry vlivu do těchto zemí a kontrola na ropných zásob. Plody této naší expanze "demokracie" dnes sklízíme ve formě naprosto logického uprchlického exodu.

Pokud si tedy myslíte, že vděčná Evropa bude v Putinových rukou ve větším bezpečí, nežli v područí USA, můžete si již klidně začít tleskat. Máte-li jiný názor, měli byste hodně zpozornět a zamyslet se co dál. Dá se tomu v tuto chvíli vůbec ještě zabránit?

Myslíte, že mocné USA mají ve světě ještě takovou sílu, zejména s ohledem na jejich faktickou ekonomickou situaci, která je v porovnání s Ruskem v nesrovnatelně větších problémech již zhruba 15 let a její zlepšení tj. uzdravení, podle mého názoru, již není možné. Jedná se bohužel o nevyléčitelně nemocnou ekonomiku.

Naopak v případě Putinova Ruska věřím, že obr se, díky jeho politice, opět brzy, mj. i díky nám, hezky od plic opět nadechne. Evropu, nás nevyjímaje to bude přitom stát "jenom" změnu energetické koncepce a její orientaci tím jediným "správným" Putinovým směrem.

Otázkou tedy jen zůstává, zda dříve, než tohoto svého cíle Putin dosáhne, nezasáhne náš Euro-atlantický svět hospodářská krize srovnatelná s krizí ve 30. letech min. století. Co by to pro nás znamenalo, resp. v co by to vyústilo, snad nemusím připomínat. Takže když to shrneme, nakonec budeme ještě rádi pokud to dopadne jen tou "vděčností" Vladimíru Putinovi a Rusku bez nutnosti vojenského zásahu.

 

Odkazy na moje předcházející blogy "věnované" zejména Putinovi...

http://pavelholub.blog.idnes.cz/c/486552/idnes-cz-putin-promluvil-o-stavu-ruska-oprel-se-do-turecka-a-veli-k-boji-s-terorem.html

http://pavelholub.blog.idnes.cz/c/487855/idnes-rusko-bude-moci-ignorovat-verdikty-mezinarodnich-soudu-rozhodl-putin-diktator.html

http://pavelholub.blog.idnes.cz/c/487295/snad-nebudeme-na-isis-potrebovat-atomovku-doufa-putin-co-takhle-nobelova-cena-miru.html

http://pavelholub.blog.idnes.cz/c/487101/k-syrskym-brehum-dorazila-ruska-ponorka-vyzbrojena-raketami-jaka-je-jeji-skutecna-mise.html

http://pavelholub.blog.idnes.cz/c/486215/experti-ukazali-jak-celit-teroru-bez-paniky-a-pozemnich-invazi.html

http://pavelholub.blog.idnes.cz/c/485986/rusko-posila-nad-syrii-tezke-bombardery-bastu-is-chce-vymazat-z-mapy.html

http://pavelholub.blog.idnes.cz/c/487856/obama-putin-demokracie-pojdme-se-pobavit-nebo-zamyslet-kazdemu-dle-jeho-gusta.html

 

Odkazy na články v nejrůznějších médií týkající se mnou řešené problematiky...

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1043083-putin-krym-vzdy-byl-a-zustane-nedelitelnou-soucasti-ruska

http://svobodneforum.cz/udalosti/ukrajina-je-ohnisko-dlouhodobe-nestability-zni-z-ruska/

http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/ropa-robi-necakane-problemy-a-rubel-je-v-rekordnom-krci-putina-caka-tazky-rok-1042530

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/390413-propad-ruske-ekonomiky-se-zrychluje.html

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/putin-jen-ropa-nam-nestaci-rusko-potrebuje-nove-technologie-738896

http://zpravy.idnes.cz/putin-naridil-tvrdi-postup-proti-cilum-ohrozujicim-vojaky-v-syrii-1fy-/zahranicni.aspx?c=A151211_125102_zahranicni_ert

http://tn.nova.cz/clanek/putin-priznal-proc-valci-v-syrii-proti-islamskemu-statu-to-neni.html

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/putin-ruskou-armadu-ceka-v-syrii-jeste-velky-objem-prace/1283777

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/putin-prijel-na-krym-povzbudit-turistiku-kyjev-protestuje_352335.html

http://www.mzv.cz/istanbul/cz/obchod_a_ekonomika/obchodni_vztahy_mezi_cr_a_tureckem/turecka_vlada_prerusila_jednani_o.html

http://byznys.ihned.cz/c1-63702960-plynovod-sila-sibire-mozna-do-ciny-nedorazi-rusku-se-stavba-nevyplati

http://zpravy.idnes.cz/sestreleni-letadla-melo-podle-putina-skryt-dodavky-ropy-pkx-/zahranicni.aspx?c=A151201_073318_zahranicni_san

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/364724/sankce-sankce-a-zase-sankce-putin-zahajil-rok-2016-v-drsnem-stylu.html

http://www.lidovky.cz/ruske-aerolinky-nebudou-letat-do-egypta-dokud-se-nevyresi-pad-rekl-putin-14v-/zpravy-svet.aspx?c=A151106_154003_ln_zahranici_ELE

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rusove-bojite-se-letat-do-Egypta-Pojedte-na-dovolenou-k-nam-laka-gubernator-Krymu-407088

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/390329-vsichni-putinovi-muzi-s-kym-se-radi-a-kdo-vladne-rusku-spolu-s-nim.html

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/obavy-bloombergu-pro-rok-2016-ropa-za-100-dolaru-a-putin/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Holub | sobota 2.1.2016 10:10 | karma článku: 21,45 | přečteno: 1094x