Paroubek bojující II - chudáci důchodci

Předevčírem jsem popsal novou populistickou kampaň počítačově upraveného usměvavého lidumila Paroubka. Tu, jak všem slibuje hodinky s vodotryskem a pečené holuby do huby. Oranžových slibů bečky od Jiřího pro blbečky. To je ona pověstná Hubálkova třetina pitomců, kteří nejsou schopni domyslet, že ona socanská věta, že státní dluh se neplatí není pravdivá. Opustíme první slib  - poplatkový a koukneme trochu na slib druhý - boj za důchodce, to jest i za mne.

Modré z nebePavouk

Slibované navyšování důchodů podle oranžové knihy ČSSD zvedne výdaje o 120 miliard. Zajištění penze ve výši 74 procent z čisté mzdy je  největší lež za posledních dvacet let a s "úplatkem" zvaným 13. důchod povede ke kolapsu celého důchodového systému, uvedl v tiskové zprávě exministr sociálních věcí Petr Nečas. Pokud nemají senioři za dvacet let žít v chudobě, měla by se dokončit penzijní reforma ODS, doplnil Nečas.

 ČSSD ignoruje doporučení všech renomovaných domácích i zahraničních institucí, vyzývajících k důchodové reformě. Její populistické návrhy na zvýšení důchodů by vedly k výraznému zvýšení důchodového pojištění.

Pokud se budou generace dnešních čtyřicátníků a mladších spoléhat jen na státní důchodový systém, budou v seniorském věku odsouzeni k životu v chudobě.
Slib jednorázového příspěvku k důchodu ve výši 2 400 korun zvaného 13. důchod označil místopředseda ODS za úplatek, který vedle odmítání jeho reformy a plošného navyšování penzí povede ke kolapsu celého důchodového systému.

To, že je nutné zvedat věk odchodu do důchodu, je jasné dávno. Myslíte, že dojde ke shodě  v tom, že je třeba rozšířit spoření na penzi, ale bez toho, že by takové spoření bylo povinné?

Podle Petra Nečase má být cílem systém nazývaný „opt-out“. Tedy zavedení možnosti část svého důchodového pojištění dávat místo státu na průběžnou výplatu důchodů do privátního penzijního fondu a tam si spořit. Z takto naspořených peněz je pak ve stáří vyplácena renta a od státu takový člověk dostává jen nějaký základní nízký důchod.

Což s tím konečně začít?Nakonec peníze budou potřeba na každou penzijní reformu, ať už ji bude dělat ODS, či ČSSD. Bez rozumné reformy totiž budou dnešní třicátníci na stará, rozvrzaná kolena smutně vzpomínat, jak se jejich babička měla se sedmitisícovou penzí skvěle.

Ale ne jalovými sliby. Chce to akci. Ale Vám je to soudruzi oranžoví fuk, že? Stačí slibovat.  Vy své máte.

Jako bývalý člen poradního týmu Vlasty "Vířivky" Tlustého (byť mou parketou byly daně) si maně vzpomínám na pár nápadů jak s důchody.

Jmenovalo se to "Rovný důchod" . Rovný důchod měl být garantovaný státem ve výši 20–25 % průměrného platu po celou dobu jeho čerpání, to znamená zvyšování tak, jak budou růst ceny a průměrný plat.  Navrhovalo se zrušit 8 % platbu sociálního pojištění, kterou  platil  zaměstnanec.

Navrhoval se originální bonus za vychované děti.  Chtěla se zásadně zvýšit podpora dobrovolného penzijního připojištění a  zvýšení podpory životního pojištění, aby byli motivováni ti, kteří se dobrovolně chtěli rozhodnout myslet na své stáří.

K prvnímu pilíři, k rovnému důchodu. Je to větší solidarita bohatých s chudými než dnes, protože v systému rovného důchodu platíte procento ze svého příjmu, ale na konci čerpání je rovný důchod. Obrovská solidarita bohatých s chudými. Je samozřejmě financován z povinných sociálních odvodů, a měl být pevně fixován na průměrnou mzdu 20–25 %, valorizace každý rok, garantování všem občanům, důchodce si může libovolně přivydělat. Dnešních důchodců se tento návrh neměl týkat.

Druhý pilíř důchodového systému: Bonus za vychované děti. Každý příjemce rovného důchodu měl kromě něho dostávat od svých dětí desetinu z jimi placeného sociálního odvodu. Jinými slovy, mělo záležet  na tom, kolik vychováte dětí a jak budou produktivní a kolik tedy budou platit na sociálním pojištění – z něho budou desetinu poukazovat svým maminkám, tatínkům, případně pěstounům. To nemusí být jenom rodiče, kteří ho přivedli na svět, to mohou být i ti, kteří ho vychovali. Lidem se v takovém systému vyplatí vychovávat své děti dobře, dát jim kvalitní vzdělání prostě proto, že se jim to i v tomto systému vrátí. Je to náš příspěvek k tomu, co česká společnost evidentně postrádá, a to je skutečná mezigenerační solidarita, kterou by si každý uvědomoval.

Třetí pilíř: Dobrovolné spoření se státní podporou. Je to systém, který stejně funguje od roku 1994.  Dnes je pojištěno tři miliony dobrovolně pojištěných občanů a spoří si v průměru 500 korun. Podpora se měla zvýšit tak, abychom přilákali více pojištěnců, předpoklad byl ke 4,5 miliónům a hlavně jsme chtěli, aby se spořilo  nad tisíc korun. Za optimální se považovaly částky mezi 1000 a 1500 korunami, protože pro spoření v této úrovni by si ti, kteří začnou ve svém mládí, přilepšili ve svém důchodu k tomu rovnému důchodu, který jsem před chvilkou popsal, tisícikorunové částky. Počítala si to tehdy doma jedna studentka vysoké školy ekonomické, při platbách 40 let 1000 korun je to 6500 v dnešních cenách, které by zvýšily její důchod.

Ale samozřejmě, toto celé padlo pod kola. Jsem zvědav k čemu dojde tzv. Bezděkova komise. Ale návrhy z oranžové knihy mohou vést jen k jednomu. Onen pověstný státní bankrot a kuratela MMF. A ta je nelítostná. Ta důchody předvolebně nezvyšuje, ale naopak snižuje.

Minule jsem se pane Paroubku ptal, kolik bude mrtvých, když zrušíte poplatky. Dnes se ptám: víte pane Paroubku proč mají potkani 4 nohy? Proto, aby byli u popelnic dřív než důchodci. Protože tak to dopadne, když uplatníte své nápady.

A standardní přídavek :

Doporučuji ke studijním účelům trochu teorie:
http://www.paulczynski.cz/teoreticke-zaklady-ekonomicke-politiky-cssd.html

Když se řekne - muž s velkým ptákem:
http://www.paulczynski.cz/32607.html

Foto dne - ze života stromu:
http://www.paulczynski.cz/32610.html

Fórek dne - stylový k blogu - co čeká důchodce po Paroubkově reformě. :
http://www.paulczynski.cz/co-ceka-duchodce.html

A na zavěr citát dne - k některým diskutérům :
Podíl "pitomců" v jakémkoliv národě činí třetinu. To co je pro nás jako národ typické je "malověrnost, skepse, zvláštní směsice buranství."
Slavomil Hubálek
psycholog

 

Autor: Petr Paulczynski | pátek 5.2.2010 8:30 | karma článku: 32,68 | přečteno: 3434x