Čert vem Lisabon, Jyrku i Myrka.
Manta birostrisPavouk
Rejnoci manta dorůstají délky 3–5 m a rozpětí křídel 4,5–7 m, ale byl už objeven jedinec dlouhý 5,2 m s rozpětím křídel 6,7 m. Obrovští rejnoci manta se živí převážně garnáty a planktonem, příležitostně nepohrdnou ani malými rybkami jakými jsou například cípalové. Pouze zřídka chňapnou po návnadě rybářů. Žaberní oblouky mant vytvářejí filtrační systém, který slouží k zachycování potravy. Manta nasaje do ústní dutiny vodu i s potravou. Voda je pak přirozenou cestou opět vypuzována žaberními štěrbinami ven. Plankton se však ve filtračním systému rejnoka zachytí a putuje z něj přímo do žaludku. Pokud rejnok narazí na hejno malých ryb, bleskurychle mezi ně vtrhne a zhltne jich naráz tolik, kolik jen může.
Páření probíhá po celý rok. Rejnok manta je živorodý, to znamená, že vývoj oplodněného vajíčka probíhá v těle matky tak dlouho, dokud se z vajíčka nevylíhne zcela vyvinuté mládě. Příroda to tak zařídila hlavně proto, aby mláďata brzy po narození byla soběstačná a mohla se sama bránit. Rejnok manta dosahuje rozmnožovací schopnosti teprve v okamžiku, kdy rozpětí jeho ploutví dosáhne nejméně čtyř metrů. Hmotnost : 3000 kg
Tak tato paryba byla hlavní atrakcí našich ponorů na souostroví Palau a ostrově Yap. Dokonce se podle ní jmenoval hotýlek ve kterém jsme byli ubytováni a jeho výzdoba. Místní samozřejmě vědí cesty jejich tahů a čistící stanice. Problém pro fotografa je, že visibility neboli viditelnost zde nebývá nejlepší, protože plankton je to co vyhledávají a ten jak známo průzračnou vodu kalí a také tam bývá velmi silné proudění, takže najednou máte málo ruk. Je třeba se držet a k fotografování také nějaké ruce potřebujete. Zde se ukázal být výhodou můj docela maličký SONY, kterého udržím v jedné ruce. Nebylo to sice mé první setkání s mantami, ale zde bylo zajímavé, že co ponor, to pár kousků bylo. Největší zážitek pak měli ti, jimž tento kolos zaplachtil nad hlavou. Ve svém logbooku - neboli potápěčském zápisníčku si mohu odškrtnout dalšího zajímavého tvora. Teď už mi zbývají jen velrybák neboli Rhincodon typus, mola-mola neboli měsíčník svítivý a velký bílý neboli Great white neboli Carcharias carcharodon. A tady pár vlasnoručně vyfocených mant.
Související články o potápění:
http://paulczynski.blog.idnes.cz/c/58666/Foto-z-cest-2-Morsky-majestat.html http://paulczynski.blog.idnes.cz/c/60436/Foto-z-cest-6-Synchiropus-splendidus.html
nebo celá kapitola Foto z cest:
http://paulczynski.blog.idnes.cz/r/13160/Foto-z-cest.html
A jedno Foto dne
http://www.paulczynski.cz/foto-dne--jak-jsme-zaparili.html
a jeden Fór dne
http://www.paulczynski.cz/jyrka-veri-pruzkumum.html
Petr Paulczynski
Hlody středeční 9/8 aneb miluji naše média
Dnes si v úvodníku oddychneme od politiky ( i když ne úplně) a koukneme do Ria které hýbe světem. Na této olympiádě se totiž objevuje vliv multikultury.
Petr Paulczynski
Hlody středeční 2/8 aneb miluji naše média
Dnes o něco později, než jsem vyhrál souboj sám se sebou zda psát nebo nepsat. Tak aspoň kousek obvyklé porce. Neziskovky žádají volební právo pro imigranty a výjimky ze zákonů.
Petr Paulczynski
Hlody středeční 26/7 aneb miluji naše média
Zase si nemůžu prázdninově dáchnout a vysadit. Protože Turecko, vraždící monstra co nejsou teroristi jak se dozvídáme, dnes dokonce zamordovali kněze.
Petr Paulczynski
Hlody středeční 19/7 aneb miluji naše média
Původně jsem si chtěl dát prázdninový oraz a dnes pauzírovat. Pak jsem zjistil, že OVM mají letní výpadek a že se tudíž nebude vědět o čem se má tento týden mluvit, tak jsem sáhl po klávesnici a pár bodů sesmolil.
Petr Paulczynski
Hlody středeční 12/7 aneb miluji naše média
Dnes začneme něčím čistě brněnským, protože internetem hýbe video v němž se náměstek primátora nechal bičovat dominou přičemž mumlal „I want more,“ tedy: chci víc.
| Další články autora |
Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů
Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...
Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík
Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi
Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...
Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků
Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...
Přes Lomnou vede ve Frenštátě pod Radhoštěm nová lávka, původní zničila povodeň
V ulici Podkopčí ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku se lidem otevřela nová lávka přes říčku...
Ústecká opozice opět kritizovala hospodaření města, podle ní se málo investuje
Někteří ústečtí opoziční zastupitelé na dnešním zasedání opět kritizovali hospodaření města, podle...
MHD za třetinu. Praha výrazně zlevní jízdné lidem pobírajícím složku superdávky
Praha zavede nový tarif zvýhodněného jízdného pro osoby v nepříznivé sociální situaci. Nárok na...
Na Českolipsku bude po dvou letech čtyřdenní dětské sklářské sympozium
Na Českolipsku bude po dvou letech čtyřdenní dětské sklářské sympozium YGS. Tvořit na něm bude od...

Pronájem byty 1+1, 30 m2 - Brno - Maloměřice
Karlova, Brno - Maloměřice
11 000 Kč/měsíc
- Počet článků 1307
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3086x




















