Rasismus po Německu

Porozhlédněme se u našich německých sousedů, jak to tam s rasismem vypadá a možná, že uvidíme i nějakou paralelu k současnému stavu v ČR. Desítky mrtvých, nevinných občanů provází rasisticko-nacistické hnutí v sousedním Německu od znovusjednocení v roce 1990. Jak to všechno vzniklo?

Píše se rok 2013 a před soudem v bavorském hlavním městě Mnichově se odehrává příšerná podívaná.  Zpracovává se tam minulost – rasismus v Německu a motivy lidí, kteří si nárokovali vzít spravedlnost do svých rukou. Toto přesvědčení je vedlo k zabíjení spoluobčanů.

Skupinka tři nacistů (Uwe Mundlos, Beate Zschäpe, Uwe Böhnhardt), která si říkala Nationalsozialistischer Untergrund – NSU se rozhodla, že Německo očistí od cizinců a budou hájit pravé německé zájmy silou, protože demokracie je slabá a neumí to. Zvolili k tomu nejnásilnější formu, která existuje. Začali po Německu vraždit spoluobčany, kteří měli neněmecká jména a měli z jejich pohledu neněmecký vzhled. Měli tmavší pleť, než se příznivcům NSU líbilo. A za to si tito spoluobčané v očích těchto tří šílenců zasloužili jediné – smrt.

V letech 2000 až 2007 zabili deset lidí – 8 obětí bylo tureckého a jedna řeckého původu.  Poslední, koho členové NSU zabili, byla policistka - žena, která zemřela v roce 2007 (její od krve umazané kalhoty si schovali ve sklepě jako trofej). U Řeka a Turků se jednalo o živnostníky – majitelé obchůdků a imbisů .

Jak to všechno začalo? Dalo se to předvídat a zabránit tomu? Ano, určitě se tomu zabránit dalo, ale nezabránilo. V roce 1991, když to všechno začalo, tak to mnozí vidět nechtěli a někteří i skrytě, jiní zase otevřeně fandili nacistickým násilníkům.

17. září 1991 v městečku Hoyerswerda (nedaleko českých hranic) přepadlo několik nacistů Vietnamce, kteří se museli ukrýt na ubytovně pro zahraniční dělníky. To co následovalo, bylo do té doby nepředstavitelné. Od II. SV války nedošlo k tak velké rasistické akci na území Německa. Náckové útočili na ubytovnu pro cizince a později také na ubytovnu pro azylanty. Tomuto násilí přihlížely stovky normálních občanů, kteří při každém ataku a vhození hořícího koktejlu (molotow – koktejl) propadali v nadšený jásot. Toto šílenství trvalo tři dny a výsledkem bylo vystěhování všech cizinců z městečka Hoyerswerda.

Jedním z oblíbených pokřiků nacistů bylo: Deutschland den Deutschen, Ausländer raus – Německo Němcům a cizince vyhoďte.

11. září 1992 zmlátili nacisté německou číšnici, protože se snažila zamezit hajlování v hospodě, kde pracovala. O třináct dní později zemřela na následky zranění. Toto neštěstí se stalo opět poblíž města Hoyerswerda/Sasko.

Hoyerswerda byl ale jen začátek. Následovaly další útoky v jiných městech a mnoho mrtvých. Jeden z nejstrašnějších útoků se stal ve městě Solingen (29.5.1993), kde agresoři zapálili činžovní dům. Při tomto útoku uhořelo pět lidí – dvě ženy a tři děti. V tomto domě bydleli rodiny a malé děti. V roce 1993 bylo v Německu napočítáno 300 útoků s rasistickým pozadím. Hořely domy a umírali lidé. A to vše ve jménu rasové nenávisti a čistého Německa.

Ve stejné době, tedy od roku 1991 se formovala skupina NSU, o které jsem psal již výše.  Od roku 1991 až do dneška se táhne červená nit. Nenávist vůči lidem, kteří jinak vypadají, jinak mluví a mají jiné kulturní zázemí. Jednou se jednalo o násilí v rámci demonstrací, kdy aplaudovali stovky přihlížejících, jindy zase o zbabělé žhářství, kdy umíraly ženy a děti a v případě NSU se jednalo o organizovaný zločin, kdy vraždy probíhali v období mnoha let.

Proč k tomu došlo? Mladí útočníci si stěžovali v roce 1991 v Hoyerswerda na zneužívání sociálních dávek. Oni (rozuměj bílý Němci) nedostanou nic a tmaví cizinci dostanou všechno zadarmo. Napadá tady někoho paralela k událostem v Českých Budějovicích?

Jednou to byli cizinci, kteří nepracovali, a zneužívaly sociální dávky, jindy to zase byli cizinci, kteří pracovali, ale tím brali práci poctivým, slušným Němcům, kteří práci neměli. Rasista, nacista nebo extremista si vždy nějakou interpretaci najde. Vždy si najde nějaké vysvětlení, které ospravedlňuje jeho násilnické chování.

Je to úplně jedno, jestli se jedná o rasismus v Čechách, Německu nebo Anglii. Rasismus je vždy zlý a má tragickou dohru. Nebuďme tolerantní vůči chování rasistů a nacistů, kteří chtějí svým násilím hájit zájmy bílých Čechů. Povede to k barbarství a obětem. Nepřipusťme, aby útoky v Českých Budějovicích byly jen začátkem rasisticko-nacistického hnutí v Čechách. Aby se naše děti v roce 2035, tedy za 22 let nemuseli divit, co to vlastně jejich rodiče připustili. Od událostí v saském městečku Hoyerswerda je to 22 let.

Autor: Miroslav Patočka | neděle 14.7.2013 18:34 | karma článku: 13,09 | přečteno: 1452x
  • Další články autora

Miroslav Patočka

Nebezpečný Putin

2.3.2014 v 13:08 | Karma: 19,05