EU je hrozná - údajně

Protivníci EU v Čechách mají další důvod se rozčilovat nad tím, jak je EU hrozná a bere jim svobodu. Dočetl jsem se v Reflexu, že EU chystá normu, která bude určovat, kolik skořice může být maximálně v pečivu a pro mnohé je to veliký problém.

V naší české kotlině máme tisíce různých předpisů a norem, a určitě bychom našli některé, které si zaslouží kritiku. Před rokem 1989 jsme měli nedostatek kvalitních norem, protože tyto byly pro komunistický režim technicky nezvládnutelné. Špinavé řeky, páchnoucí voda, mrtvé lesy a smradlavá města, nebo nebezpečná auta s velkou spotřebou byly důsledkem.

Další důvod ke kritice EU byl zákaz žárovek – pro některé názorové dinosaury je to omezování svobody. Stará žárovka má zhruba 1/7 účinnosti, co moderní úsporné nebo LED-zdroje. Je to jako kdyby Klaus dnes chtěl, aby se prodávala auta, která mají spotřebu 40 l na 100km. Zákaz smradlavých Trabantů je omezováním svobody, nebo je lepší mít normy na znečišťování ovzduší? Svoboda neznamená, že každé auto nebo elektrárna může smrdět, jak chce – to je noční můra a chaos.

Pro Klause, Macha, Bobošíkovou a jejich příznivce by asi byla ideální situace, kdyby jezdily parní lokomotivy, elektrárny spalovaly hnědé uhlí a v okolí desítek kilometrů umíraly lesy a většina dětí měla respirační problémy. Auta by nemusela mít airbagy a ČR by měla jiný rozměr kolejí, než zbytek Evropy.

Bez norem by byly stovky různých velikostí palet a převoz zboží z Prahy do Madridu by byl x-krát dražší. Zkrátka normy, které řeší technické problémy, jsou nutné.

Někdo musí dělat centrální normy pro celou Evropu, abychom měli jednotné zásuvky a nemusely se pro každý trh vyrábět rozdílné zástrčky – konkrétně tento problém se týkal ČR a elektronika byla hluboko do devadesátých let v ČR o mnoho dražší než např. v Německu, protože malý český trh byl pro zahraniční výrobce nezajímavý – vstup na tento byl příliš drahý.

Každý rok emigrují statisíce lidí do EU, protože EU je pro ně ráj na Zemi. Pro některé chronické nespokojence, kteří v EU bydlí, je nutné hledat problémy i tam kde nejsou. Např. Andrea Holopová v Reflexu je takovou novinářskou hvězdou, která si nevidí na špičku nosu. EU údajně může za mizernou situaci v Řecku (která se díky EU lepší a Řecko minulý rok hospodařilo z plusovým rozpočtem!) a regulace množství skořice v pečivu je pro ní také útok na obyvatele Evropy. Já skutečně nejsem schopen posoudit, kolik skořice nebo jiných potravinových přísad a od jakého množství mohou být nezdravé a jsem rád, že v Bruselu někdo sedí a věnuje se takovým důležitým tématům za mě. Dokážu ale posoudit, že Řecká vláda zadlužila svoji zem sama, protože od roku 2005 chronicky porušovala mástrichtská kritéria a nikdo jim nechtěl půjčovat peníze.

Pro kritiky EU má tedy vinu Brusel, protože již nechtěl sypat peníze do černé díry a trval na dodržování evropských ekonomických norem. Je to sice postavené na hlavu, ale to mnohým odpůrcům nevadí. Je nutné si najít vnějšího nepřítele, který všechno zavinil, ale v žádném případě nebudeme hledat chybu u sebe!

Já již nechci žit v zemi, kde řeky páchnou, ryby v nich nežijí a koupat se v nich nedá. V zemi, kde lidé myli svoje auta v potocích a rybnících, protože neexistovaly myčky a o divokých skládkách všude ani nemluvím, protože o odpad se nikdo nestaral.

Ukrajinci chtějí do EU a pro ně jsou problémy ohledně norem kolem banánů skutečně tím nejmenším problémem. Chtějí volný pohyb - svobodu a možnost hledat si zaměstnání po celé Evropě, jako např. Češi, kteří si svojí svobody neváží. Chtějí zakládat v EU firmy a dovážet zboží, které se jim líbí, aniž by při každém dovozu museli uplácet celníky, které jim zboží jinak nepustí do země.

Emigranti chodí do zemí, kde budou mít svobodu a bude se jim dařit lépe. Do EU přicházejí desetitisíce z Ruska, Ukrajiny a ostatních bývalých sovětských republik. Opačným směrem téměř nikdo. Přitom ti nespokojenci dnes tuto možnost mají. Za komunismu se odcházet nesmělo.

Kdo něco dělá, dopouští se chyb. Ten kdo jen kritizuje, brání vývoji a šíří blbou náladu. Nesmyslné normy se dají opravit – ztracená svoboda, kterou nám EU přinesla, se dá jen ztratit.

Autor: Miroslav Patočka | neděle 26.1.2014 14:17 | karma článku: 17,26 | přečteno: 1280x
  • Další články autora

Miroslav Patočka

Nebezpečný Putin

2.3.2014 v 13:08 | Karma: 19,05