Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Setkání čínského a ruského prezidenta v Samarkandu

Česká média pracují opravdu výběrově  V některých mainstreamových médiích se vůbec neobjevila zpráva o včerejším setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Putina v Samarkandu.

Přitom jde o událost prvořadé politické důležitosti, která je především jasným vzkazem pro Západ, NATO, Spojené státy a Evropu.

Čína s Ruskem, jak se vyjádřil, podle čínského oficiálního listu China Daily, čínský prezident Si, je „…připravena spolupracovat (s Ruskem) na vzrůstající silné vzájemné podpoře“, která je v  zájmu obou zemí. Čínský prezident dodal, že Čína chce také "prohloubit pragmatickou spolupráci v takových oblastech jako je obchod, zemědělství a konektivita".

Obě strany chtějí posilovat kooperaci v rámci Šanghajské organizace spolupráce a vytvářet tak vztahy důvěry v Asii, v organizaci zemí BRICS a v jiných multilaterálních mechanismech. Čínský prezident hovořil o podpoře solidarity, o rozšíření  spolupráce, ochrany bezpečnosti a zájmů v regionu a o snaze ochránit společné zájmy obou zemí v rozvojovém světě.

Prezident Putin ocenil po setkání obou politiků v uzbeckém Samarkandu, jež proběhlo v rámci dvoudenním summitu Šanghajské organizace pro spolupráci, postoj Číny vůči krizi na Ukrajině.

Oba prezidenti se včera setkali osobně poprvé od ruské invaze na Ukrajinu. Je třeba  dodat, že  Čína také pokračuje v politice odsouzení západních sankcí uplatněných vůči Rusku.

K přímé vojenské anebo finanční podpoře Ruska zatím ale Čína nepřistoupila. Podle všeho ani o to nebyla  ruským prezidentem požádána, což je projevem  sebedůvěry Ruska, že dokáže vojensky, s využitím vlastních finančních a materiálních zdrojů, konflikt na Ukrajině přivést k takovému řešení, které Rusku bude vyhovovat.

Otevřeně řečeno, mám ten názor, že pokud by se ruské vojenské pozice na Ukrajině skutečně hroutily, musela by Čína v logice reálpolitiky přistoupit k přímé podpoře Ruska, a to jak finanční, tak i dodávkami materiálu, případně i zbraní.

Setkání Si – Putin je samozřejmě také reakcí na jisté uzavírání se zemí Západu do sebe, když i např. někteří němečtí vrcholní politici, zatím ale ne soc. dem. kancléř Scholz, hovoří o Číně už nikoliv jako o hospodářském a politickém partnerovi, ale vybízejí k ostražitosti. Prostě ať chceme nebo nechceme, svět se rozestupuje na dvě části (zatím nikoliv ucelené bloky), které mají velmi rozdílné představy o světovém uspořádání.

Dílčí vojenské úspěchy ukrajinské armády u Charkova okamžitě vedly v českých médiích k  spuštění nově laviny protiruských animozit a  nerealistických představ o destrukci a rozpadu Ruska po jeho vojenské porážce. Tato vojenská porážka je ale velmi vzdálená. Život v Rusku – podle očitých svědků, se kterými jsem hovořil – nyní probíhá vcelku normálně. V obchodech je dostatek (i západního) zboží. A je vcelku charakteristické, že všichni západní komentátoři, analytici i politici, kteří jsou na štíru s objektivitou, hovoří o tom, že sankce vůči Rusku se projeví v jeho hospodářství až po určité době. Zatím to tak ale vůbec nevypadá. A hlavně, záměr byl přece zcela jiný. Stupňující se sankce měly Rusko ekonomicky srazit rychle na kolena, což se ovšem nestalo.

Obětí války na Ukrajině je především středo- a východoevropské obyvatelstvo, jemuž evidentně klesá životní úroveň. Poté, co se povede i v jiných zemích něco podobného, o co usiluje současná vládní koalice u nás. A to tak že dodávky levného ruského plynu budou nahrazeny dodávkami několikanásobně dražšího zkapalněného plynu z USA a dalších zemí. A ještě k tomu budou neproduktivně vyhazovány peníze z okna na zbrojení.  Růst neproduktivních výdajů státu na jedné straně a silný pokles reálných příjmů  povedou k poklesu životní úrovně občanů v zemích EU, ale především v zemích střední a východní Evropy vč. Česka.

Setkání obou prezidentů v Samarkandu vyslalo tedy jasný vzkaz západním lídrům, že dnes už v mnoha ohledech nejsilnější ekonomika světa, kterou Čína v přepočtu podle parity kupní síly je, je jednoznačně na straně Ruska.

 

Jiří Paroubek

 

Autor: Jiří Paroubek | pátek 16.9.2022 12:39 | karma článku: 31,76 | přečteno: 870x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Erobarometr 2023: Češi nechtějí dodávat zbraně na Ukrajinu, nechtějí euro…

Poslední průzkum veřejného mínění Eurobarometr 2023 přinesl zajímavá čísla. Pohled českých respondentů průzkumu byl v říjnu a v listopadu silně odlišný od názorů, které sdělovali příslušnici jiných národů Evropské unie.

21.12.2023 v 12:43 | Karma: 30,02 | Přečteno: 775x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Bude Evropská unie novým žalářem národů?

Tak jako staré Rakousko-Uhersko, tak i EU směřuje k tomu, aby byla mnohonárodním soustátím. Pryč jsou doby, kdy v čele velkých ev. států stáli státníci typu Gerharda Schrödera v Německu nebo Jacquese Chiraca ve Francii.

18.12.2023 v 17:35 | Karma: 28,09 | Přečteno: 537x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

V progresivistech je kus totalitáře

„Uvnitř každého progresivity je totalitář, který se touží dostat ven“, tato slova am. spisovatele D. Horowitze se mi vybaví při pohledu na slovenské progresivity demonstrující proti rušení „politické sekce“ tamní prokuratury.

15.12.2023 v 11:15 | Karma: 28,28 | Přečteno: 478x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Je členství Ukrajiny v EU v českém národním zájmu?

Dobří politici se od těch špatných odlišují tím, že vidí trochu dál, nežli za první roh. Jsou to ti, kteří dobře chápou, že abeceda má více písmen nežli jen písmeno A. A že po písmenu A následují písmena B, C, D atd.

14.12.2023 v 10:02 | Karma: 33,14 | Přečteno: 727x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Průzkum veřejného mínění - Kantar CZ listopad

V neděli zveřejněný průzkum veřejného mínění agentury Kantar CZ přinesl nejnovější preference politických stran. Sběr podkladů pro konstrukci volebního modelu byl touto agenturou proveden od 3. 11 do 1. 12.

12.12.2023 v 11:24 | Karma: 22,83 | Přečteno: 833x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

CNN Prima NEWS vysílá už čtyři roky, k výročí připravuje nové pořady

3. května 2024

Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS přinese divákům ke čtvrtému výročí zahájení vysílání nové...

Politologové: TOP 09 jen ztrácí, nemá lidi. Tulejův odchod je logický

3. května 2024  16:50

Premium Poté, co se Pavel Tuleja vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace, nemá podle...

Izrael má nový plán pro Gazu. Po válce by na ni mohly dohlížet i arabské státy

3. května 2024  16:30

Čelní představitelé izraelské vlády uvažují o rozsáhlém plánu poválečného uspořádání Pásma Gazy, v...

Německo sabotuje projekt bruselského Starlinku. Zvýhodňuje Francouze, tvrdí

3. května 2024  16:19

Evropská unie chtěla do roku 2027 na nízkou oběžnou dráhu Země vyslat soustavu satelitů v rámci...

  • Počet článků 839
  • Celková karma 27,31
  • Průměrná čtenost 1915x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik