Kalouskovy dluhy jako tvrdá lekce pro idealisty

Zástupce šéfredaktora MfD Michal Musil se ve svém úterním textu („Řecké ohně jako tvrdá lekce pro Paroubka i Bohuslava Sobotku“) naprosto bez důkazů dopouští tvrdého faulu nejen na mě, ale především na inteligenci čtenářů Mladé fronty. Musím uvést věci na pravou míru.

Každý soudný člověk musí uznat, že strašení Řeckem v kampani pravicových stran před volbami v roce 2010 byla bohapustá lež. Naše země patřila tehdy, a patří i dnes, v poměru k HDP mezi nejméně zadlužené v rámci celé EU. A to rozhodně není zásluha pouze české pravice.

Když autor článku píše o zadlužování naší země v době ekonomického růstu, musím mu připomenout, že v době, kdy jsem byl premiérem, mohlo být hospodaření našeho státu vyrovnané. Nebylo ze dvou důvodů: jednak jsme museli sanovat dluhy vzniklé privatizací bank za pravicových vlád ODS. A pak také proto, že jsme vytvářeli rozpočtové rezervy na horší časy.

Uvedu jako příklad výsledek hospodaření státu za rok 2005, který jsem mohl jako premiér ovlivnit. Schodek státního rozpočtu činil 56 miliard, nebyl určitě nejnižší, ale co bychom za něj dnes dali (!). Schodek byl ovšem ovlivněn vytvářením rozpočtové rezervy ve výši 46 miliard korun, která posloužila v roce 2007 ministru Kalouskovi ke snížení schodku státního rozpočtu z faktických 70 miliard na 20 miliard schodku. Kromě toho stát zaplatil 20 miliard korun Konsolidační bance na umoření jejích ztrát vzniklých v privatizační extázi 90. let, tedy v době Klausových vlád.

Je smutné, když jsem donekonečna obviňován za to, že jsem tvořil finanční rezervy (přes 150 miliard v letech 2004-2006) na budoucí reformy např. důchodového systému. Ty se ovšem za pravicových vlád probendily. V tomto směru mi přijde úsměvná myšlenka p. Musila, že jsme vlastně měli štěstí, že české pravice v předchozím desetiletí donekonečna vystupovala proti dluhům. Vždyť jen za období pravicových ministrů financí (Kalousek, Janota) v letech 2007-2011 se zvýšil státní dluh o 720 miliard korun, tedy včetně zkonzumovaných 156 miliard rezerv.

Mimochodem, od začátku existence samostatné ČR je veřejný dluh cca 1,57 bilionu korun. Ekonomičtí Einsteini, pro které p. Musil tak horuje, vytvoří do konce letošního roku, tedy za pouhých šest let své vlády, přes polovinu státního dluhu země!

Mrzí mě, že i po pěti letech Kalouskova rekordního zadlužování nejsou někteří lidé v českých médiích schopni reflexe. Chápu ale, že když jde o Paroubka, musí se měřit dvojím metrem. Nevím, zda by se za nos neměl chytit spíše pan Musil, nežli já.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Paroubek | středa 15.2.2012 14:17 | karma článku: 46,98 | přečteno: 22268x