Tetiččin pohřeb

  V televizi právě končily večerní Události, když zazvonil telefon: „Mirko, přišlo ti parte? Zemřela teta Fanuša. Pokud chceš přijet, pohřeb bude v sobotu ve tři hodiny odpoledne v halenkovském kostele. Ahoj, bratranec Franta".
Halenkovský kostel

Po chvilce jsem se rozhodla, že na pohřeb pojedeme. S tetičkou  Františkou jsem se  setkala jen několikrát  v životě, ale vím, že to byla moc hodná, pracovitá a obětavá paní. Od  mládí  sloužila u sedláka  na Hané, nikdy  se nevdala a na stáří zůstala sama. Sedláky, kteří zůstali bezdětní, doopatrovala k smrti. Odkázali jí za to dům se zahradou, ale nic z toho neměla… Brzy onemocněla a poslední léta dožila v domově  důchodců. Zemřela v požehaném věku 92 let. Můj otec, který pocházel  z osmi sourozenců, si s ní po celý život dopisoval. Dokud žil, psávala  mu  dlouhé dopisy a oslovovala ho  „nejmilejší bratříčku.“ Na pohřeb musíme, už i k vůli dědečkovi,  on by nám to nikdy neodpustil...

 V sobotu  dopoledne stála před našimi okny čerstvě umytá, naleštěná  felicie, do které od  rána  nemilosrdně  pražilo horké červnové slunce. Kolem  druhé  hodiny odpoledne jsme smutečně oblečeni a naladěni vyjížděli ze Zlína směrem na Valachy. Před Vizovicemi  se občas zablýsklo a nebe se začalo postupně  zatahovat  těžkými bouřkovými mraky. Ve Vsetíně si manžel potřeboval vyřídit nějaké záležitosti a proto zastavil  na náměstí. Když se chtěl po chvíli znovu nafázovat na výjezd z města, a přibrzdil na  křižovatce,  v automobilu to škytlo  a nebylo možné ho nastartovat. Mezitím se setmělo, zvedl se prudký vítr,  zahřmělo a začalo lít jako z konve. Bylo půl třetí, do obce H... místa  pohřbu, to bylo ještě nejmíň  dvacet  minut cesty a my byli zcela nepojízdní. Manžel se tedy rozhodl přivolat „žlutého anděla“. Opraváři tu byli naštěstí coby dup, zjistili že se jedná  pouze o vadnou pojistku, rychle ji vyměnili za  novou - a my se  znovu rozjeli...

Liják však neustával. Blesky křižovaly oblohu, a hromy, které se několikanásobně odrážely na hřebenech Javorníků, násobily tak svoji sílu...  Do H... jsme dorazili po třetí hodině a  zastavili  u kostela. Snad  ještě  stihneme obřad, mínila jsem.  Ale chyba... Po našem  příjezdu se strhla hotová  mela.  Klikaté  blesky, doprovázené hřměním a průtrží  mračen, se tak vystupňovaly,  že nám nedovolily vystoupit z auta.  Ale  jen co burácení  trochu ustalo, rozběhli jsme se pod deštníky  ke kostelu. V něm  - kromě několika  venkovských babek,  ukrývajících  se tam před deštěm, však už nikdo nebyl. Prý  se  obřad  přenesl na hřbitov. Chtěli jsme se tam dostat, ale  jen co jsme vykročili  ze  dveří kostela  začalo znovu lít jako z konve.  Ze hřbitovních vrat  mezitím vybíhalo několik posledních smutečních  hostů, převážně muzikantů,  vytřepávajících vodu ze svých  trubek a heligonů.

Zdálo se, že obřad  skončil a na hřbitově již  nikdo není. Rozběhla jsem se znovu schovat do dveří kostela, zatím co se manžel aspoň položit kytku na hrob - když už jsme přišli s křížkem po funuse. A položil.  Musel ale  proběhnout  hustým deštěm  přes celý hřbitov, tetin  hrob  se  totiž  nacházel  až v jeho  rohu, u márnice. Když se konečně  vrátil,  zmoklý jako myš, pravil:  „Představ si,  že když jsem  tam tu kytku pokládal, vykoukl někdo z márnice. Málem jsem z toho měl smrt.“ (Asi  některý z muzikantů, co se tam ukryl před deštěm).

Pak  najednou  přestalo pršet a vysvitlo slunce. Navrhla jsem zajít do hospůdky za      kostelem, trochu se tam usušit a dát si kávu.  Jen  co jsme vkročili do dveří, přivítalo nás bouřlivě několik tam pokuřujících  strýců,  údajně  mých bratranců a manželů mých sestřenic. Oni nás poznali – my je ne...  My jsme totiž hodně rozvětvená rodina. Šest otcových sourozenců mělo po čtyřech až pěti dětech,  ty také měly děti, a tak dále - a tak dále ...  Takže se  již  vzájemně neznáme.

V hospodě  byly  prostřeny dva dlouhé stoly - ale smutečních hostů tam bylo poskrovnu.  Prý  se  většina  z nich  hned  po  skončení  obřadu  běžela  domů  převléct, tak  byli promočeni.  Netrvalo  dlouho a místnost se začala zaplňovat. Pohřební  hostina  sestávala  z vepřo - knedlo - zela, z různého pití, ale  hlavně z pravých  valašských  frgálů  různých  náplní -  makových, tvarohových  i  hruškových. A tak jsme jedli, pili, hodovali, seznamovali  se  sestřenicemi a bratranci,  s jejich dětmi - a dětmi jejich dětí...  Vzpomínalo se,  jaké to bývalo kdysi na  Valašsku těžké -  a  jak to tam není lehké ani dnes. A  kolik je  tam  teď nezaměstnaných,   a  práce  nikde nadohled. A co prý musí zaplatit farářovi za obřad. A že se v kostele stále na něco vybírá, naposledy na počítač a na kopírku. A na co prý v kostele potřebují kopírku?!  A ti muzikanti  si  prý domluvili 1700 korun - ale  za  co  prý jim  máme  vlastně zaplatit, když k vůli  lijáku  nezahráli  ani  jednu  písničku?  No, ale zaplatit  se  jim musí,  když jsme jim to  slíbili...

No - a když se to tak všechno povzpomínalo, probralo a rozebralo, pojedlo a popilo, a začalo se stmívat, byl čas odebrat se k domovu. Na  cestu  nám jedna z tet  přibalila výslužku valašských  frgálů, s makovou, hruškovou a tvarohovou náplní, od každého pořádný kus.

 A to je konec mého povídání. Nevím, jestli  tetička Fanuša poslala na své příbuzenstvo hromy a  blesky, ale protože  vím, že  to  byla  hodná a bohabojná žena, věřím, že by to nikdy neudělala... Ale na její pohřeb, na toto podivné poslední rozloučení, nikdy nezapomenu…         

                   

                                                                                 

.Poznámka: Pohřeb byl před  několika lety... 

Autor: Mirka Pantlíková | čtvrtek 16.6.2016 9:40 | karma článku: 21,65 | přečteno: 1146x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,17

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49

Mirka Pantlíková

Moje vzpomínka na ten den...

13.4.2024 v 15:04 | Karma: 25,68