Karibský deník 1.

Psáno na palubě dne 30. března 2009 na moři poblíž ostrova Santa Lucia, který se pomalu ztrácí ve večerních oblacích a jasně vystupují proti zapadajícímu slunci jen vrcholky Pitons.

Dopoledne připlouváme k ostrovu Santa Lucia z jedné strany Karibské moře z druhé Atlantický oceán.

Všeobecně se má za to, že tento ostrov objevil Kryštof Kolumbus v roce 1502, dříve mu Arawakové a též Caribové říkali Hewanorra, některé verze tvrdí, že první jej spatřil Juan de la Cose roku 1499, další tvrdí, že ostrov objevila skupina francouzských námořníků z ztroskotané lodě, každopádně Pařížskou smlouvou roku 1814 byl přiřknut Británii, která jej držela do roku 1967, kdy zde byla zvolena místní samospráva a v únoru 1979 se Santa Lucia stala nezávislou zemí a členem Britského Commonwealthu.

Přistáváme ve městě Castries. Klasické karibské přístavní město, u pieru několik krásných klimatizovaných obchodů s diamanty, smaragdy, tanzanity a dalšími klenoty, pak konec duty free a začíná hradba taxikářských vozidel a jejich řidičů, kteří okamžitě každému nabízejí odvoz nebo projíždku po ostrově. A začíná vlastní přístavní město s rybářskou tržnicí a nízkými domky s pitoreskními obchůdky. Je zde velké množství ovocných produktů a také nelze zapomenout na punch nebo rum, o kterém vždy v každém místě tvrdí, že jejich je ten nejlepší, ale já vím, že není nad tuzemák, ale oni to netuší. Skvěle na pláži ale ochladí pinacolada z čerstvých plodů je to o něčem úplně jiném než známe z domova. Je zde možné navštívit katedrálu neposkvrněného početi Panny Marie nedaleko hlavního náměstí Derek Walcott square, vládní palác a pevnost Charlotte na vrcholku Morne Fortune, kde se odehrála bitva mezi angličany a francouzy o moc na ostrově. Z přístavu je možné se dostat na několik velmi pěkných pláží, nejsnáze taxíkem od 10 do 25 dolarů za cestu. Nebo je možné použít autobus, který jezdí z Castries do většiny míst na ostrově. Zde je Je možno provozovat jízdu na kánoi a kajaku, plachtění šnorchlování, windsurfing, vodní kola, vodní lyžování, potápění a golf.

Jakmile se dostaneme pryč od hranic města, začíná skutečně krásná a nefalšovaná příroda jak ji známe z obrázků. Míjíme krásné pláže s domy ukrytými v houští kokosových palem a nad nimi na útesech se snaží mangrove dobýt další výspu pevniny. Santa Lucia je kopcovitý ostrov a jsou zde překrásné výhledy na moře a na pro nás velmi exotické rostliny a květy všech tropických barev. Velmi osvěžujícím dojmem působí vodopády, pro člověka unaveného mořskou slanou vodou je to vážně slast. Banány na každém kroku, patrně zde nahrazují kopřivy, palmy různých druhů, známých i neznámych. Je tu prý činná sopka Qualibou, ale nikde nevidíme kouř a tak se snažíme dostat do Soufriere Bay, kde jsou dva nádherné horské pilíře, pozůstatek sopečného kráteru, které se jmenují Pitons. Od moře je na tato dvojčata velmi impozantní pohled a I když odplouváme, ještě dlouho jsou vidět.

V Castries, při nákupech, lze směnit měnu za východokaribský dolar (XCD), ale stejně dobře se na většině míst uplatní US dolar. Kreditní karty se dají většinou použít pouze v přístavu a v bankách a největších hotelech. Oficiálním jazykem je angličtina, ale většina francouzských kreolů mluví místním jazykem tzv. kreolštinou patois.



Fotky se mi nepodarilo nainstalovat na blog ale jsou k videni

na http://karibsky-denik.rajce.idnes.cz/



Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimir Panek | středa 1.7.2009 21:42 | karma článku: 9,91 | přečteno: 712x
  • Další články autora

Vladimir Panek

Izrael se brání

31.5.2010 v 23:00 | Karma: 25,09

Vladimir Panek

Generační škorpení

27.4.2010 v 5:42 | Karma: 15,73

Vladimir Panek

Svetlo nadeje = Petr Hajek

13.12.2009 v 12:00 | Karma: 13,40