Lži o jídle

To že špekáčky jsou jídlo de facto pro vegetariány, protože maso viděly tak maximálně z přepravky při vykládání se tak nějak obecně ví. Co ale taková šunka,"černý" chléb a jogurty? Co "zdravé" cereálie? Spotřebitelé jsou zoufale špatně informováni a je to záměrné. Polovinu toho co se v obchodech povaluje na pultech by si člověk s trochou rozumu a hlavně s trochou relevantních informací nikdy nekoupil. Nemůžu se nezabývat i tím, jak se jídlo šidí a upravuje v USA... protože všechny ty jejich "triky" jsou nám sem rychlostí blesku úspěšně importovány... tak ať víte co nás hrozivého ještě čeká.

Nenechme se oblbovat!Corbis

ZDRAVÉ SNÍDAŇOVÉ CEREÁLIE
Zločin páchaný zejména na dětech. Průměrná americká matka svým ratolestem podá k snídani misku "Kelogsů", "Oreos" a jiných snídaňových cereálních zázraků a připadá si bůhví jak jim nečiní dobře. Přitom takové výrobky - do nebe řvoucí je například pražené musli - obsahují nejen asi 50procent cukrů, ale ty "zapečené" varianty obsahují i neuvěřitelné množství nasycených a přepálených tuků.
Všimla jsem si, že tyto zdravotní "zázraky" jsou k mání i v českých obchodech - a často i v sekci Zdravá výživa!
Ne všechno musli a "musli" je nezdravé... ale rozhodně ne všechno musli je automaticky zdravé... a to málokdo bere na vědomí.

JOGURTY
Nedávno jsem ve velkém českém supermarketu hledala jogurt. Našla jsem dva. Přitom sekce ledniček s nápisem Jogurty byla dlouhá asi 50 metrů a různých kelímků s veselými obrázky tam byly desítky, snad i stovky druhů.
Parodie na jogurt, škrobová moučka rozpuštěná ve vodě a občas obohacená přídavkem sušeného mléka a kousky obarvené želetiny, vznostně označovanými jako ovoce - to je více než 90 procent toho co si kupujeme pod označením "jogurt".

ČERNÝ CHLEBA
Pokud byste si k misce ochucených "obilnin" a "jogurtu" chtěli přikousnout něco skutečně zdravého, možná vás napadne sáhnout po krajíčku chleba. Celozrnný je nejlepší a obecně se má za to, že čím "černější" tím zdravější.
Jenže to je katastrofální omyl. Všechen ten černý chleba není tak černý, protože by byl tak nadupaný oněmi zdravými slupičkami z obilí.
Je černý, protože se v Čechách barví karamelem, v USA zbytky cukrové třtiny která zbude při výrově cukru, takzvanou melasou (což je sice menší zločin než ten karamel, ale i tak je to de facto cukr). Mouka která se používá při výrobě těchto chlebíků je bílá jako sníh a s tou celozrnnou má pramálo společného.

V USA je dnes takřka nemožné koupit chléb, který by nebyl sladký. Do všech druhů, bílých, černých i celozrnných se nějaký přidává. Američan to už nepozná, protože jeho citlivost na cukr je těmi roky "cukru všude" vytrénována na jinou citlivost, ale pro nás Evropany kdo "normální" chleba jakžtakž pamatujeme je to prostě velký rozdíl.

To že "černý" chleba je zdravý je můj oblíbený mýtus - kdy nám všem konečně dojde jaký je to blud?

ŠUNKA
V Čechách je oblíbený sport maso určené na šunku máchat ve speciálních lázních až vodu a dochucovadla nasákne a zvětší objem. Viděli jste někdy utopence nalezeného po několika dnech? Jak je hezky celý nafouklý a nabobtnalý? Tak přesně tak.
A aby to bobtnání fungovalo ještě lépe, proč do šunky nepřidat třeba škrobovou moučku nebo jinou obilninku? - to je ten důvod, proč je šunka tak "slizká" když jí náhodou zapomenete v lednici pár dní.
Šunka zauzená
Zdá se mi, že se málo křičí nahlas o tom, že většina "uzených" a "zauzených" výrobků chutná uzeně ne kvůli udírně, ale kvůli tzv "tekutému kouři" - chemické sloučenině, která po kouři a uzení jen chutná. O škodnosti či neškodnosti oné chemikálie pro lidské zdraví se vedou učené debaty.
Šunka sladká
Zní to jako blbost, že?  Tak schválně, vsaďme se. Tvrdím, že do pěti let, si u nás v obchodě nekoupíme šunku, která by nebyla, stejně jako v USA ochucena nějakým druhem cukru.
Tam už to došlo tak daleko, že šunka ve které by nebylo alespoň 2 procenta cukru defacto neexistuje.
Mají tam i barbecue šunčičky s 10ti procenty cukru - to je přesně tak sladké jako hrnek kafe oslazený dvěma lžičkami cukru! - bohužel u šunky se to nepozná tak jasně, protože je obvykle i přesolená a ty dvě chuti se náramně dobře vzájemně balancují.
Na jazyku se to tak nepozná, ale na pneumatičce kolem pasu zcela jistě... ;-)

Přeslazování všeho má v USA jeden velmi nepoetický důvod. A tím je kukuřice. USA jsou největším producentem kukuřice na světě. Bohužel, kromě vcelku zdravé kukuřičné mouky se z kukuřice dá vyrobit i velmi levný cukr - zvaný "corn syrup". Tento tekutý sirup se pak cpe do všeho, protože je spolu s kukuřičným škrobem nejlevnější "plnidlo".
Člověčí zvíře má geneticky zabudovanou "lásku" ke sladkému, protože je to nejrychlejší zdroj energie a bohužel je nám vlastní i velká tolerance vůči zvyšujícím se dávkám. To co by nám přišlo přeslazené před lety nám přijde jen mírně sladké dnes..... a tak se těm praktikám "oslazování života" velkých potravinových korporací nikdo moc nebrání.
Obezita neobezita, hlavně že nám chutná.

Už se "těším", jak se nám kukuřičný cukr vecpe do všech potravin i v Evropě, to až bude kvůli globálnímu oteplování jednodušší a levnější kukuřici ve velkém pěstovat i tady.

Dobrou chuť!     (a čtěte prosím informace o ingrediencích na obalech výrobků a ty podvodnosti jim prostě nekupujme!)

Autor: Eva Pallotto | čtvrtek 28.6.2007 17:10 | karma článku: 34,48 | přečteno: 4607x