Nechat peníze lidem je plýtvání

Analýza analýzy současné ekonomické krize, kterou vytvořily naše odbory.

Makroekonomické oddělení ČMKOS vytvořilo analýzu současné ekonomické krize, kterou jim nikdo nechtěl otisknout. Po přečtení článku jsem byl velmi pozitivně překvapen; nikoliv z toho, že by snad tato analýza byla nějak úžasná, ale očekával jsem něco výrazně horšího. Výtky, které bych zde rád vyslovil, se ale netýkají jen tohoto dokumentu; velmi často je totiž lze uplatnit vůči názorům zaznívajícím ze všech politických stran.

Předávám-li informaci ostatním lidem, používám při tom různé pojmy. Tyto pojmy něco znamenají, jsou nějakým způsobem definovány. V analýze se používají pojmy "ekonomická expanze a restrikce". V ekonomii se tyto pojmy obvykle nepoužívají, jejich význam je však vyplývá z následujícího odstavce:

ČMKOS již od jara minulého roku soustavně upozorňuje na nebezpečí plynoucí ze zesilování ekonomické restrikce (restriktivních balíčků) ... Při projednávání rozpočtu na mimořádné RHSD v polovině září na varování ČMKOS ministr financí odpověděl, že pokud dojde k nižšímu ekonomickému růstu, bude se adekvátně reagovat na výdajové straně (tedy škrtat výdaje) tak, aby zůstal zachován plánovaný schodek rozpočtu.

Ekonomická expanze tedy znamená zvyšování deficitu státního rozpočtu, zvyšování tempa zadlužení ČR, restrikce znamená snižování rozpočtového schodku (resp. ponechání rozpočtového schodku), snížení tempa zadlužení ČR. Ekonomové rádi poukaží na texty Frederic Bastiata s tím, že zvýšení státních výdajů, které je financované zvýšenými daněmi, žádným ekonomickým stimulem není - o co se zvýší státní poptávka, o to se sníží soukromá poptávka.

Pojmy máme definované, podívejme se, co ČMKOS mimo jiné navrhuje jako řešení krize:

  • aby posilovala prorůstová opatření a omezovala ekonomickou restrikci [ tzn. aby se zvýšil deficit státního rozpočtu ]
  • aby zbytečně neplýtvala zdroji veřejných rozpočtů v nesmyslném plošném snižování daní či sociálního pojistného [ tzn. aby snížil deficit státního rozpočtu ]

Čert aby se v tom vyznal. Ale takhle to dělají všichni politici - opoziční straně je potřeba dávat takové návrhy, které nelze splnit. Ale přečtěte si poslední větu ještě jednou. Jestliže utracení svých peněz rozhodují přímo občané, je to podle ČMKOS plýtvání, na rozdíl od toho, když o utrácení rozhoduje vláda. Vypadá to, že o svých spoluobčanech nemají odboráři zrovna dobré mínění. Nebo se snad řídí podle hesla "podle sebe soudím tebe"?

Poznámka pod čarou: jeden z návrhů říká: "Vedle změny systému regulace nájemného je nutno připravit případné znovuzavedení regulace cen základních životních potřeb - především paliv a energií." Lekce č.2 v ekonomii říká, že zavedení cenových stropů pod rovnovážnou tržní cenou podvede k nedostatku. Lidé se jej následně snaží řešit černým trhem. Poněkud mi uniká, jak se pod takový návrh může člověk, který zná základy ekonomie, podepsat.

Autor: Ondřej Palkovský | sobota 24.1.2009 13:30 | karma článku: 20,83 | přečteno: 1458x