Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Unikátní tisky na výstavě Biblí v Lounech

Jak jsem již předeslal v minulém blogu, věnujícímu se celkovému pohledu na letošní ročník Noci kostelů v Lounech, rád případné zájemce seznámím s některými podrobnostmi a fotografiemi z přípravy instalace výstavy Biblí v kostele Nejsvětější Trojice a Čtrnácti svatých pomocníků v Lounech.

Bible kutnohorská, prvotisk z roku 1489ing. Květa Tošnerová - Svobodný hlas

Když jsme se začali zabývat letošní náplní akce, přišel jeden z kolegů organizátorů s nápadem uspořádat výstavu Biblí. Kostel Nejsvětější Trojice a Čtrnácti svatých pomocníků, malý filiální kostel situovaný na jednom ze dvou hřbitovů na Žateckém předměstí v Lounech k prezentaci podobných programů přímo vybízí. Prostě program spíše klidný, nenáročný, nenarušující pietu prostředí. A tak jsme se rozhodli, že této myšlence dáme zelenou. Začali jsme od farníků, přátel a známých poptávat nejrůznější vydání této knihy knih. Po prvotních příslibech zapůjčení nejrůznějších vydání, která mají lidé doma ale přišla nabídka od jednoho člověka, který se o výstavě dozvěděl, že má doma unikát, o němž se domnívá, že by se nám mohl hodit. Očekávali jsme téměř cokoliv, ale skutečnost nám stejně vyrazila dech. Poprvé jsme mohli na vlastní oči vidět a v rukou držet knihu, prvotisk starý téměř pět a čtvrt století, druhou nejstarší tištěnou Bibli na našem území, Bibli kutnohorskou.

Již jsem v předchozích článcích věnovaných tématu Noci kostelů popisoval, jak se tím změnila i příprava výstavy a jak byla přijata i nejrůznější bezpečnostní opatření, včetně navázání spolupráce s Městskou policií v Lounech a Policí České republiky.

Ale tento článek není věnován tolik přípravám delší dobu před výstavou, nýbrž vlastní výstavě a instalaci, která jí bezprostředně předcházela.

Natsal den D, pátek 24. května 2013 a já se v odpoledních hodinách vypravil jednak k majiteli Bible kutnohorské, ale též do Muzea v Lounech, kde jsme měli přislíbeny další dva vzácné tisky ze 17. a 18. století k zapůjčení pro účely této výstavy. Vyzvedl jsem tedy uvedené exponáty a přijel ke kostelu, kde již čekali oba pozvaní zástupci médií, ing. Tošnerová z týdeníku Svobodný Hlas i pan Plachý z Deníku.

Několik obrázků z příjezdů a přenést celý náklad, čítající několik bedýnek s knihami, neboť jsem nepřivážel jen ony unikáty, ale téměř celou výstavu, do kostela. A pak již přítomným představit ty nejzajímavější knihy, které na výstavě budou prezentovány.

Samozřejmě, největší zájem byl právě o Bibli kutnohorskou. Prvotisk z roku 1489, knihu, jichž je ve veřejných sbírkách evidováno cca 40 kusů. A tak i pozornost obou novinářů byla zaměřena právě na tuto knihu. Vyptávali se, fotografovali a díky jejich laskavosti máte i Vy, vážení čtenáři, možnost trochu blíže se s tímto skvostem seznámit.

Bible kutnohorská byla vytištěna v roce 1489 v Kutné Hoře za přispění místních měšťanů, kteří na její vytištění přispěli nemalou částkou, deseti kopami grošů, které poskytli jako půjčku tiskaři Martinovi z Tišnova. V tomto případě jde i o jednu z mála knih, kde jsme schopni přesně identifikovat mistra tiskařského, který knihu tiskl.

Jde o druhou nejstarší tištěnou knihu a úplnou Bibli na našem území. Starší je pouze Bible pražská, pocházející z roku 1488, která ovšem není ilustrovaná a obsahuje i celou řadu tiskařských nedokonalostí a chyb. I to je důvod, proč právě Bible kutnohorská je považována za daleko cennější a krásnější. Bible kutnohorská pak patří do tzv. čtvrté redakce česky psaných Biblí, spolu třeba právě s o rok starší Biblí pražskou.

Vystavená Bible pak měla i několik rukou psaných vpisků, z nichž jeden

přímo vzkazuje čtenáři, že kniha byla vytištěna "na Horách Kutných 15. novembera roku 1489" (přesně tak, jak ukazuje prst na fotografii). Ano, není to datum vytištění, protože v tehdejší době tisku lisem tvralo vytištění všech 1224 stran (612 listů) rozhodně déle, než jeden den. Jde nejspíše o den, kdy kniha byla zkompletována a svázána. Těžko však dnes bez bližších expertis analyzovat, zda jde o vpisek autentický opravdu z tohoto dne, či zda jde o poznámku vepsanou do knihy později. Každopádně nám dává jasnou představu i o dnech, kdy byla kniha zkompletována - podobná data, 14.listopadu, se objevují i v datacích jiných exemeplářů tohoto vzácného prvotisku.

Ukázali jsme i důkaz, že jde o vydání, tzv. s erbem. Bible kutnohorská byla totiž vytištěna ve dvou edicích, první edice, s vytištěným znakem a druhá edice, zcela totožná, jen na poslední tištěné straně uvedený erb schází.

Zatímco Bible pražská je zcela bez ilustrací, vystavená Bible kutnohorská pak obsahuje i celou řadu ilustrací, dřevorytů, které byly později kolorované. Tři z ilustací pak čtenářům ukazují následující obrázky.

            Po této krátké prezentaci Bible kutnohorské přijel pomoci při instalaci výstavy i pracovník lounského muzea, ThLic. Jaroslav Havrlant, který pak při vlastní akci, jak jsem zmiňoval v předchozím článku, měl přednášku k tematu České Bible. Přítomným novinářům pak nejen přidal další informace k této knize, ale seznámil je i s dalšími dvěmi starými tisky, kterými byly Bible svatováclavská z roku 1677 a Bible hallská z roku 1766, obě zapůjčené ze sbírek lounského muzea.

Bible svatováclavská z roku 1677, konkrétně její druhý díl, Nový zákon, je barokní katolický překlad Bible z revidované latinské Vulgáty, který byl pořízen jezuity. Svatováclavská se jí říká z toho důvodu, že její tisk byl pořízen nákladem Dědictví svatého Václava. Na jejím překladu do češtiny se podíleli národně smýšlející jezuité Jiří Konstanc, Matěj Václav Šteyer (mj. autor slavného Šteyerova kancionálu, zpěvníku duchovních písní, z nichž mnohé se při bohoslužbách zpívají dodnes) a Jan Barner. Asi nejkrásnější ilustrací Svatováclavské bible je její titulní strana.

Laskavý čtenář nechť sám posoudí krásu tohoto starého, bohatě zdobeného, barokního tisku.

Ačkoliv Nový zákon tohoto vydání Bible byl označen jako druhý díl, byl vydán podstatně dříve, než díl první, Starý zákon. Snad i z toho důvodu, že šlo i o jakési konkurenční vydání Bible kralické, která obsahovala celou řadu komentářů považovaných tehdy z hlediska katolické církve za nevhodné. Přesto při překladu bylo přihlíženo i k Bibli kralické, ač výchozím textem byla čtvrtá redakce českého překladu a tridentský překlad Vulgáty.

Přispěním matky M.V.Šteyera a pražských arcibiskupů se podařilo dát dohromady potřebnou sumu šesti tisíc zlatých na její vydání.

Dalším z vystavených vzácných exponátů pak byl výtisk Hallské bible z roku 1766. Tato bible je pojmenována podle místa svého vydání. Šlo o třetí vydání této knihy tištěné jednak pro české pobělohorské emigranty, jednak tajně pašované do Čech pro přetrvávající české evangelíky a České bratry.

  Na jedné z fotografií pak můžete vidět krásně zdobenou ořízku této Bible.

A pak již došlo k uložení vzácných tisků do bezpečné prosklenné vitríny a vše bylo připraveno k zahájení výstavy s názvem Moudrost slov a krása tisků, aneb naše Bible, kterou jsme v rámci letošního ročníku Noci kostelů pro návštěvníky v kostele Nejsvětější Tojice a Čtrnácti svatých pomocníků připravili.

 Poděkování redaktoru Žateckého a lounského deníku, Zdeňku Plachému a redakci týdeníku Svobodný hlas za poskytnutí fotografií i pro účely tohoto blogu.

 

Autor: Jirka Oulický | úterý 28.5.2013 0:41 | karma článku: 11,42 | přečteno: 555x
  • Další články autora

Jirka Oulický

Kde je mlíkař?

Tahle klasická otázka ze známého, dříve trezorového, filmu „Skřivánci na niti“ mě napadla při dnešním sledování dění na sociální síti Facebook.

8.2.2016 v 19:42 | Karma: 26,72 | Přečteno: 1038x | Diskuse| Hyde park

Jirka Oulický

Uprchlická krize, socialisté a křesťanská Evropa

Není mým zvykem vyjadřovat se k aktuálním politicko-společenským tematům, která hýbou náladami ve společnosti. Takových článků najdete v mém blogu menšinu. Nyní však učiním vyjímku.

19.9.2015 v 13:55 | Karma: 34,12 | Přečteno: 1503x | Diskuse| Společnost

Jirka Oulický

Senzační odhalení! Německý profesor blogerem na idnes!

To je název skoro jak z nějakého bulváru, by si člověk mohl říci, ale ono to skoro bulvárem je. Tedy to zjištění, že Prof. Dr. Günter Dueck, německý matematik, publikuje na blozích idnes.

1.8.2015 v 22:49 | Karma: 25,52 | Přečteno: 1637x | Diskuse| Ostatní

Jirka Oulický

Sakrální památky na Lounsku – kostel Nejsvětější Trojice a 14 svatých Pomocníků v Lounech

Druhou památkou, kterou bych rád čtenářům představil je barokní hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice a Čtrnácti svatých Pomocníků nacházející se na Žateckém předměstí v Lounech.

17.7.2015 v 15:34 | Karma: 14,43 | Přečteno: 717x | Diskuse| Cestování

Jirka Oulický

Sakrální památky na Lounsku – chrám svatého Mikuláše v Lounech

Rád bych v této sérii blogů trochu zpopularizoval některé sakrální památky v okolí Loun, především ty, které znám a sám jsem je navštívil. A jako první asi připomenu tu nejcennější, děkanský chrám svatého Mikuláše v Lounech.

16.7.2015 v 16:27 | Karma: 14,65 | Přečteno: 1425x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

Tlaková níže přinese mírné ochlazení. O víkendu bude oblačno, přijdou i bouřky

2. května 2024  6:54

Přímý přenos Silný vítr a nebezpečí vzniku požáru na vybraných místech v Česku hrozí ještě ve čtvrtek, výstrahy...

USA uvalily nové sankce na stovky subjektů. V Rusku, Číně i na Slovensku

2. května 2024  6:49

Spojené státy americké uvalily nové sankce na stovky osob a právnických subjektů. Souvisejí hlavně...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

  • Počet článků 114
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1384x
Jsem člověk ..... zatím .....