Jirka Oulický
- Počet článků 114
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1368x
Seznam rubrik
Oblíbené blogy
Jirka Oulický
Po 65 letech konečně doma, doma v Číhošti
„Kaine, kde je tvůj bratr Ábel? Boleslave, kde je tvůj bratr Václav? Drahomíro, kde je tvá tchyně Ludmila? ...“ (z kázání Dominika Duky v Číhošti 12.července 2015).
Jirka Oulický
Praha, Legerova ulice 65 let po té - uctili jsme památku umučeného Josefa Toufara
Zhruba 20 lidí se ve středu 25.února 2015 sešlo na Pietním shromáždění k uctění památky 65.výročí mučednické smrti Josefa Toufara v Praze, Legerově ulici před budovou bývalého Státního sanatoria, kam příslušníci StB krátce po poledni 25.2.1950 umírajícího Josefa Toufara přivezli.
Jirka Oulický
Číhošť 22.2.2015 - lidé z celé země přijeli uctít památku mučedníka Josefa Toufara
Malá vesnička na Vysočině, přímo uprostřed naší krásné země. V katastru obce Číhošť leží i geografický střed České republiky. Přesto to nebyl důvod, který na první postní neděli l.p. 2015 přitáhl do této vsi několik stovek poutníků z celé republiky.
Jirka Oulický
Temný středověk roku 1950
Tak jak často čtu invektivy, že církev nás určitě chce vrátit do středověku, stejně často si uvědomuji, že ten „nejtemnější středověk“ v našich dějinách tu byl před relativně nedávnou dobou – před 65 lety. Tehdy totiž běsnění režimu proti Církvi dosahovalo svého vrcholu. Další dozvuky tohoto běsnění následovaly ještě v několika následujících letech, kdy byli odsouzeni a popraveni tři kněží Římskokatolické církve (Jan Bula, Václav Drbola a František Pařil), kdy probíhalo ještě několik procesů s představiteli a činovníky Církve (mj. i proces s biskupem litoměřickým Štěpánem Trochtou). Nejtvrdší údery ale přišly právě v roce 1950.
Jirka Oulický
Únos Josefa Toufara
28.ledna 1950 přibližně kolem 17:30 byl ze zahrady své fary v Čihošti unesen Služebník Boží, R.D. Josef Toufar. Tím začala jeho Křížová cesta, když své Golgoty dosáhl rukou eStéBáckých vrahů o 4 týdny později, 25.února 1950 ve večerních hodinách.
Jirka Oulický
Zpřelámu ti hnáty, hnusný starče!
„Musíte se šetřit, pane biskupe.“ Těmito slovy se loučil ošetřující lékař s propouštěným pacientem. „Ale, pane doktore, stejně již na Boží hod tu nebudu,“ reagoval kardinál Trochta na ta slova a pokračoval: „a vy to víte. Mé dny se blíží ke konci.“ „Pane biskupe, operace sice nedopadla zcela podle našich představ, ale klid na lůžku vám udělá dobře. Pak můžete oslavit i velikonoce. A ty přijdou již za čtrnáct dní.“ „Za sedmnáct,“ s úsměvem jej opravil Trochta, „ale budu se řídit vaším doporučením a budu odpočívat. Rád bych byl na tu velkou slávu připraven. Třeba mi i kázání umožní.“
Jirka Oulický
Kde je ten tvůj Bůh?
Pomalu se probíral, cítil, jak jej bolí celé tělo, v hlavě hučí, oči slepené zaschlou krví nedokázal ani pořádně otevřít. Nevěděl, zda je den, či noc, ba ani kolikátého je. Nevěděl, jak dlouho bude ještě jeho utrpení trvat. Věděl jediné. Nesmí povolit! Nesmí!
Jirka Oulický
Oběti, díl 8. - Mons. ThDr. Štěpán Maria kardinál Trochta SDB
Actio-sacrificium-caritas, práce-oběť-láska, to bylo biskupské motto kardinála Trochty, sedmnáctého biskupa litoměřického, jehož životní pouť se uzavřela v sobotu před květnou nedělí A.D. 1974 po té, co měl za sebou šestihodinový monolog opilého krajského církevního tajemníka Karla Dlabaly.
Jirka Oulický
Oběti, díl 7. - Mons. Prof. ThDr. Josef Hlouch
10.června 1972 přišla na pozvání českobudějovického biskupa Mons. Josefa Hloucha do jeho rezidence řádová sestra Klementýna, které vypověděl, jak byl den před tím po konfliktu s krajským církevním tajemníkem Leo Drozdkem čtyři hodiny za jeho přítomnosti vyslýchán příslušníky StB. Sestra Klementýna viděla, jak se držel za břicho, stěžoval si, jak jej při výslechu zřídili, viděla jeho opuchlý horní ret i podlitiny v jeho tváři. Několik hodin na to biskup Josef Hlouch zemřel.
Jirka Oulický
Josef Hlouch - Milion duší
Báseň Josefa Hloucha, kterou sepsal v době své nedobrovolné internace v padesátých letech minulého století, v níž vzpomíná, myslí a modlí se za lid ve své diecézi, od nějž byl násilně odtržen na dlouhých 18 let
Jirka Oulický
Oběti, díl 6. - R.D. Antonín Vysloužil
Důstojný pán Antonín Vysloužil není obětí komunistického režimu v pravém slova smyslu již jen proto, že zemřel více než dva roky před „Únorovým vítězstvím pracujícího lidu“, ale do tohoto seriálu zcela nepochybně patří. S jeho smrtí, opředenou tajemstvím, mají totiž s nejvyšší pravděpodobností něco společného vysocí komunističtí hodnostáři ze zlínska, včetně Bedřicha Pokorného, jednoho z hlavních organizátorů pogromů proti sudetským Němcům jak v Brně, tak i v Ústí nad Labem.
Jirka Oulický
Oběti, díl 5. - R.D. Josef Toufar
Bylo 25.února 1950 zhruba půl třetí odpoledne, když do Borůvkova sanatoria v Praze přivezli pacienta v kritickém stavu. Doprovázející příslušníci StB Hofman a Skerl jej pro zdravotní dokumentaci označili jako Josefa Zouhara (někde interpretován jako Zouhal či Zoukal). Krátce po příjezdu dostal pacient intravenózní infuzi, v šest hodin pak první transfuzi a kolem půl sedmé byl operován. Přes poskytnutou lékařskou péči (Borůvkovo sanatorium v Legerově ulici v Praze patřilo k těm nejlepším pro prominenty režimu) pacient krátce po půl deváté umírá. Tím pacientem byl důstojný pán Josef Toufar, farář z obce Číhošť.
Jirka Oulický
Oběti, díl 4. - R.D. Jan Bula
Asi nejkřiklavějším případem zvůle režimu při pronásledování duchovních v případu Babice je příběh Jana Buly, jehož jediným proviněním ještě dlouho před babickými vraždami bylo to, že se ještě z dob svých gymnaziálních studií znal s Ladislavem Malým (byli to spolužáci), který jej někdy v únoru 1951 vyhledal, navštívil a častoval svou bajkou o únosu arcibiskupa Berana z internace a plánování jeho převozu do zahraničí. Přesto se stal hlavním obviněným v jednom z následných procesů. O něm bude čtvrtý díl seriálu o obětech komunismu z řad duchovních, řeholníků a řeholnic.
Jirka Oulický
Dopis Jana Buly faráři do rodného Lukova
Doslovný přepis dopisu Jana Buly z cely smrti faráři své rodné obce Lukov, konsistornímu radovi v Lukově, P. Cyrilu Bojanovi, psaného den před popravou. Dopis je veřejně přístupný na stránkách Brněnského biskupství.
Jirka Oulický
Dopis Jana Buly nevlastnímu bratrovi
Doslovný přepis dopisu Jana Buly z cely smrti svému nevlastnímu bratrovi (synovi jeho otce z prvního manželství), psaného den před jeho popravou. Dopis je veřejně přístupný na stránkách Brněnského biskupství.
Jirka Oulický
Dopis Jana Buly sestře
Doslovný přepis dopisu psaného z cely smrti den před popravou Janem Bulou své sestře. Dopis je veřejně přístupný na stránkách Biskupství brněnského
Jirka Oulický
Oběti, díl 3. - R.D. František Pařil
Když 14.července 1951 vynášel senát Státního soudu v Jihlavě rozsudek v tzv. Babickém procesu, zaznělo u jména František Pařil, podobně jako u šesti dalších jmen, trest smrti. Mapování osudu této oběti komunistických represí v širším kontextu dějinných souvislostí se budu věnovat v tomto díle seriálu o obětech komunistického režimu z řad duchovních, řeholníků a řeholnic.
Jirka Oulický
Oběti, díl 2. - R.D. Václav Drbola
V následujících dílech tohoto seriálu o obětech komunistického teroru z řad duchovních, řeholníků a řeholnic se chci věnovat nejprve těm, kteří svou službu Bohu, a tedy lidem, zaplatili cenou nejvyšší, svým životem. První tři budou ti, kteří byli komunistickou mocí připraveni o život na popravišti. Tedy, očima a především oficiálním přístupem tehdejší doby, zcela v souladu s právem. Možná v souladu s právem silnějšího, mocnějšího, možná v souladu s právem zlovůle režimu. Z hlediska lidského a morálního však protiprávně. Prvním z nich bude administrátor farnosti v Babicích, Václav Drbola.
Jirka Oulický
Oběti, díl 1. - Akce K
Jak jsem již slíbil, hodlám se v seriálu věnovat obětem komunistického teroru z řad duchovních, řeholníků a řeholnic. Ve svém úvodním článku jsem zmínil řadu jmen, ale myslím si, že začít bych měl kapitolou, která se týká mnoha tisíc anonymních lidí, kteří jen pro svou příslušnost k víře, k řeholím, se stali kořistí dravců z řad StB a stranických kádrů. Touto smutnou kapitolou je násilné zabírání a rušení klášterů a mužských katolických řeholních řádů, Akce K.
Jirka Oulický
Oběti komunistického režimu z řad duchovních, řeholníků a řeholnic
Stále se opakující téma církevních restitucí a stále stejné výpady z řad odpůrců těchto restitucí. Na jedno téma těchto výpadů se pokusím reagovat v následujícím seriálu blogů. Dočetl jsem se totiž, že církev je stejná zrůdnost jako komunismus a fašismus. Už jen proto, že církev není nějaká imaginární organizace nějakých mocichtivých individuí, jak je předhazováno některými „znalci“, se zde chci pokusit o připomenutí života aspoň některých duchovních, kteří byli režimem vládnoucím zde v letech 1948 až 1989 postiženi natolik, že buď zemřeli přímo rukou režimu, nebo má na jejich smrti režim, či některý z jeho exponentů, přímý nebo nepřímý podíl, nebo byli perzekuováni jiným, hanebným způsobem a bylo jim znemožněno konat svou práci, či žít v této zemi.