Yard sale aneb bazar po americku...

Kazdy rok se tesim na jaro - na slunicko, teplo, rozkvetlou prirodu, jarni vune ve vzduchu, navrat zpevavych ptaku z teplych krajin, krik a smich deti v zahradach. Ale musim se priznat, ze se tesim i na ukaz, se kterym jsem se v Evrope nesetkala, a jehoz cas nastava v prvnich jarnich dnech - yard nebo take garage sale...

     Krome Cech jsem v jinych evropskych statech nezila, takze si netroufam tvrdit, ze tam yard sale neexistuje, ale nikde jinde nez v USA jsem ho pri cestovani nevidela. Jedna se v podstate o takovy rodinny bazar spojeny s jarnim uklidem, i kdyz se vyskytuje od prvnich jarnich dnu az do podzimu.

     Prevazna cast Americanu, zejmena zde ve vnitrozemi, zije ve ctvrtich rodinnych domku se zahradami. Domy maji vetsinou vpredu mensi, otevreny prostor s travnikem (front yard) a vetsi, oplocenou zahradu vzadu (back yard). A prave front yard je dejistem naseho prodeje, ktery probiha jak ve ctvrtich chudsich, tak i majetnejsich.

     V sobotu v sest hodin rano zacnou dospeli obyvatele domu vynaset na predni zahradu nabytek, obleceni, knizky, naradi a spoustu dalsich nepotrebnych veci, ktere se jim behem roku nashromazdily, a pro ktere jiz nemaji pouziti. Deti mezitim rozvesi po ctvrti napisy a sipky smerem, kde se prodej porada, a pred dum privazi balonky na pripoutani pozornosti. Pote i ony prinesou v papirovych krabicich sve nepotrebne hracky, obleceni a vice zbytecnosti. V horkych letnich dnes nabizeji nakupujicim limonadu.

     Ceny samozrejme nejdrive odhadem urci prodavajici rodina, a veskere zbozi oznaci nalepkami. Tyto ceny ale nejsou v zadnem pripade konecne, nebot se pomalu behem dne snizuji. Navic kazdy nakupujici, ktery ma o neco zajem, nabidne cenu, za kterou je ochoten tu ci onu vec koupit. Nazornym prikladem je nabytek - majitel chce prodat psaci stul za 20 dolaru, kupujici odhadne, ze stejny stul se prodava novy v mistnim obchode v rozmezi 50-60 dolaru, a tento starsi je mirne poskrabany, a tak za nej nabidne pouze 10 dolaru. Pokud je prodavajici chamtivec, nabidku odmitne a riskuje, ze mu stul zustane na krku. Pokud je moc ukvapeny, prikyvne a pozdeji zjisti, ze by jini radi 20 dolaru zaplatili. Chytry prodavajici navrhne dohodu - pokud stul neproda vyhodneji rekneme do tri hodin odpoledne, zavola zakaznikovi, at si pro stul vecer prijede. Takto jsou vsichni spokojeni, nebot skutecna trzni cena psaciho stolu se behem dne nakonec prokaze...

     Mezi sestou a sedmou hodinou se zacinaji objevovat prvni zakaznici. Jedna se vetsinou o duchodce, kteri zrejme nemohou spat a patraji jiz od svitani, aby je nikdo nepredbehl. V tuto brzkou dobu ale rozespala rodina neni jeste pristupna zadnemu velkemu smlouvani, a tak ranni ptacata vetsinou odchazeji zklamane bud s prazdnou, nebo si odnaseji par drobnosti.

     Okolo osme hodiny se zacinaji trousit prvni sousede a zaroven prvni seriozni zakaznici. Nabytek a oblecky ci potreby pro miminka jsou nejvetsimi hity, a vetsinou zmizi jeste pred devatou hodinou. Nasleduje obleceni pro starsi deti, hracky, knizky, potreby pro domacnost. Mezi desatou a jedenactou hodinou priliv navstevniku ustava, a pote se uz pouze trousi nahodni jednotlivci. V tuto dobu prodavajici strategicky snizi ceny, a modli se za dalsi vlnu zakazniku. Kolem druhe hodiny odpoledne zahrada opet ozije temi, kteri se vraceji v nadeji, ze ceny spadly dolu a oni na tom tentokrat opravdu vydelaji! Zde bych chtela upozornit, ze ceny jsou od pocatku vetsinou smesne i proti cenam Armady spasy, ale americkemu setrilkovi to nikdo nevysvetli! Pokud v lonskem roce zena koupila podobnou kabelku za dolar, letos se ji zdaji dva dolary premrstene. Pokud podobne dziny koupila maminka synkovi pred tydnem za 75 centu, dolar ji pripada neprimerene vysoky.

     Prodavajici je pod silnym tlakem konkurence nejen od ostatnich prodavajich ve ctvrti, ale i cen celeho okoli v case pritomnem i minulem. Ke konci dne je jiz vetsina veci, ktere se ukazaly jako prodejne, ze zahrady pryc. V tuto chvili nastava cas posledniho strategickeho pokusu o vydelek. Obleceni i ruzne kramy se nahazi do krabic ci igelitek, a tyto se nabizeji za dolar ci 50 centu. Nekolik mistnich drzgreslu opet neodola, a veci, ktere jim zrejme budou uplne k nicemu, rychle koupi. Za tuto cenu totiz uz tezko prodelaji - pokud jim obleceni nepadne, muzou ho prodat na svem vlastnim pozemku pristi tyden, a treba jen po 25 centech.

     K veceru je prodej ukoncen. Rodina vetsinou daruje zbytky zbozi Armade spasy, nebot zpatky do domu nic nosit nechce. Je velmi spokojena, behem soboty si vydela nekolik set dolaru a zaroven se zbavi nepotrebnych kramu. Okoli je take spokojeno, nebot velmi vyhodne nakoupilo, nemluve o rozmanitosti zbozi, ktere melo moznost prohrabat a ohodnotit! 

     Jeste je potreba dodat, ze "Yard sale" neni pouze domenou soukromniku, ale i napriklad skol, kostelu, nekdy i podniku. Je to proste velice spolehlivy prostredek ke zbaveni se stareho haraburdi a zaroven ziskani financi na ruzne akce.

     A tak se opet tesim, jako kazde jaro, az se objevi prvni cedule a prvni jarni prodeje, a ja si overim skutecnou trzni hodnotu zbozi, nakoupim vyhodne detska tricka, kratasy a knizky, a budu smlouvat a smlouvat...

           

    

Autor: Pavlina OToole | sobota 29.3.2008 7:45 | karma článku: 23,16 | přečteno: 2208x
  • Další články autora

Pavlina OToole

Křik týraného člověka

4.2.2013 v 2:05 | Karma: 35,26