Politik nebo pianista v nevěstinci...

     "V mládí jsem měl při výběru povolání možnost být pianistou v nevěstinci nebo politikem. A popravdě řečeno, není v tom téměř žádný rozdíl." Harry Truman

     Harry Truman byl třicátý třetí americký prezident, který nastoupil do úřadu po náhlé smrti Franklina Roosevelta, a který pocházel ze státu Missouri. V Independenci, která je dnes součástí Kansas City, po něm zůstalo zajímavé muzeum a krásná knihovna, kterou jsem v posledních letech mnohokrát navštívila. Prezident Truman byl a je jednou z velmi zajímavých a fascinujících politiků, a je historiky označován za jednoho z nejvýznamnějších amerických prezidentů.
     Prezident Truman byl v úřadě v letech 1945 - 1953, a za dobu svého prezidentování získal jednu z nejvyšších i jednu z nejnižších podpor voličů všech dob. Mezi jeho velké odpůrce patřili nejen republikáni, ale i více levicově zaměřeni demokraté a samozřejmě komunisté. Mezi důležité mezníky jeho působení určitě patří vítězství ve 2. světové válce, rozhodnutí svrhnout atomové bomby na města Hirošimu a Nagasaki po zjištění, že napadení Japonska konvenčním způsobem by stálo přinejmenším dalších půl miliónu životů spojeneckých vojáků, vyhlášení Trumanovy doktríny v roce 1947 a Marshallova plánu v roce 1948, kterými zároveň zabránil rozšíření komunismu v Recku a Turecku. Truman se podílel na vytvoření NATO v roce 1949 a schválil pomoc Jižní Koreji proti agresi její severní komunistické sestry. Mimo jiné také založil CIA, podílel se na programu zajišťování dodávek potravin a dalšího zboží vojenskými letadly do západního Berlina během sovětské blokády města, a stál u zrodu státu Izrael. Ve stejnou dobu se na domácí půdě potýkal s poválečnou inflací, spory o pravomocech odborů, rasovou diskriminací při hledání zaměstnání u černochů a židů, a s korupcí ve svém nejbližším okolí. Podařilo se mu začít program zdravotního pojištění, ale jeho zákon o kontrole nad ocelářským průmyslem Nejvyšší soud zrušil s odůvodněním, že překročil pravomoce prezidenta.
     Jeho další život po odchodu z prezidentského úřadu poukázal na to, že Harry Truman byl především člověk čestný, s pevnými morálními zásadami, kterých se nikdy nezřekl. S odstupem času se stal jedním z mála prezidentů, který je často citován republikány i demokraty, a u kterého se všichni jednotně shodují na tom, že zůstává "tvrdým, ale férovým příkladem toho, jaký by měl prezident světové velmoci být".

     Po skončení jeho úřadování jako prezident, Truman a jeho žena odjeli z Washingtonu zpět domů do státu Missouri vlakem na vlastní náklady a bez ochranky. I v době svého prezidentování si sám platil výdaje na cestování a stravu.
     Trumanův jediný příjem byla penze z armády, která činila 112 dolarů měsíčně. Jeho jediný další příjem byl honorář za sepsání svých pamětí. Až později mu byla kongresem přidělena prezidentská penze (Former Presidents Act of 1958) ve výši 25,000 dolarů ročně.
     Když Truman opustil Washington, různé velké korporace mu nabízely pozice s vysokými příjmy, ale on je všechny odmítl se slovy: "Vy nechcete mně. Vy chcete zaměstnat úřad prezidenta, ale ten mi nepatří. Patří americkému lidu a není na prodej." 
     V roce 1971, když mu chtěl americký kongres udělit čestnou medajli, písemně ji odmítl přijmout: "Nedomnívám se, že jsem učinil něco, co by bylo důvodem k vyznamenání".
     Své stáří strávil cestováním a v kruhu své rodiny.
     Když v roce 1972 zemřel, jediná pozůstalost po něm byl dům, ve kterém žil, a který navíc zdědila jeho manželka po své matce.

     Moderní politici dnes nacházejí nové a nové způsoby, jak vydělat neuvěřitelné finanční částky a zajistit si příjmy z pozic svých postů, a morální zásady ze "staré školy" v této oblasti pomalu upadají v zapomnění. Při sledování všech těch bitek o koryta kolem nás jsem si vzpomněla právě na prezidenta Trumana, protože by mě vážně zajímala jedna věc:
     Pokud Harry Truman přirovnával politika své doby a své morálky k pianistovi, ke komu by asi v tom nevěstinci přirovnal politiky dnešní?


 

Autor: Pavlina OToole | pátek 16.1.2009 21:58 | karma článku: 25,73 | přečteno: 2297x
  • Další články autora

Pavlina OToole

Křik týraného člověka

4.2.2013 v 2:05 | Karma: 35,26