"Je to o ekonomice, blbče!"

     Tento slavný slogan, který byl použit jako součást Clintonovy prezidentské kampaně v roce 1992 a který mu zaručeně dopomohl vyhrát volby, je opět velmi aktuální. Pokud se někdo domnívá, že v letošních volbách na amerického prezidenta budou rozhodovat samotné otázky zahraniční politiky, oblíbenost kandidátů v Evropě, válka v Iráku či možnost univerzálního zdravotního pojištění, šeredně se mýlí.

     Pokud žijete v mnoha liberálních státech na severu, východním pobřeží či v Kalifornii, je téměř jisté, že budete jako většina spoluobčanů tradičně volit demokratickou stranu. Pokud žijete v Texasu a  dalších jižních a středozápadních státech, vaše volba se zřejmě bude přiklánět k republikánům. Tyto oblasti mají silné názory i opodstatnění, těžko se výrazně změní, a tak pro konečný výsledek voleb mají daleko menší význam než státy, kde lidé nevolí jednoznačně stranu, ale kandidáta, u kterého věří, že nejlépe zastupuje jejich zájmy a názory. Tradiční morální otázky, které ovlivňují oblibu kandidátů, jsou potraty, manželství homosexuálů, eutonasie, imigrace, rodinné hodnoty, náboženství i právo nosit zbraň či výzkum embryonálních kmenových buněk. Letos bude ovšem situace jiná, a filosofické či morální otázky zatlačí do pozadí každodenní starost Američanů o to základní, obživu a střechu nad hlavou, stejně jako se tak stalo v sedmdesátých letech, kdy byla z ekonomických důvodů většina žen v domácnosti donucena nastoupit do zaměstnání. Konzervativní ekonom Robert Reich nazývá tuto situaci, kterou samozřejmě známe dobře i v Čechách, zkratkou DINS, která v překladu znamená: Dvojí Příjem Žádný Sex..
     Průměrnou americkou rodinu v současnosti trápí zvyšující se nezaměstnanost i inflace, ceny benzínu, bydlení a vysoké ceny zdravotního pojištění. Je jim dávno jasné, že Bushova domácí politika si v ničem nezadá s tou zahraniční, a že nastal čas amerického "utahování opasků". Oba prezidentští kandidáti, Obama i McCain, slibují všeobecné zlepšení a změny, a tak v nedávné době získal větší podporu Obama, který má více a více status celebrity, zatímco McCain je v podvědomí Američanů stále spojován s Bushem. Tento týden ale přinesl změnu na Floridě, která se začíná více přiklánět k McCainovi. Důvod? Pobřežní těžba ropy, kterou McCain podporuje, a která by měla snížit závislost USA na ropě cizí, a zároveň snížit ceny benzínu pro průměrného spotřebitele.
     Z ekologického hlediska je tento návrh velice problematický, zejména pro Floridu a Kalifornii, kterých se to momentálně nejvíce týká. Životnímu prostředí v těchto státech by případná těžba nepochybně uštědřila tvrdou ránu. Jenže když vezmeme v úvahu nesporné ekonomické výhody, kterými by byl nejen pokles cen benzínu, vetší jistoty ve stabilitě dodávek a nárůst pracovních příležitostí, ale i skutečnost, že na povrch prosakují zprávy o možné pobřežní těžbě Kuby za pomoci Číňanů, naskýtá se otázka, je-li moudré tuto alternativu totálně zavrhnout. Zejména i proto, že občané Floridy jsou k otázce těžby mnohem otevřenější než obyvatelé Kalifornie.
     Mně ale na prohlášení McCaina hlavně zaujala reakce druhého tábora, tedy Barryho Obamy. Netrvalo ani pár dní, a demokratický kandidát na prezidenta navrhl rozeslat americkým spotřebitelům další šek, tentokrát na tisíc dolarů, který by částečně pokryl jejich zvýšené náklady na nákup benzínu, a kde by zdrojem financí byla dodatečná daň petrolejářských společností. Tento zaručeně socialistický nápad rozveselil mnohé voliče, a jeho popularita se jistě brzy objeví v příštích statistikách oblíbenosti. Oproti McCainovi, Obama přislíbil vrabce v hrsti místo holuba na střeše, a navíc ze zdroje, u kterého si průměrný občan žádné velké výčitky dělat nemusí. Skvělý předvolební tah.
     Domnívám se, že tento měsíc vstupuje prezidentská kampaň do nové roviny. Bitevní pole bylo vyměřeno, zásadní postoje vyřčeny. Nastává skutečný souboj strategií, nápadů a splnitelných i nesplnitelných slibů. Začíná ta opravdu zajímavá část kampaně, kdy se oba kandidáti budou snažit zalíbit voličům a snažit se je omráčit svou genialitou a jedinečností, a zároveň prokázat, že ten druhý má ve skříni kostlivce, které je potřeba vytáhnout na světlo a ukázat světu. Bitva o pozici stále nejmocnějšího muže světa bude tvrdá a nelítostná, ale tak to má být - prezidentem USA se nemůže stát slaboch, který na to nemá žaludek.
     Jaký bude výsledek? V tuto chvíli se dá téměř s jistotou říci, že Obama má nad McCainem silnou převahu. Ale s tím, jak se lidem doma hromadí účty na jejich základní potřeby, nevyřešená situace v Iráku či oblíbenost kandidátů ve zbytku světa ztrácí na důležitosti. Pokud ztratíte práci a následně i střechu nad hlavou, ani cena či existence zdravotního pojištění nebude vaše hlavní agenda, natož starost o to, kdo má či nemá status celebrity. Problém je ale daleko hlubší, než aby byl vyřešen buď zvýšením daní i výdajů či naopak udržením daní nižších a omezením výdajů. A tak v tuto chvíli pochopitelně nastává čas, více než kdy v minulosti, oprášit Clintonovo staré heslo a zavolat na levou i pravou stranu:
"Je to stále o té ekonomice, blbci!"

 


Links:
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/byelection/2015038/Gordon-Brown-Its-the-economy,-stupid!.html
http://www.usatoday.com/news/politics/election2008/2008-07-31-Obama-McCain-Florida_N.htm
http://www.thestar.com/News/World/article/471148

 

Autor: Pavlina OToole | sobota 2.8.2008 5:30 | karma článku: 20,78 | přečteno: 2567x
  • Další články autora

Pavlina OToole

Křik týraného člověka

4.2.2013 v 2:05 | Karma: 35,26