Jak jsme stavěli venkovní kuchyň

Vždycky jsem snila o tom, že si jednou pořídím kuchyň na zahradě, kde čas strávený vařením nabere jiný rozměr...

Při představě, že jsem na čerstvém vzduchu, kolem vnímám ruch přírody, bylinky ze záhonu mám hned po ruce a kolem poletující děti, které chodí ochutnávat a vůbec nevadí, když jim něco upadne na zem. Prostě idylka.

O tom, jak by měla kuchyň vypadat, jsem měla od začátku docela jasnou představu. Jsem tradicionalista a miluji přírodní materiály. Bylo tedy jasné, že hlavní stavební materiál bude kámen. Bydlím v lokalitě, kde se tradičně těží žula, takže jsem jednoznačně chtěla žulu. Není nad to využít přírodní zdroj, který máte na dosah.

Nevyužít tuto příležitost, by byla velká chyba. Mimo jiné se okamžitě sníží náklady na dovoz a hlavně, copak vy víte, kolik kamene, přesně spotřebujete? Jistěže jsme si spočítali přibližné množství. Ale většinou, když máte příležitost být u samotné stavby, vždy vás napadne něco, co by se dalo udělat  jinak nebo něco úplně nového. Navíc, když máte lom nedaleko, mohou vám přivážet kameny po částech. Při představě obrovské hromady žuly na zahradě, zdevastovaný trávník a děti pokoušející se na hromadu lézt, ani náhodou. Pěkně postupně.

Takže materiál jsme měli, naše nákresy, plán, kde bude ta nádhera stát a taky stavební firmu, zkušené chlapy, kteří vědí, co dělat a vždy dobře poradí.

Abyste mohli opravdu vše obstarat venku, měla by mít kuchyň následující náležitosti. Jednoznačně krb, přívod vody a umyvadlo, ideálně také přívod elektřiny. A protože asi nebudete chtít pokaždé používat krb, využijete na běžné vaření i nějaký venkovní stylový sporák. Nic složitého a nákladného. My jsme si pořídili nerezový plynový venkovní, se 2 plotýnkami, napojený na plynovou bombu, která je umístěná tak, aby nebyla vidět. Velmi jednoduché a praktické řešení.

Vařit za každého počasí venku, vyžaduje střechu. Po dlouhém zvažování, jsme nakonec vybrali modřínový šindel, to bylo nejlepší rozhodnutí a dokonce v průběhu stavby. Není levný, ale těch pár metrů čtverečních vás určitě nezruinuje :-).

Většina zahrad už má přívod vody venku, který se dá využít k připojení i na venkovní kuchyň.

Tedy krb, voda, sporák, pak už jen vhodné stylové a pohodlné posezení. Co si venku uvaříte, taky si tam sníte. A když se setmí, oheň plápolá v krbu, stačí dodat pár svíček, barevných svícínků a vychlazenou láhev vína. A lehce zhýčkaní, kteří ani nepotřebují elektřinu k osvětlení, ale rádi si venku příležitostně zapojí kávovar, pro hosty, aby měli presso správně horké. Pokud máte zahradu plnou ovoce, zeleniny a bylinek, zapojíte mixér a uděláte lahodné smoothie z vlastních zdrojů a máte obrovskou radost, že jste venku v přírodě!

Splnila jsem si sen. Teď se doma cítím jako na dovolené. Možná o něčem takovém také uvažujete. Tak do toho!

Chybí snad už jen to moře…

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Barbora Ostertágová | středa 1.6.2016 14:46 | karma článku: 18,82 | přečteno: 802x