Herny – ponechat, regulovat, nebo zakázat?

Tuhle zakázali, tamhle zregulovali, zde mají vyhlášku. Po rozhodnutí Ústavního soudu, že si obce mohou s hernami ve své obci či městě nakládat, jak chtějí, šíří se Českem vlna zákazů. Někde se ale jen reguluje, případně se neděje nic. 

Nemusí to být herna, stačí jen obyčejná hospůdka na vesnici a už zde je nějaký ten herní automat, případně mnohem rozšířenější videoloterijní terminál. Automat či terminál (budu to nazývat po zbytek článku jednotně – automat) se stal součástí pomalu každé hospody jako kulečník nebo šipky. To však jen na vesnici. Ve městech je situace mnohem horší. Hospody jsou automaty zaplaveny. Nechápu, proč musí být v jedné hospodě deset takových přístrojů. Pochopil bych v menším městě, že budou třeba dvě herny, kde v každé budou dva automaty. Co už ale nepochopím je situace, kdy jich je v hospodě deset, nebo na mě dokonce blikají hned za vchodovými dveřmi.

Zde je poznat, s jakou „společenskou zodpovědností“ to provozovatelé těchto přístrojů dělají. Souslovím společenská zodpovědnost se začal ohánět Petr Verosta z Českého institutu pro výzkum závislostí. Krásně znějící název společnosti, od kterého by každý čekal nezávislost, nestrannost a serióznost. Možná by tomu tak bylo, kdyby institut nepodporovali samotní provozovatelé heren. Tuto podporu právě Petr Verosta nazývá společenskou zodpovědností.

Na oplátku Český institut ve svých analýzách pro různé obce napříč Českem nemluví o zákazech heren, ale pouhém zafixování současného stavu, případně zákazu heren, které jsou do očí bijící. Tedy takové, které jsou naproti školám. Tzv. „společensky zodpovědné“ firmy však nedají do každé hospody rovnou desítku automatů. Pokud by herny podle institutu zmizely, rozbujel by se černý trh.

S tím bych částečně souhlasil. S čím nesouhlasím, je ale množství heren a automatů po českých městech. Regulace by měla být co největší, ale podle mě postupná – nejdříve se zregulují herny blízko škol, poté třeba blízko úřadů, kulturních památek, až by nakonec zůstala jen kasina v luxusních podnicích. V kasinech totiž může člověk opravdu něco vyhrát. Na automatech ale nikdy. Vše je naprogramované a řízené počítačem a nedovolí to člověkovi vyhrát. Proč by také provozovatelé dovolili lidem vyhrát více, než do něj nahází? Vždyť je to jejich příjem. Část jsou sice daně, ale to je minimum z celkových příjmů.

Nestavím se tedy na stranu hurá akcí – zakážeme hned vše. Nejsem ani ten, kterému by automaty nevadily a nejsem ani ten, kterému by se líbila analýza Českého institutu pro výzkum závislostí. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marek Osouch | středa 9.4.2014 12:45 | karma článku: 7,18 | přečteno: 338x