Zrušením Schengenu zrušíme základ Evropské unie
Pokud ale k něčemu takovému dojde, zrušíme základ, na kterém Evropská unie vyrostla, a tím je volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu – základ už z padesátých let.
Evropská unie čelí krizi, kdy ji zavalují uprchlíci z Blízkého východu a Afriky. To je pravda. A politici si nevědí rady, co s nimi. Vracet je domů? Vůbec je nepřijmout? Jak zamezit tomu, aby vůbec do Evropy přišli?
Zrušení celnic v České republice v roce 2007 se vítalo, oslavovalo, z celnic vznikla muzea. Kam ale tito celníci odešli? Zůstali u celní správy? Základem Schengenu je volný pohyb mezi státy a zvýšená ostraha vnějších hranic. Jenže. Vnější hranice sousedí s mnoha státy a každý stát to bere po svém.
Laxní Itálie je už naštvaná, že Evropa nic nedělá pro snížení počtu migrantů. Vedle Řecko, které stále utíká hrobníkovi z lopaty a na uprchlíky už vůbec nemá čas anebo Španělsko. Každý si provozuje ostrahu hranic Evropské unie podle sebe. Nevím, že by existoval nějaký evropský orgán, který by ostrahu vnějších hranic kontroloval a organizoval. Proč?
Každá země hlídá hranice po svém, ale uprchlíci by se měli podle evropských politiků solidárně rozdělat do všech zemí Unie. (Že chtějí převážně do Německa, Velké Británie a Skandinávie ponechám bez komentáře) Evropa by měla mít za vnější hranice společnou odpovědnost a společně je hlídat. Nenechávat to jen na Italech, Španělech a zruinovaných Řecích. Do každé země na hranici EU mohli zamířit celníci z vnitrozemských států. Měli by společný dohledový orgán v Bruselu a pak by také za případné problémy s imigranty mohla celá Evropská unie.
Obnovením hraničních kontrol mezi evropskými státy se nic nevyřeší. Naopak zhorší. Někdo tomu bude věnovat větší pozornost a chytat je, jinde je budou nechávat volně projít a odejít do vysněných zemí. Zavedením kontrol navíc už Evropská unie nebude mít důvod existence.
Marek Osouch
Hra na kočku a myš: Tuhý honí Šlachtu

Rezignace, zděšení a ostré výměny názorů provázejí plánovanou reorganizaci policie a sloučení dvou celostátních útvarů ÚOOZ – Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu – a ÚOKFK neboli zkráceně protikorupční policie.
Marek Osouch
ČNB jako neomezené teritorium prezidenta

Mezi změny ústavy, které mají omezit prezidentovy pravomoci, zařadila Sobotkova vláda také jmenování členů Bankovní rady. Nově u něj má být zavedena kontrasignace. Zeman s tím ale nesouhlasí, přestože ještě před patnácti lety stál na druhé straně barikády a snažil se o něco podobného.
Marek Osouch
ČSSD jako schizofrenik

Vedení ČSSD zrušilo svou stranickou buňku v Duchcově, kde její členové uzavřeli koalici mimo jiné s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka považuje DSSS za extremistickou stranu. Ptám se – a co KSČM?
Marek Osouch
Média podle Zemanových příznivců rozmazávají jeho vulgarity

Kromě červených karet mohli lidé minulý týden v Boskovicích spatřit transparent Zemanových podporovatelů s nápisem „Respektujeme demokraticky zvoleného prezidenta“. Jeden z lidí, který jej držel, se představil jako Jakub. Příjmení nechtěl sdělit z obav o svou rodinu. Nevnímá to ale tak, že by se bál říci svůj názor.
Marek Osouch
S občanskou pasivitou kráčíme k obecnému referendu

Máme za sebou volby a na mnoha místech i spoustu referend. Před námi teď leží připravovaný zákon o obecném referendu, který má zanést další prvek přímé demokracie do našeho politického systému. Otázkou je, zda o referendum vůbec lidé stojí.
Další články autora |
Nesnesitelná fotka. Mrtvý pasažér z boeingu vykolejil i otrlého reportéra
Seriál Kde je úcta k obětem? K pozůstalým? Snímky mrtvých cestujících ze sestřeleného letu MH17 vyvolaly...
Zemřel hrdina vítězného dokumentu z Varů, policie ho našla v rybníce u Prahy
V rybníku v Ohrobci u Prahy našli svědci v neděli ráno mrtvého muže. Příčinu jeho smrti určí soudní...
Sucho na Orlíku. Hladina Vltavy je o deset metrů níž a odhalila starý jez, mlýn i bunkr
Ve vodní nádrži Orlík je kvůli suchu až o deset metrů méně vody. Kvůli nedostatku vody ve Vltavě...
U Máchova jezera vyhořela oblíbená restaurace Bílý Kámen, škoda je 20 milionů
U Máchova jezera v Doksech na Českolipsku vyhořela v noci na středu oblíbená restaurace Bílý Kámen....
Nevinný záběr Kiss Cam odhalil nevěru šéfa velké firmy, video je hitem internetu
Neškodný okamžik na koncertě skupiny Coldplay se změnil v PR katastrofu. Video, které se momentálně...
Peklo jménem londýnské metro. Snahy o zchlazení systém ještě více rozpálily
Ještě před sto lety lákalo londýnské metro cestující v létě slibem, že dole je chladněji. Dnes to...
Česko vs. Polsko. Kdo koho poráží ve mzdách, stavbě silnic či dostupnosti bytů
Premium „Pozoruhodný vzestup Polska“, lákala titulní strana prestižního týdeníku The Economist k přečtení...
Místo piva mladí volí kratom a energiťáky, ukázala studie. Mnozí končí v rukou lékařů
Premium Kouřit za školou, dát si s partou pár piv a trochu se opít. Podobné excesy byly u mladistvých dříve...
Návrat, nebo vězení. Řecko chystá drastické opatření proti nelegální migraci
Premium Pašeráci lidí opět připlouvají k řeckým ostrovům v rekordních počtech. Třeba příjezdů na Krétu...

Prodej bytu 2+1 s garáží a zahradou, Platěnice, Moravany
Moravany - Platěnice, okres Pardubice
3 449 000 Kč
- Počet článků 57
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1691x