Demokracie nemůže být anarchie

Musím reagovat na článek s názvem „Češi slaví 23 let od Listopadu, ze získaných svobod si sami ukrajují.“ Dnes, 17. listopadu, visí jako hlavní článek na Novinkách a já se nestačil divit, co v něm autor nepíše.

„Zatímco v roce 1990 se tak zdálo být povoleno téměř vše, dalších více než dvacet let zákonodárci řadu předpisů zpřesnili či zpřísnili. V každodenním životě si lidé museli postupně zvyknout na řadu věcí, které dříve znali snad jen z četby George Orwella,“ píše se na Novinkách. 

Kdo skutečně četl největší román 1984 od Geroge Orwella, nemůže toto říct. Přepisuje se snad dnes historie? Nemůžeme snad svobodně myslet a říct,  co si o vládnoucí garnituře myslíme? To vše v knize je, ale v demokratické společnosti se historie nepřepisuje a právo na svobodu myšlení a slova máme. Čtu hodně názorů, jak se nemůžou lidé svobodně vyjádřit k naší romské či jiné menšině. Ovšem i Listina základních práva svobod říká, že nesmí nikdo podněcovat k násilí, tedy zákazy rasistických projevů jsou na místě.

Autor článku snad naráží na jednu věc, kdy byla společnost na každém rohu sledována kamerami. Kamer je kolem nás čím dál víc. V tom má autor pravdu. Ovšem k ovládání lidových mas a jejich myšlení po vzoru Orwellova románu neslouží. Tomu můžou sloužit jen v totalitních režimech.  

Ještě k první větě ze zmíněné citace. Demokracie není anarchie. Každý způsob vlády má svá pravidla, kterými se občané daného státu musí řídit. Stále ale mají lidé v demokratických státech více práv a svobod, než v jakémkoliv totalitním režimu.

Můžu sem klidně napsat větu: „Naše vláda je špatná.“ V totalitním režimu bych byl okamžitě po zveřejnění takové věty zatknut, vězněn a případně i popraven. V demokracii se mi nic takového stát nemůže. 

Važme si práv a svobod, které jsme si před 23 lety vybojovali. Máme jich rozhodně více než za doby vlády jedné strany.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marek Osouch | sobota 17.11.2012 12:30 | karma článku: 15,17 | přečteno: 939x