O Hackerech, Crackerech a Běžných Frantech Uživatelích

Začal hon na piráty a narušitele. Narušitele? Záměrně jsem neužil výraz „Hacker“, kterým nás krmí veškerá média, a který je naprosto mylný. Hacker je ten, který si, na rozdíl od nás BFUs (běžných Frantů uživatelů, neboli Bloody Fucking Userů) nevystačí s dostačujícím minimem znalostí pro užívání, ale baví ho zkoumat systémy programů s cílem maximálně využít jejich schopností. Termín všeobecně užívaný je tedy asi o 160° jinde… 160°protože pokud je někdo Hacker, ještě to neznamená, že svých schopností užívá k tomu, aby loupil virtuální peníze v bance, nebo se Vám nabourával do počítače s cílem ukrást Vaše osobní údaje. Ten o kom se mluví, není HACKER, ale CRACKR, tedy ve volném překladu: narušitel.

Podepsáním smlouvy ACTA se Česká Republika spolu s ostatními státy zvolila represi. Kdo pátrá v historii, ať už jakéhokoli odvětví, ví, že represe je tím nejjednodušším nástrojem, který se ovšem nikdy neosvědčil. Tedy alespoň já nevím o jediném případu.

Dočkáme se tedy toho, že budeme všechny trestat a zavírat do vězení asi jako v Rusku narkomany… Bude to jednoduché a v jednoduchosti je přeci krása, nebo ne? Připouštím, občas ano, ale k čemu bude to, že všechny kteří si stáhnou film, hru, nebo hudbu budeme bezmyšlenkovitě zavírat dle jednotlivých paragrafů, bez toho abychom zjistili, proč to vlastně dělají? Nebylo by lepší si nejdříve položit tuto otázku, popřípadě několik dalších, a až potom začít jednat?

Proč si lidé stahují filmy a hudbu? Proč dnes kina filmy pro pět diváků, kteří sedí v obecenstvu kde je 150 křesel?

Když pominu internetové fetišisty, které vzrušuje pohled na načítající se progressbar, hlavním důvodem jsou finance. Nejsem příznivcem sociální spravedlnosti, protože vím, že něco takového neexistuje dokonce ani v pohádkách, protože vždy je někdo král a někdo jen sluha, ale na světě jsou věci, které mají; převedeno na procenta/příjem; stejnou, nebo podobnou hodnotu:  Jídlo, bydlení,  určité služby, atd.

Typickým příkladem sociální nerovnováhy jsou například letenky: občan ČR vylázne téměř celou průměrnou výplatu za letenku do USA, zatímco americkému protějšku se za letenku do ČR z účtu smaže ani ne polovina výplaty…. Ale protože ještě nikdo nevymyslel způsob jak se zdarma dopravit 7 000km daleko, zatímco hudba nebo filmy je na internetu lehce dosažitelné, nezbývá nám Čechům než platit tučné částky leteckým společnostem. A tak se v nahrávacích a vydavatelských společnostech ozval hlas hamižnosti, a bude se zavírat. A ne Hackery, ani Crackery ale normální lidi.

Každá doba něco přináší a něco bere. Dnes kina neživí promítání filmů, ale popcorn, který si diváci kupují i přes jeho vysokohorskou přirážku… Dnes už prostě nejsou 80.léta, aby lidé kupovali miliony hudebních nosičů… A je na čase aby si to nahrávací giganti uvědomili. Pokud by kapela měla z každé prodané desky zisk 80%, tak si jejich CD rád koupím. Skutečnost je ovšem jiná, a protože výdělek autora se pohybuje mezi 20 – 30% z ceny desky, nevidím tedy důvod proč dotovat už tak poměrně bohaté nahrávací společnosti. Když ale kapela hraje ve městě, nemám problém vydat tří, až čtyřcifernou částku za to abych jí viděl, a tak morální dluh vůči kapele tedy rozhodně nemám.

To co řeší, má naprosto zcestný název, nejde tu o práva autorů, ale o nenažranost firem parazitujících na kreativních umělcích na které se to politici snaží hodit. A kdo za to půjde pykat? No přeci BFU! A proč mě to vlastně zpočátku vůbec překvapilo?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ondřej Konopásek | sobota 28.1.2012 20:22 | karma článku: 22,61 | přečteno: 1021x
  • Další články autora