Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O uprchlické krizi aneb neplač, Evropo

Každým dnem připlouvají ke břehům Evropy stovky, ba tisíce uprchlíků z afrických států či zemí Blízkého východu, především ze zemí, jež jsou postižené válkou (Sýrie, Irák). Evropa čeká, svět se kouká a humanismus drží. 

Zda dnešní mimořádný summit EU v něčem pomůže, netuším, každopádně doufám v nějaké řešení. Migrace je zcela přirozený projev, který je tu od pradávna, kdy je člověk člověkem. Na migraci v ryzí podobě není zcela nic špatného. Avšak pohyb uprchlíků špatný je. Proč? Jednoduše v tom, že jsou jiní. Zcela chudí, jiné kultury, jiné rasy, vyznávající jiné hodnoty.

V prvním případě vciťme se do těchto lidí, do lidí, jež postihla válka a hledají štěstí v jiné zemi, kde by mohli svobodně vyznávat své hodnoty. Pro ně takové země jsou pochopitelně demokratické, jež leží v Evropě. Setkal jsem se s názory, proč obyvatelé muslimských zemí nejdou do jiných muslimských zemí nepostižené válkou. Jednoduše proto, neboť obyvatel muslimské země nemusí být nutně muslimem. Mezi uprchlíky jsou totiž také ve velké míře křesťané, kteří chtějí azyl v „křesťanské“ Evropě. Pokud by tito lidé šli například do bohaté Saudské Arábie, čekalo by je v lepším případě vězení.

Lidé postižení válkou trpí. Sám bych si nedokázal představit život v permanentním napětí a žít v neustálém strachu ze smrti sebe i svých blízkých. Samozřejmě ruku v ruce jde s válkou i chudoba a bída. V tomto případě bychom mohli být šťastní za to, že žijeme právě v srdci Evropy, kde takové problémy nyní neřešíme. 

Ovšem i naší zemi může postihnout válka a i my se můžeme stát uprchlíky. Někdo z jiné země by o nás mohl pak psát jako o „zločincích“ a do jisté míry nás přehlížet. Nebylo by to asi zrovna příjemné.

Ano, i dle mého názoru máme problém. Masová migrace není rozhodně dobrým znamením ve vztahu jakéhosi globálního humanismu. Svět by si měl klást otázku, proč tolik lidí utíká ze svých domovů. Přeci když je člověk šťastný, nemá potřebu odnikud utíkat.

Dalším problémem je, že Středozemní moře se proměňuje ve "hřbitov" migrantů. Zodpovědnost však nese Evropa se státy, z nichž uprchlíci prchají. Mimo to velkou zodpovědnost nesou i státy severní Afriky, ze kterých se staly tranzitní země, mohu-li to tak nazvat.

Proč zrovna Evropa nese zodpovědnost? V podstatě bychom mohli říci, že se nás to netýká, ovšem právě do Evropy uprchlíci směřují, a to po statisících. Měli bychom se tedy zamyslet nad imigrační a bezpečnostní politikou EU. Osobně se stavím proti kvótám, podle kterých by si státy měly uprchlíky rozdělit. Na druhou stranu by severní státy EU měly být solidární s jižními státy, do kterých migranti masově připlouvají.

Je zcela zřejmé, že migranti trpí při své cestě. Nejen, že opustily svůj domov, ale navíc musejí s sebou nést i příkoří spojené s týráním a špatným zacházením. Myslím si, že není pro ně jednoduché začlenit se a rychle se adaptovat na nové prostředí. V tomto bodě je důležitá efektivní sociální práce.

Avšak jako největší problém shledávám nestabilitu severoafrických států i států Blízkého východu.

Hlavní prioritou EU by mělo být posílení diplomacie a snažit se stabilizovat severoafrické státy i státy Blízkého východu. Podporovat opozici a prodemokratické strany. Dále by EU měla posílit humanitární pomoc v zemích, z nichž migranti nejčastěji odcházejí formou podpory občanského sektoru, demokracie a podpory lidskoprávních organizací. Ale hlavně zastavit válčení a více bojovat proti terorismu. V tomto případě spolupracovat se zeměmi Blízkého východu a pomoci jim při boji proti terorismu a snažit se tak eliminovat teroristické buňky.

V neposlední řadě bychom však měli objevit špetku humanismu a být solidárními s lidmi, kteří to potřebují, zároveň však bojovat s těmi, kteří zneužívají svého postavení k týrání ostatní.

Tisíce lidí by neumírali ve vodách Středozemního moře, kdyby se více zefektivnila sociální práce, diplomacie a boj proti terorismu a chudobě.

Autor: Ondřej Klepáč | čtvrtek 23.4.2015 20:08 | karma článku: 8,97 | přečteno: 961x
  • Další články autora

Ondřej Klepáč

Neutíkej, Slovensko! aneb reflexe slovenských voleb

Jako Evropan se velice zajímám o politiku ostatních národů, zvláště sleduji politiku našich nejbližších sousedů, včetně těch, u kterých se včera konaly volby.

6.3.2016 v 21:04 | Karma: 10,63 | Přečteno: 769x | Diskuse| Ostatní

Ondřej Klepáč

Srdce Evropy je otevřené všem

V reakci na vyjádření pana prezidenta Miloše Zemana, jenž prohlásil, že tahle země je naše a nemůže být pro všechny, bych chtěl upozornit, že tato země by se mohla stát domovem pro ty, jež ho hledají.

27.12.2015 v 18:28 | Karma: 17,15 | Přečteno: 1951x | Diskuse| Ostatní

Ondřej Klepáč

„Tak už jsou tady!“ „A kdo?“ „No ty uprchlíci.“ „Fakt, jó?“

Seděl jsem na balkoně s knihou v ruce a v klidu si četl. Pode mnou si malí kluci, zhruba 7 – 10 let, hráli na vojáky, jak jsem vypozoroval.

28.8.2015 v 18:07 | Karma: 11,71 | Přečteno: 949x | Diskuse| Ostatní

Ondřej Klepáč

Chuť svobody a pachuť prezidentské moci

Jsem velmi vděčný, že dnes mohu žít ve svobodné zemi a mohu studovat a zajímat se o věci, o které se chci zajímat. Jsem šťasten, že mohu psát tyto řádky, aniž by mi hrozil za to nějaký postih.

17.11.2014 v 17:25 | Karma: 14,15 | Přečteno: 451x | Diskuse| Politika

Ondřej Klepáč

Pane prezidente, mluvte prosím za sebe!

V globálním měřítku jsme možná malá země, ale troufl bych si říct, že jsme národ, který respektuje svobodu jedince i svědomí. Mohli bychom tak o sobě prohlásit, že se stavíme za lidská práva a svobodu. Kdo jiný než my by si mohl vychutnávat pocit svobody a respektování lidských práv? Není to tak dávno, co jsme si svobodu museli doslova vybojovat. Ukázali jsme se jako národ, který za svobodu bojuje a nenechá si jí brát. Bylo to mimo jiné v období druhé světové války a také v období komunismu. Po dlouhé roky jsme jako národ museli zakoušet příkoří a pošlapávání lidských práv. Po roce 1989 přišlo pro nás osvobození a my jsme si mohli opět vychutnávat svobodu a nejen to; stali se z nás také bojovníci za spravedlnost a lidská práva.

27.10.2014 v 15:20 | Karma: 47,12 | Přečteno: 16978x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1316x
Liberálně smýšlející Evropan, přemýšlející v koutku globální vesnice, v níž žije.
http://www.ondrejklepac.blogspot.cz/

Seznam rubrik