Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O nezahojených ranách z privatizace a obhajobě škodlivých principů

Můj poslední blog s názvem "Proč je dobré privatizovat a proč se privatizovat nebude" vyprovokoval mnoho diskutujících ke kritické reakci na mnou prosazované názory. Na tomto místě bych rád obhajobu soukromého vlastnictví v oblasti školství a zdravotnictví dále rozvedl.

Zdravotni pece dle socialistu - nekvalitni, ale zadarmoRadek Cihla, MF DNES

Z diskusních příspěvků jsem vybral ty, které považuji za nejdůležitější, přičemž jsem je rozdělil a „zastřešil“ pod tři tematických okruhy:
Argument 1 - Těm, co chtějí nižší daně, jde jen o sebe
Argument 2 - Privatizace = podvod
Argument 3 - Školy a nemocnice nemají být už z principu ziskové
Jak napovídá už titulek tohoto blogu, z kritiky diskutujících bylo patrné, že někteří stále vnímají nezahojené rány z privatizace devadesátých let, další zase obhajují principy, které osobně považuji za velmi škodlivé a nebezpečné.
Argument 1 - Těm, co chtějí nižší daně, jde jen o sebe

Jedna z diskutujících vznesla vůči mnou zastávanému postoji závažné obvinění. "Je vidět , že autor je mladý a asi dopředu trpí představou, že díky daním /státu/bude muset holt šetřit na nějaký ten svuj sen/auto, Pc/ trochu déle..."
Ano, autorka tohoto příspěvku má v něčem pravdu. Přesto je zapotřebí její slova do značné míry korigovat. Svojí představou rozhodně netrpím, naopak jsem s ní spokojen. Jde mi o můj sen (vizi), uznávám. Není jím auto ani PC a v současné době na něj nikoliv díky, ale kvůli státu našetřit nemohu. Našetřit se na něj vlastně nedá, je to sen abstraktní. Ten sen či vize se jmenuje vysoká kvalita školství a zdravotnictví.
Nyní stát vybírá od občanů daně, aby jim za ně zdravotnické, vzdělávací a mnohé další služby poskytoval. Jenže tyto služby jsou občanům poskytovány mnohdy v neuspokojivé kvalitě. Je proto žádoucí, aby stát peníze, které vybírá na daních, ponechal v pomyslných peněženkách občanů. Oni sami by si mohli vybrat, zda tyto peníze investují do nákupu hmotného statku (automobilu) nebo do „nákupu vzdělání a zdravotní péče“ od soukromých škol a nemocnic. Ostatně i ono zmiňované PC pokládám za dobrou investici do vzdělání a věřím, že nákup PC v ceně 20 tisíc Kč může být v řadě případů lepší investicí do vzdělání než v případě, kdy tyto peníze ponecháme státu a on za ně uhradí měsíční mzdu špatnému učiteli.
Jistě, za uspořené peníze na daních se dá pořídit i auto. Pokud by ovšem došlo k privatizaci škol a občané by je již nemuseli nadále prostřednictvím státního přerozdělování dotovat, doporučoval bych tyto „uspořené“ peníze investovat do vzdělání.
Argument 2 - Privatizace = podvod
Hned několik diskutujících zavrhlo myšlenku privatizace škol a nemocnic proto, že dosud nejrozsáhlejší privatizace na našem území podle nich skončila katastrofou. Byť uznávám, že privatizace z devadesátých let v jednotlivých případech skončila politováníhodným výsledkem, nesdílím s diskutujícími názor o celkově negativním dopadu této privatizace. Obecné zavrhnout privatizaci kvůli podvodům, jichž se v jejím průběhu dopustil "pirát z Prahy" a jemu podobní, je zhruba stejně rozumným řešením, jako když se rozhodneme přestat létat na základě toho, že se k nám donese zpráva o leteckém neštěstí.
Souhlasím s tím, že případná privatizace školských a zdravotnických zařízení by si vyžádala důkladnou přípravu, jež by eliminovala veškerá možná rizika podvodů, korupce apod.
Argument 3 - Školy a nemocnice nemají být už z principu ziskové
Tento názor pokládám za vůbec nejnebezpečnější, nejškodlivější a nejhodnější zavržení. Budeme-li prosazovat myšlenku, že školy a nemocnice mají být z principu neziskové, bude boj za zvýšení kvality poskytovaných služeb ve školství a zdravotnictví bojem s větrnými mlýny. Stát jednoduše není motivován k tomu, aby své služby zlepšoval, protože má své příjmy předem jisté a navíc mu nikdo nekonkuruje. Majitelé soukromých škol a zdravotnických zařízení by v případě existence zcela volného trhu byli jednoznačně motivováni k poskytování služeb co nejvyšší kvality. Navíc jak známo u soukromých podniků dochází mnohem snadněji k vytlačení neefektivních podniků z trhu než v případě podniků státních. Kdo chce dopřát sobě i ostatním kvalitní zdravotní péči a vzdělání, musí si uvědomit, že bez toho, aby tyto služby poskytoval někdo, jehož motivací je zisk, to nejde.
Školství a zdravotnictví jsou službami. V sektoru služeb jde o to zajistit klientům (pacientům, žákům, jejich rodičům) nejlepší servis či péči. Školám a zdravotnickým zařízením, která nabízejí kvalitní péči a o jejichž služby je zájem, nemůžeme právo na zisk upírat. Učitele a lékaře bude mnohem lépe než stát motivovat soukromník, který se s nimi alespoň částečně podělí o zisk například prostřednictvím prémií.
Na závěr si dovolím zájemce o problematiku úlohy vlády v procesu vzdělávání odkázat na knihu Miltona a Rose Friedmanových: Svoboda volby, konkrétně na kapitolu 6 s názvem Co je špatného na našem školství?

Autor: Marek Numerato | neděle 7.2.2010 10:03 | karma článku: 12,09 | přečteno: 1131x
  • Další články autora

Marek Numerato

Zástupce 1 % na Wall Street. Názory, které v televizi neuslyšíte

Protesty, které se v uplynulých týdnech rozšířily z Wall Streetu do celého světa, jsou zaměřeny především proti společenské a ekonomické nerovnosti a chamtivosti korporací. V reportážích o protestech média poskytují prostor převážně levicovým odpůrcům kapitalismu. Těmi, kdo protesty v médiích hodnotí, jsou opět antikapitalisté. Ve světě jsou nekriticky přijímány názory Naomi Kleinové, Slavoje Žižeka či Michaela Moora. Česká média nacházejí své miláčky mezi Václavem Bělohradským, Janem Kellerem či představiteli iniciativy ProAlt.

6.11.2011 v 17:30 | Karma: 25,79 | Přečteno: 3348x | Diskuse| Politika

Marek Numerato

Žádné řešení, jen další problémy. To nabízejí bojovníci s korupcí

Boj s korupcí je líbivým tématem. Málokdo si dovolí s názorem, že je třeba vynaložit maximální úsilí k tomu, abychom se korupce zbavili, nesouhlasit. Existuje několik způsobů, jak vyrazit do boje s úplatkáři a těmi, co úplatky přijímají.

23.10.2011 v 10:30 | Karma: 24,66 | Přečteno: 1360x | Diskuse| Politika

Marek Numerato

Pro jaký svět jsou libertariáni nebezpeční?

Komentátor Jan Macháček označil libertariány za jedno z největších nebezpečí současného světa. Možná má pravdu. Spíše by nás ovšem měla děsit podoba současného světa než libertariáni, kteří se s dnešním stavem nehodlají smířit.

12.10.2011 v 19:49 | Karma: 39,23 | Přečteno: 4542x | Diskuse| Politika

Marek Numerato

Daně a jak na ně. Tchaj-wan versus Itálie

Jak lze vyčíst z mých předchozích blogů, o výběru daní nemám valné mínění. Daně považuji za krádež. Stát nás nejprve oloupí a pak nám za naše daně poskytuje služby, které určitě ne každý daňový poplatník v kvalitě poskytované státem uvítá. Ale co už, v demokracii mají převahu ti, kterým systém, v němž část lidí násilně olupuje druhé, vyhovuje. Státy daně vybírají a jejich úkolem je vybrat na daních co nejvíc.

10.9.2011 v 16:44 | Karma: 17,09 | Přečteno: 1576x | Diskuse| Ekonomika

Marek Numerato

Ukončeme nefungující experiment se státním školstvím

Dneškem začíná další školní rok. Oproti tomu předchozímu se nic zásadního nemění. Lidé stále žijí v bludu, že vzdělání je veřejným statkem. Že se každý z nás vzdělává pro ostatní a ne pro sebe. A proto hrajeme tu hloupou a nespravedlivou hru, kdy si navzájem prostřednictvím daní vzdělání dotujeme. Jedni na tom značně vydělávají, druzí dost tratí. Nad vším dohlíží rozpínavý stát, který si ze školství udělal baštu propagandy a centrálního plánování.

1.9.2011 v 9:31 | Karma: 33,04 | Přečteno: 4844x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...