Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zlaté padáky nejsou nemravné…

...nemravná je totiž jen jejich výše a podmínky vůbec. Bez ohledu na skutečnou nemravnost konkrétních padáků v kauze ČSA.

Představme si odborníka v jakékoliv oblasti - geniálního ajťáka, erudovaného ekonoma, prohnaného právníka, megazkušeného nanotechnologa, špičkového manažera, zaníceného pedagoga, svědomitého empatického doktora, ale i extrémně zručného svářeče, šikovného obkladače. Chce se věnovat své profesi naplno, nechává starosti s účetnictvím a daněmi na svém zaměstnavateli, který jej sice dobře platí, ale jinak mu neposkytuje podmínky a servis nutné k jeho práci na stoprocentní úrovni. A teď ho osloví personální agentura, případně přímo nový potenciální zaměstnavatel, a nabídne mu stejné či lepší podmínky platové a také trochu lepší podmínky profesní.

A nastává dilema. Má zůstat loajální k současnému zaměstnavateli, kde cítí určité rezervy v uznání své práce, které je vnímáno jen přes mzdu? Zaměstnavatel jej sice moc nerozmazluje, ale má vybudovanou určitou pozici, kontakty, zvyky. Zvýšení mzdy v nedohlednu, ale vyhození z práce a existenční nejistota nehrozí.

Naproti tomu možnost hned si polepšit, ale za cenu rizika, že si nepadne do oka s novými šéfy a kolegy, že jej nový kolektiv bude brát jako vetřelce, nový případní podřízení jej budou očerňovat u vedení. A nebo dokonce, že nové firmě se nebude dařit a bude propouštět. A koho nejdříve? No přece nové zaměstnance. Starý zaměstnavatel pochopitelně už zájem mít nebude a odborník zůstává najednou bezprizorní. Pravda, o hladu nezůstane, když je skutečně dobrý, práci si vždy najde. Ale třeba za horších podmínek.

My Češi máme rádi své jisté. Než bych šel do nejistoty, raději zůstanu na původním místě (samozřejmě když mně nenabídnou o polovinu více peněz, což se nestává často). A nebo to risknu, ale řeknu si o odstupné, zlatý padák: když mě do dvou let propustíte, zaplatíte mně jako odstupné půlroční plat navíc, a hotovo. A když je ve smlouvě konkurenční doložka zakazující na nějakou dobu práci v oboru, stává se zlatý padák podmínkou nikoliv postačující, ale přímo nutnou.  Já pak mám dostatečně dlouhou dobu na to, abych si našel nové místo bez ztráty kytičky.

To platí zjednodušeně i pro manažerské zlaté padáky. Pokud hledáme manažera na volné noze, pak to nebude hlavní téma. Když ale máme zájem o zkušeného manažera, který pracuje u konkurence, případně u jiné firmy v příbuzném oboru (u manažera ani nemusí být tak moc příbuzný), pak není moc možností. Když vycítí možnost růstu, když nehrozí objektivní nejistoty a hrozby, s důvěrou ve své schopnosti přijme nabídku. Ale pokud vidí, že nebude mít zcela volné ruce a jeho práce může být negativně narušována něčím, co nemůže ovlivnit (a to je zejména u firem ovládaných alespoň částečně státem /čti politickými stranami/ spíše pravidlo, než výjimka), pak je zlatý padák důležité motivační kritérium.

Takže já říkám: zlaté padáky určitě ano.

Naprosto jiná otázka je jejich výše a podmínky vyplacení. Zlatý padák totiž není odměna. Nemusí být vázán na úspěch či neúspěch firmy, jak se nám snaží poněkud demagogicky podsouvat politici a komentátoři nyní, po odhalení nestoudných smluv v bankrotujících ČSA. K hodnocení úspěšnosti manažera slouží přece bonusy a motivační programy. Zlatý padák je naopak jen určitá ochrana zaměstnance (zaměstnancem je i vrcholový manažer) a náhrada za omezení způsobená konkurenční doložkou. Jeho výše by neměla být vyčtena z kávové sedliny. Měla by se odvíjet z objektivní situace na trhu, z měsíčného základního platu (bez výjimečných bonusů) a z délky konkurenční doložky. Pak je legitimním nástrojem personální politiky.

Aniž bych se chtěl zastávat profesionálního výsadkáře Lašáka (který na zlatých padácích založil svou kariéru), to, že nějaká firma končí v krachu, není důvodem k nevyplacení zlatého padáku. Je totiž možné, že prostě firma už zachránit nešla. Že manažer sice krachu nezabránil, ale možná minimalizoval škody. Že akcionáři manažerovi natolik svázali ruce, že nemohl nic dělat. Že situace na trhu vedla k nevyhnutelným ztrátám. A že ani potenciální nejgeniálnější manažer by nedopadl lépe. Pokud byl zlatý padák (rozumně a nikoliv v rozporu s dobrými mravy) podepsán oběma stranami ve smlouvě, nemůže přece nikdo ex post říci, že se rozhodl, že si zaměstnanec zlatý padák nezaslouží, a proto jej nedostane. A to ani tehdy, když manažer skutečně zklamal - pokud byla práce nad jeho síly, je kus viny i v tom, kdo ho na danou práci vybral a odsouhlasil pravidla ve smlouvě.

Takže zlatý padák jako takový není ztělesněním zla a korupce. Tím jsou manažerské smlouvy politických trafikářů a zkorumpovaných takymanažerů dosazených do státních a polostátních firem politickými dohodami. Není Lašákova vina, že chce zlatý padák. Ale vinen je ten, kdo kývnul na jeho podmínky při podepisování pracovní (manažerské) smlouvy v jeho a ve všech podobných případech (a že jich v nedávné době bylo). Pan Lašák by byl ještě horším manažerem, než se veřejnosti jeví, kdyby se teď zlatého padáku zřekl. Proč by to dělal? Ale hrozným a přísným trestem by měli být potrestáni ti, kdo dopustili, že výše jeho zlatého padáku je nehorázným výsměchem nám, kteří jej ze svých daní zaplatíme (poněvadž ČSA jsou pořád státní). A výsměchem těm, kteří na špatnou pověst zlatých padáků doplatí tím, že zůstanou sedět na místě, které jim nesluší, neboť institut zlatého padáku je veřejností vnímán jako nemravný.

P.S. Rozhodně nepíšu o sobě. Měním místa relativně často, poslušen pouček o změnách místa po třech až pěti letech. A prozatím se neobávám (klepu na dřevo), že bych si nenašel práci v rámci běžné výpovědní lhůty. Zlatý padák jsem nikdy ve smlouvě neměl a nikdy jsem jej nevyužil (už proto, že výpověď dávám při změně místa já, což nárok na zlatý padák a priori vylučuje). Přesto slušné a poctivé zlaté padáky respektuji a uznávám.

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 30.11.2009 15:31 | karma článku: 15,20 | přečteno: 2567x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend v Guayaquilu (a mj. test ChatGPT)

První část tohoto blohu byla vygenerována v ChatGPT na základě zadání: "Turistický blog o nejzajímavějších místech města Guayaquil" a doplněna mými fotkami, v druhé části jsou přidány mé individuálními poznatky a zážitky.

1.5.2023 v 15:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 268x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Čínské sombrero

Galapágy jsou obdivované turisty především kvůli unikátní fauně, ale zdejší příroda je krásná i sama o sobě, jak můžeme vidět na ostrůvku s poněkud nesmyslným jménem Čínské sombrero (všichni víme, že sombrero je přece mexické).

21.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,82 | Přečteno: 274x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Kde mají "kozy" křídla

Ostrov North Seymour na Galapágách je hnízdištěm dvou ptačích druhů s velmi exotickým zjevem - fregatek vznešených a terejů modronohých. Už jejich druhová jména napovídají, že návštěva ostrova je opravdu nezapomentuelným zážitkem.

7.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,62 | Přečteno: 292x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejhezčí šnorchlování?

Na otázku: "Kde se ti nejvíc líbil podmořský život a šnorchlování?" jsem donedávna měl odpověď jasnou. Až letošní expedice mne donutila ji změnit.

24.10.2022 v 15:00 | Karma: 17,12 | Přečteno: 425x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Galapágy - Tintoreras: žraloci, lachtani, leguáni

Na Galapágách jsou zvířata chráněná tak dlouho, že zcela ztratila strach z člověka. Občas je musíte překračovat a dávat přitom pozor, ať na ně nešlápnete. A na lavičce si neodpočinete, protože ji obsadil lachtan.

10.10.2022 v 15:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 281x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zkouška z češtiny? Proti dřívějšku to byla dávačka, hodnotí maturanti

3. května 2024  8:24,  aktualizováno  10:46

Studenti posledních ročníků maturitních oborů v pátek ráno znovu usedli k písemné části společné...

Poslanci rozhodují o podmínkách prodeje některých lehčích drog

3. května 2024  10:38

Přímý přenos Politici rozhodují o tom, zda umožní za pevně daných podmínek prodej některých lehčích drog jako je...

Poslanci kývli na zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům ze třetích zemí

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  10:30

Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Za zvuků techna házela nahá žena před dětmi hlínou. Vystoupení řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  10:27

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

  • Počet článků 359
  • Celková karma 13,52
  • Průměrná čtenost 3233x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.