Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Archa úmluvy

Indiana Jones riskoval zbytečně. Archu úmluvy mohl najít a získat mnohem jednodušším a bezpečnějším postupem. 

Podle nezlomného přesvědčení všech Etiopanů je Archa uložena v nenápadném kostelíku v etiopském městě Axum. Hlídá ji jeden starý neozbrojený kněz, který nesmí opustit areál kostela, takže znalost karate nebo kung-fu bych u něj nepředpokládal.

Následující tři odstavce už byly uveřejněny v jednom z předchozích blogů, ale pro objasnění historie si je dovolím zopakovat:

Etiopie nikdy nebyla klasicky kolonizována. Vládcové Etiopie mají zdokumentovaný svůj rodokmen od biblického krále Šalamouna a královny ze Sáby až po legendárního císaře, krále králů Haile Selassieho - ano, toho, kterého známe jako habešského císaře z Obsluhoval jsem anglického krále (a hrál ho ve filmu kdo? Přece Tonya Graves z Monkey Business), toho, kterého jamajští rastafariáni uctívají jako svého boha. Jeho titul a původní jméno totiž zní rás Tafari Makonnen.

Král Šalamoun byl trochu na ženské, takže když k němu do Jeruzaléma přijela na státní návštěvu vyhlášená kráska, královna ze Sáby, snad nejhezčí žena tehdejší doby, nemohlo to skončit jinak, než pokusem královnu svést. Královna ovšem nebyla levné zboží a jen tak se nedala, přestože Šalamoun byl docela dobrá partie. Nakonec spolu uzavřeli dohodu: pokud se královna zachová po dobu svého pobytu v královském paláci aspoň jednou nečestně, pak králi bude po vůli.

Král Šalamoun byl ovšem známý chytrák. Nechal z paláce odnést veškeré tekutiny kromě vína ve svém pokoji, načež pozval královnu na večeři plnou ostrých a přesolených jídel. Královna v noci umírala žízní a vydala se hledat něco k pití. Až v předpokoji Šalamounových komnat našla víno a hned se napila - ovšem tím de facto ukradla králův majetek (uznejte, krást králův majetek je přece nečestné), na což Šalamoun za závěsem čekal. Skončilo to tak, že spolu strávili tři dny a tři noci v královské ložnici. Královna se pak vrátila domů a se Šalamounem se již nikdy neviděla. Výsledkem byla jednak Píseň písní, prý nejhezčí milostná báseň všech dob (erotikou nabitá, přesto součást Bible), jednak princ Menelik I., zakladatel dynastie etiopských císařů. 

A právě Menelik ve svých 12 letech navštívil Jeruzalém, kde ho Šalamoun přivítal jako oficiálního syna. Když se pak navracel domů, dostal doprovod mnoha významných dvořanů, kteří s ním měli odjet a zůstat v Sábě. A tehdy jeden z dvořanů nesnesl pomyšlení, že by se měl vzdálit od symbolu své víry, a doslova ukradl Archu úmluvy, do té doby uloženou ve sklepení jeruzalémského chrámu. V zájmu stability země a zachování dobrých vztahů to zřejmě Šalamoun přikázal utajit. Pravdou je, že do té doby byla pouť Archy dějinami relativně dobře dokumentována, ale najednou se z psané historie ztrácí (a tak může přijít Indiana Jones).

Zeď nářků v Jeruzalémě, západní zeď Šalamounova chrámu, jediné, co z něj zbylo

Etiopané mají naopak historii Archy popsanou od Menelikových dob do současnosti. A na Arše úmluvy a jejím uctívání je vlastně založena celá etiopská církev a tomu je uzpůsobena například vnitřní struktura kostelů.

Etiopské kostely a kláštery se dají zhruba rozdělit na dva typy - s kulatým půdorysem a s obdélníkovým půdorysem. U kulatých (s jedinou výjimkou zmíněnou později) je kostel členěn do tří soustředných okruhů. Vnější je běžně přístupný lidem, prostřední slouží k bohoslužbám a vnitřní ukrývá "nejsvětější svátost", tzv. tabot, a je přístupný jen určeným kněžím. Nejsvětější svátost je kopie Archy úmluvy, uložená na nosítkách a přikrytá bohatě vyšívaným přehozem. Jednou za rok (při svátku timkat) je při procesí vynesena a ukázána lidem (ovšem stále přikrytá). A v kopii Archy je stejně jako v originálu kamenná deska s polovinou deseti přikázání, která obdržel Mojžíš od Boha na hoře Sinaj. Druhá deska se zbylými přikázáními je ztracena a o jejím osudu není nic známo. A proč je kopie ve všech kostelích? Přece aby případní dobyvatelé nepoznali, která Archa je ta pravá, a neodvezli ji či nezničili.

Hora Sinaj, ze které Mojžíš přinesl desky z Desaterem božích přikázání a uložil je do Archy úmluvy

Katedrála sv. Jiří v Addis Abebě, jeden z nejvýznamnějších kostelů v Etiopii

Druhý okruh, veřejně přístupný o bohoslužbách. Turisty tu ovšem pustí kdykoliv a kněz jim rád dá (zadarmo) výklad a předvede např. církevní hudební nástroje nebo ceremoniální kříže

Tak toto posvátné místo bychom správne neměli ani zahlédnout, pod přehozem je ukryta nejsvětější svátost, kopie Archy úmluvy s jednou deskou s polovinou deseti přikázání. Ale když ten svatý Jiří zabíjející draka je tak hezký, že se jím musí kněz pochlubit.

Hranaté kostely jsou členěny podobně. Zadní část ukrývá svátost, prostřední a veřejná část už není tak striktně oddělena. Do všech kostelů se chodí bosky, v některých jsou odděleny vchody pro muže a ženy (vevnitř se ovšem promíchají) a jsou i kostely, kam ženy nemají přístup vůbec.

Vytesaný monolitický kostel v Lalibele.

Výjimečný je moderní kostel sv. Marie Sionské v Axumu, který nechal postavit v roce 1965 Haile Selassie (ten z prvního odstavce). Je sice postaven na kruhovém půdorysu, uložení tabotu ale vychází z rozdělení podle obdélníkových chrámů (tedy v zadní části kostela), čímž vzniká velký kruhový prostor uprostřed pro shromažďování věřících.

Kulatý kostel Haile Selassieho z roku 1965.

A právě vedle tohoto kostela stojí dva nenápadné kostelíky, spíše kaple. Ten starší, z doby císaře Fasilida ze 17. století, je v rekonstrukci, takže originální Archa s deskami přikázání je dočasně přesunuta do kostelíku sousedního, aby se po ukončení rekonstrukce vrátila na původní místo. Ovšem jak bude přenesena, když jí nikdo nesmí vidět, natož se jí dotknout, to nám nikdo nedokázal vysvětlit. Kněz, strážící Archu, se může pohybovat jen po hranice dané oplocením obou kaplí. Až v případě jeho úmrtí je vybírán nástupce. Takže v každém okamžiku je na celém světě jeden jediný člověk s právem vidět Archu úmluvy. A ten o ní musí mlčet. Takže kdo ví, jak to s tou Archou vlastně doopravdy je a cože to mají pod přehozem schované. Myslím, že kdybychom se rozhodli, že to zjistíme a na Archu se podíváme, tak by nám v tom strážící kněz asi těžko dokázal zabránit. Zabezpečovací zařízení nikde v Etiopii nepoužívají a jedinou zbraní kněze je jeho ceremoniální kříž.

V pravém kostelíku je nyní "originál" Archy úmluvy, než se zrekonstruuje kostel krále Fasilida ze 17. století vlevo. 

 

Pro zajímavost pár fotek nejhezčích etiopských kostelů.

Nejstarší kostel v Addis Abebě, na kopci Entoto.

Kostel Bet Maryam na jezeře Tana ze 14. století.

Kněz kostela Bet Maryam

Nejznámější a nejhezčí kostel v Lalibele, kostel Bet Giorgis. Je vtesaný do skály pod úroveň terénu. Jako všechny ostatní kostely v Etiopii (tedy i zde na fotkách) je stále funkční a odehrávají se tu každý týden mše.

Klášter Ymrehane Kristos, postavený uvnitř jeskyně (12. století) ze dřeva a mramoru.

Zakladatel (jmenoval se stejně, tedy Ymrehane Kristos) se ke konci života vzdal vlády a dožíval v prostém paláci naproti kostelu, je zde v jeskyni i pohřben...

... stejně jako asi 6.000 věřících.

Typický interiér tesaných chrámú v Lalibele.

Za oranžovým závěsem je ukryt tabot, nejsvětější svátost, kopie Archy úmluvy s jednou deskou s polovinou desatera přikázání.

V kostelech jsou uchovávány různé památky, např. bohatě iluminované knihy staré stovky let.

Nejčastěji zobrazovaným motivem je boj sv. Jiřího s drakem, podobný výjev nechybí v žádném kostele. Sv. Jiří je patronem Etiopie.

Další monolitický kostel (Adadi Mariam) vtesaný do země - ten zatravněný kopec s křížem je střecha kostela, jediný na jih od Addis Abeby (a asi jediný kruhový, resp. čtvercový se soustřednou stavbou interiéru). Jako všechny ostatní i on je stále funkční.

Interér kostela, vnější okruh běžně přístupný. Mimochodem, ženy vstupují odděleným vchodem.

Nádherný kostel Debre Haile Selassie v Gondaru ze 17. století, známý svou malířskou výzdobou.

Hlavně strop s andělíčky je nejzobrazovanější malba na pohledech a obrazech na kozí kůži, prodávaných jako oblíbené suvenýry.

Ovšem kromě kostelů jsou v Etiopii i mešity (prý už skoro polovina obyvatel vyznává umírněný Islám), ale zde je rarita - židovská synagoga, která zůstala po židovské komunitě Falašů poté, co byli Falašové leteckým mostem evakuováni do Izraele.

 

Video z Etiopie (dlouhé, celkem 1:15:38)

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 25.5.2015 15:00 | karma článku: 30,68 | přečteno: 2999x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma: 13,24 | Přečteno: 232x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

Antverpy – skvostné město umění, diamantů a kulturního bohatství. Perla Vlámska, která se pyšní nejen bohatou historií, ale také uměleckým dědictvím a jedinečným průmyslem.

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,11 | Přečteno: 230x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

Gent, město historie, života a umění. Pokud hledáte autentický zážitek plný historie, kultury a života, Gent je tím pravým místem. Vítejte v jednom z nejkrásnějších měst Belgie – v úchvatném Gentu.

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21 | Přečteno: 276x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

Belgické Bruggy jsou skvostným příkladem evropského historického města, kde se setkává romantika minulosti s kouzlem současnosti.

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83 | Přečteno: 356x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruselu: Kouzlo Evropského města

Každý, kdo rád cestuje a nepohrdne klasickými eurovíkendy, by měl navštívit Brusel, fascinující a půvabné hlavní město Belgie. Brusel nás osloví svou jedinečnou kombinací historie, kultury, a moderní elegance.

8.1.2024 v 15:00 | Karma: 15,46 | Přečteno: 330x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 359
  • Celková karma 13,67
  • Průměrná čtenost 3233x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.