Proč neubývá kyslík?

Mám takovou hloupou laickou otázku. Proč na naší planetě, spalováním fosilních paliv, neubývá kyslíku? Proč mě vrtá hlavou něco tak triviálního, když si mohou sám odpovědět: „Kyslíku sice ubývá, ale je ho tak mnoho, že to nejde poznat.“

 

Nemyslím samozřejmě kyslíku jako prvku „O“, ale kyslíku jakou sloučeniny „O2“. Kyslík jako prvek „O“ neubývá, ten se jen přesouvá například ze sloučeniny CO2 do C + O2 fotosyntézou.

 

No a jsme u toho. Jestliže byl v podstatě všechen kyslík vyroben fotosyntézou, kam se sakra poděl ten uhlík?

 

No jistě, do ropy, do plynu, do uhlí... do všech živých organismů. A to se ještě obrovská část kyslíku při jeho počátcích sloučila s volným železem, sírou a dalšími prvky na povrchu Země, stejně jako s volnými radikály v mořích. Tedy volného uhlíku či uhlohydrátů by na Zemi mělo být ještě podstatně více, než volného kyslíku.

 

A tady se stále mluví o tom, že fosilní paliva dojdou a odhadují se desítky či stovky let. Ale to je nesmysl, z rovnice vyplývá, že dříve než fosilní paliva dojde kyslík a ten určitě nedojde z několika důvodů.

 

  1. Dříve než dojde se udusíme, protože nízká koncentrace kyslíku v atmosféře nebude stačit pro život člověka. Až se udusíme přestaneme spalovat další fosilní paliva a koncentrace kyslíku bude od té chvíle zase přibývat.
  2. Stačí když koncentrace CO2 přesáhne 10 % a vzduch se stane nedýchatelným, tedy dříve než dojde kyslík se udusíme koncentrací CO2, pokud se do té doby neudusíme jinými spalinami.
  3. Nic z toho se nestane a kyslík nedojde, protože příroda bude vytvořené CO2 fotosyntézou přeměňovat zpět na O2 a na uhlovodíky. Větší koncentrace CO2 bude znamenat větší produkci kyslíku a uhlovodíků. Pro nás bude za čas levnější využívat nově vyrobené uhlovodíky z rostlin, než těžit ty „starší“ ze Země a rovnováha bude nastolena.  

Samozřejmě je otázkou, zda to nějak ovlivní či neovlivní klima a jestli nás dříve nezabijí jiné produkty spalování, jako jsou oxidy dusíku, uranu, síry atp. Uvolňované, ve velkém množství, při spalování fosilních paliv.

 

Tedy, zda by nebylo rozumnější, přejít na jiné zdroje energie, spíše než čekat, kolik CO2 musíme vypustit, aby to bylo v atmosféře či biosféře skutečně poznat.

 

Příroda si v podstatě s jakýmkoliv množstvím CO2 snadno poradí, příroda si snadno poradí i bez nás, možná snadněji než s námi.

 

Ale stále neznám odpověď na svoji otázku z úvodu. Proč v atmosféře znatelně neubývá kyslík?

Stíhá příroda už teď většinu CO2, co vyrobíme, přeměnit rovnou zpět na C + O2?

Nebo jsou v podzemí tak nepředstavitelně obrovské zásoby uhlovodíků, že to co jsme doposud stihli spálit, je naprosto miniaturní zlomek z toho všeho? Jak to je?

 

Ekologové nám stále valí klíny, jak v atmosféře přibývá CO2, ale jak může přibývat CO2 a zároveň neubývat kyslík? Jak můžeme spálit velkou část fosilních paliv a přitom to nijak nepoznat na množství O2 nebo na bujnosti vegetace? Prostě to nedává smysl. Že by takové množství kyslíku co by bylo navíc vzniklo rozpadem 2 H2O + UV na 2 H2 + O2?

Nebo výrobou železa? Zjednodušeně:

4 Fe2O3 + 6C → 8 Fe + 6 CO2

6 CO2 + 12H2O (fotosyntéza) → C6H12O6 + 6H2O + 6 O2

O tom pochybuji :-).

 

Tak jak to je?

Autor: Petr Novotňák | čtvrtek 20.10.2011 11:30 | karma článku: 21,62 | přečteno: 1893x
  • Další články autora

Petr Novotňák

Proč NE nulové DPH na energie?

24.10.2021 v 23:03 | Karma: 9,20

Petr Novotňák

Teorie všeho? Proč ne!

20.10.2021 v 1:14 | Karma: 12,38

Petr Novotňák

Panamské papíry někoho nas.r.ó

7.10.2021 v 21:49 | Karma: 11,25