Jedna daň, jeden formulář, jeden úřad

Po jednom rozhovoru na blogu jsem se v argumentaci dostal k myšlence, proč sjednotit všechny daně do jedné.

 

Co se v současnosti z příjmu platí? Je to zdravotní, sociální, za zaměstnavatele a za zaměstnance, potom taky po odečtení odečitatelných položek, daň z příjmu.

Spousta daní, ale má smysl je platit každou zvlášť?

Daně sociální mají jít na důchody a na podporu v nezvěstnosti a podobně, ovšem v době, kdy je důchodový účet v mínusu se do něj stejně lijí peníze z jiných zdrojů a jak nedávno rozhodl ústavní soud, ani sociální, (či důchodové) pojištění u státu není skutečným pojištěním, jelikož se velikost důchodu neodvíjí úměrně od velikosti příspěvku, ale systém je financován průběžně a mezi důchody je jen minimální rozdíl oproti odvodům.

Ještě hůř je na tom v tomto smyslu zdravotní pojištění. Ať do zdravotní pojistky sypete, kolik chcete peněz, vždy máte nárok na stejnou péči, rozdíly mohou být jen v tom, do které zdravotní „pojišťovny“ ty peníze posíláte, takže se o žádné pojištění nejedná, jedná se zase pouze o daň, která Vám zaručuje proplacení pojišťovnou pro některé léky, vyšetření či operace. A pokud zdravotním „pojišťovnám“ chybějí peníze tak stát buď zvýší zdravotní pojištění (daň), nebo zvýší spoluúčast nebo příspěvky za státní pojištěnce, takže zase sype do zdravotních pojišťoven peníze vybrané na jiných daních, podle toho, kolik jich je potřeba.

Zdravotní, sociální, z příjmu, vše jsou jen daně a nikoliv pojistky. Tak proč je platíme všechny zvlášť, když se ty peníze pak stejně smíchávají nejen spolu, ale i s daněmi nepřímými jako je daň spotřební nebo DPH?

Jen si to srovnejme se opravdovým pojištěním? Když do svého důchodového fondu (či pojistky) budete sypat 30 let 1000 Kč, budete mít na konci přes jeden milion, když tam budete sypat 2000, budete mít po třiceti letech přes dva miliony a to nemusí být ani nijak zvlášť riziková strategie. Když zaplatíte pojišťovně stovku měsíčně na úraz, máte pojistku na trvalé následky až na dva miliony, když zaplatíte dvě stovky, tak na čtyři (samozřejmě v závislosti na riziku). Chci říct, že u pojištění odpovídá velikost placené částky velikosti krytí, zatím co u povinného zdravotního pojištění nic takového neplatí. Proto je lživé hovořit po těchto platbách jako o pojištění, když se ve skutečnosti jedná o daň.

A jestliže se jedná ve všech těchto případech o daň, proč jsou rozděleny a nejsou sloučeny do jedné univerzální?

Důvodů bude několik, jedním z hlavních bude to, že daně nevypadají tak velké, pokud jsou rozděleny a politici pak mohou říkat, jak máme nízké daně z příjmu a že jinde mají progresi a daleko vyšší daně. Skutečnost je však taková, že v součtu všech těch daní, které platíme, patříme k nejzdaněnějším lidem ve světě.

Někdo by mohl argumentovat tím, že jsou platby na zdravotní cíleny jednotlivým zdravotním pojišťovnám a že by je nebylo možné sloučit, nebo že jsou sociální cíleny na důchodový účet a že v tom pak budou nesrovnalosti.

Ovšem nesrovnalosti jsou právě v této době, kdy se stejně jednotlivé systémy musejí dotovat z dalších zdrojů.

Představme si tedy situaci, kdy po odečtení odčitatelných položek budeme platit jen jednu jedinou daň z příjmu, která se stane součástí státního rozpočtu, tak jako všechny jiné daně. Zdravotním pojišťovnám pak stát pošle za každého jejich pojištěnce paušální částku, dejme tomu podle věku pojištěného, protože náklady na různě staré lidi jsou v průměru různě velké a současná situace, kdy za důchodce stát posílá méně, než kolik přispívá zdravý pracující člověk, vede jen k tomu, že by se pojišťovny důchodců nejraděj zbavily úplně.

V kombinaci s vhodnou spoluúčastí to pak může být spravedlivý systém.

Důchody se naproti tomu mohou vyplácet stejně jako dnes, ze státního rozpočtu, ale s postupným přechodem k nezbytné větší spoluúčasti lidí.

Upomínky o nezaplacení daně už Vám nebudou chodit ze třech úřadů, ale jen z jednoho :-) , platit daně se samozřejmě muselo, musí a bude muset, ale bude o tom větší přehled, nehledě k tomu, kolik úřednické síly se tím ušetří.

A daňové přiznání se díky tomu vejde třeba konečně na jeden list pro jeden úřad.

((Příjmy – výdaje) x sazba daně – odčitatelné položky) / 12 = měsíční daň

Autor: Petr Novotňák | čtvrtek 10.6.2010 23:06 | karma článku: 13,85 | přečteno: 953x
  • Další články autora

Petr Novotňák

Proč NE nulové DPH na energie?

24.10.2021 v 23:03 | Karma: 9,20

Petr Novotňák

Teorie všeho? Proč ne!

20.10.2021 v 1:14 | Karma: 12,38

Petr Novotňák

Panamské papíry někoho nas.r.ó

7.10.2021 v 21:49 | Karma: 11,25