DPHčko není příjmem státního rozpočtu

To se nás tady jen snaží všichni balamutit a vodit za nos. Tedy není to tak úplně pravda DPH je příjmem státního rozpočtu, pokud si k nám přijede náš výrobek koupit nějaká osoba ze zahraničí. Pak ano, v takovém případě je DPH příjmem státního rozpočtu, ale samo DPH působí v tomto ohledu tak jako tak kontraproduktivně.

 

Teď bych si tu „pitomost“ z nadpisu a perexu měl asi obhájit, co říkáte?

Tak já se o to pokusím.

Pro lepší vysvětlování budu uvažovat jen jednu sazbu DPH a to tu častější, tedy 20 %.

Vezměme si nejprve na mušku skupinu lidí, kteří jsou přímo závislí na státním rozpočtu. Důchodci, nemocní, státní zaměstnanci apod.

Dostanou pro zjednodušení ze státního rozpočtu ročně balík dejme tomu 1 bilion, tento jeden bilion tito lidé utratí za výrobky a služby v obchodech, za věci, kde v naprosté většině je DPH účtováno, bereme pořád pro zjednodušení oněch 20 %.

Tedy z jednoho bilionu se státu přes podnikatele, kteří platí DPH, vrátí 200 miliard. V souhrnu tedy stát za tyto lidi utratil 800 miliard. A tito lidé si nakoupili zboží a služby v hodnotě 800 miliard, protože oněch zbývajících 200 byla daň DPH.

Situace by byla naprosto stejná, kdyby stát lidem rozdal pouze 800 miliard a nevybíral žádné DPH. Lidé by utratili zase za stejné množství výrobků nikoliv 1 bilion, ale 800 miliard. Nakoupili by toho tedy stejně ale za méně peněz, protože by ve zboží nemuseli platit těch 20 % DPH. Státu by došlo na DPH 0 Kč, tedy o 200 miliard méně, jenže by o těch 200 miliard méně rozdal, takže by mu celkové účto štymovalo.

O dost komplikovanější je pak situace v soukromém sektoru, myslím v sektoru, který není státem dotovaný.

Lidé totiž zaplatí na daních z příjmu státu cca, zase pro zjednodušení, 40 % ze svých příjmů a dalších 20 % na zboží, které si nakoupí. Tedy dohromady v průměru 60 %.

V současné chvíli, teď jak to máme, si stát může dovolit dát lidem slevu na dani z příjmů 20 %, protože tyto daně vybere nepřímo na DPH a zdanit příjmy pouze 40 %.

Čili, kdyby stát zrušil DPH, snížil rozdávání o 20 % a o 20 % zvýšil daně přímé, byly by na tom všichni stejně jako teď, jen by se přes státní kasu protočilo méně peněz a bylo by třeba méně úředníků pro počítání DPH.

Já samozřejmě nechci, aby stát rušil DPH, mělo by to kromě mnoha pozitiv také svá negativa. Uvádím tento příklad jen jako hraní s čísly, skutečné důsledky takového jednorázového počinu by bylo lze jen těžko domyslet.

Pouze namátkou:

Velké stávky lidí, kterým by kles příjem rázem o 20 %, těžko se lidem vysvětluje, že i ceny v průměru o 20 % klesnou, mnozí to prostě nepochopí a budou si myslet, že jim obchodníci rázem zdraží, tak jako bylo na Slovensku obtížné vysvětlit lidem pokles počtu nul na bankovkách vyplácených na důchod s přechodem na euro.

Velké stávky lidí, kterým by najednou stouplo zdanění jejich příjmů o 20 %, tedy by všichni vydělali o 20 % méně.

Odchody schopných lidí za prací do zahraničí, kde zdanění je už teď nižší.

Ale kromě negativních důsledků by přišly samozřejmě také pozitivní.

Všichni cizinci z našeho okolí by k nám jezdili nakupovat zboží, jelikož by ceny u nás byly rázem o 20 % nižší než u nich, poněvadž předpokládám zachování současného vysokého DPH kolem 20 % v okolních zemích :-).

Stouply by tím pádem zisky většiny našich i cizích výrobců prodávajících na našem trhu.

Se zvětšením zisku přichází i zvětšení platů a tím i výběru daní a zlepšení celkové bilance státu.

Snížila by se byrokratická zátěž podniků.

A hlavně, nikdo by už stát nemohl okrádat na DPH. :-)

Co z toho plyne?

Plyne z toho, že zrušení sazby DPH není možné jen tak lehkomyslně provést, ale zároveň z toho plyne, že další zvyšování sazby DPH těžko může státu přinést nějaký ekonomický růst a oživení domácí poptávky.

Ano DPH je sice u nás ze všech daní tou nejrovnější, jelikož zasahuje všechny úměrně stejně. Kdo utratí 100 tisíc, na tom stát získá 20, a kdo utratí 10, na tom stát získá 2 (trochu v tom hapruje snížená daň na potraviny, pro jednoduchost berme těch dvacet univerzálně, stejně se uvažuje o sjednocení daní), ale vysoké DPH je pouze brzdou cestovního ruchu a domácího prodeje, proto bychom s ním měly zacházet opatrně a spíše než ho pozvolna zvyšovat, ho pomalu brzdit.

Stejně mi nejde do hlavy, proč máme u nás, jakož i jinde ve světě, milion různých daní na všechno, od daně za horskej vzduch, kterej k nám na Moravu stejně za pár hodin z těch hor doproudí, až po daň 15 % z 0,1 % výnosu na bězným účtě.

No jo, já vím, je to proto, že když se daně rozdrobí do spousty různých "malých", tak to pak nebolí tolik, jako kdybychom měli platit jednu superdaň přímo z platu.

S tímto tak trochu sovisí i jeden můj starší článek: Jedna daň, jeden formulář, jeden úřad, kde sice neuvažuji nad tím začlenit DPH do přímých daní, ale bavím se v podobném duchu nad daněmi ostatními přímými.

Tak sem si to neobhájil, DPH je příjmem státného rozpočtu a ještě dlouho bude... :-) i když bude vždycky přímem kontraproduktivním.

Autor: Petr Novotňák | pondělí 21.6.2010 7:24 | karma článku: 14,54 | přečteno: 1557x
  • Další články autora

Petr Novotňák

Proč NE nulové DPH na energie?

24.10.2021 v 23:03 | Karma: 9,20

Petr Novotňák

Teorie všeho? Proč ne!

20.10.2021 v 1:14 | Karma: 12,38

Petr Novotňák

Panamské papíry někoho nas.r.ó

7.10.2021 v 21:49 | Karma: 11,25