Co nám to ten pan Kalousek tají?

Proč nám nechce prozradit, co myslí tou celo Evropskou krizí a jaká že to opatření by při tom zaváděl.

 

V případě, že se evropským státům nepodaří vyřešit současnou dluhovou krizi, může nastat kolaps evropského hospodářství a podobná, možná ještě daleko horší krize, než na počátku minulého století.

Nikdo nedokáže předpovědět jak velká krize by nastala a veškeré následující odhady jsou jen spekulativní, vezměte to prosím v potaz.

 

Budu spekulovat s krizí střední rozsahu a propadem hospodářství o nějakých třicet procent, skutečnost může být i daleko horší.

 

Přesto že naše ekonomika se může zdát od té evropské oddělená. Můžeme se holedbat tím, že neplatíme eurem a propad v zemích platících eurem se nás nedotkne, ale není tomu tak. Nejedná se totiž o krizi eura, ale o krizi dluhovou. Neobchoduje s eurem, ale s institucemi platícími eurem, s fyzickými firmami, které prostě náhodou používají k placení euro, ale i kdyby používaly marku, korunu nebo drachmu, když nemají na zaplacení, je to zlé.

 

Naše ekonomika je provázaná s ekonomikami v ostatních zemích do té míry, že propad u nich znamená téměř stejný propad u nás.

 

Třetinový propad západní ekonomiky bude znamenat třetinový propad naší domácí ekonomiky, třiceti-procentní domácí nezaměstnanost, o mnoho menší daňové výnosy státu. A jsem u toho, o čem to ten Kalousek nechce mluvit.

 

Aby zachránil podniky před totálním krachem a stát před 80 % nezaměstnaností, bude muset téměř úplně zrušit nebo odložit daňovou zátěž v oblasti odvodů na sociální pojištění, může zvýšit daně z výnosů firem klidně na 50 %, ale jelikož firmy žádné výnosy mít nebudou, nebude to nic platné. Bude muset zvýšit daně z přidané hodnoty přinejmenším na 25, možná až na 30 i více procent. I tak stát vybere na daních odhadem o třetinu méně než je tomu dnes a to si myslím, že jsem ještě optimista.

 

To co jsem napsal možná vypadá děsivě, ale to je teprve začátek, o tom by snad Kalousek ještě mluvil, ale výše zmíněné by nastolilo nové otázky.

 

Z čeho bude stát platit důchodce, učitele, hasiče, vojáky, policisty, úředníky... když na daních vybere o třetinu méně?

 

Že by se nám Kalousek bál říct, že si bude muset půjčit a že nás za jeden rok zadluží víc než Sobotka za celé funkční období? Kdepak, bude to horší.

 

Nikdo nám nepůjčí! Dluhová krize spočítá v tom, že už nikdo nechce půjčovat. Kde se tedy vezmou peníze na lidi závislé na státu? Odpověď je prostá.

 

Nevezmou. Tyto peníze prostě nebudou a důchody a platy od státu prostě nebudou v dosavadní výši. Budou menší o tři desetiny vlivem menšího výběru daní, budou menší o desetinu vlivem toho, že už teď je rozpočet deficitní (a když nikdo nepůjčí tak deficitní rázem nebude, slíbené peníze prostě nebudou), důchody a platy budou když moc, tak na šedesáti procentech současného stavu a tomu sám nevěřím.

 

Dokážete si představit, že byste utáhli svoje dosavadní životní náklady se skoro polovičním příjmem? Spousta lidí si to dokáže představit jen dost těžko.

 

Tohle prostě pan Kalousek říct na rovinu nechce a ani se mu nedivím.

 

Jistou útěchou může být, že ve skutečné krizi ceny základních výrobků, surovin, nájmů a podobných nezbytností prudce klesají. Ano prudce klesají, protože, když nikdo nemá na zaplacení, tak jde cena strmě dolů. Pak už záleží jen na hloubce krize, jestli se přistoupí až na potravinové lístky, ale dokáži si i takovou variantu představit, pro lidi ve skutečné hmotné nouzi. (Nezaměňujte s tím, čemu se dnes říká hmotná nouze.).

 

To jsme zabrousili jen na okraj představivosti, skutečnost by byla daleko „pestřejší“.

 

Kdyby se ministr financí rozvykládal o všem, co by nás v souvislosti s krachem Evropy mohlo čekat, setkal by se nejen s nepochopením, ale dost možná také s hroty kopí, vidlí, s cepy a sudlicemi rozlíceného davu, což je představa pro kde koho jistě nemilá, zvláště pak pro pana Kalouska, který by se toho účastnil jaksi přímo a to ještě žádná skutečná krize nenastala.

 

Každopádně nechce být předčasně spojován, s takto drastickými opatřeními, která by musel v této souvislosti zavést, což je pochopitelné. Je to jako přiznat, že když byste měli opravdový hlad, tak sníte aj přejetou kočku. Když tohle řeknete, tak vypadáte jako hovádko, ale přitom by se o tu kočku s Vámi v takové nouzi kdokoliv, z do té doby nechápajících, ještě popral.

 

O některých věcech se prostě nemluví, a tak nám nezbývá než doufat, že budeme, i díky Kalouskovi, ač to může znít jakkoliv neuvěřitelně, před-připraveni, je-li to vůbec reálné, i na variantu opravdové krize, ať je to jak chce otřepaná fráze, která, jak většinou doufáme, protože pak by nás mohly čekat i války, nenastane. (fuj to byla, ale ošklivá věta, kdo ví kolik sem tam zase nasekal chyb:)

 

 

No a po práci si rád najdu čas i na odpovědi do diskuse, pokud tedy nepřijde ten krach).

Autor: Petr Novotňák | úterý 6.12.2011 6:53 | karma článku: 11,85 | přečteno: 1396x
  • Další články autora

Petr Novotňák

Proč NE nulové DPH na energie?

24.10.2021 v 23:03 | Karma: 9,20

Petr Novotňák

Teorie všeho? Proč ne!

20.10.2021 v 1:14 | Karma: 12,38

Petr Novotňák

Panamské papíry někoho nas.r.ó

7.10.2021 v 21:49 | Karma: 11,25