Zeman, Mečiar, Heider...snad ne i Hlinka

Jeden ze zdejších (právem) oblíbených bloggerů napsal, že lituje svého rozhodnutí volit Zemana. Přiznám se k jiné věci. Dlouho jsem měl pocit, že přes všechny chyby, které jako Češi máme, přece jen v něčem převyšujeme některé okolní národy. Nikdy jsme si do vrcholných pozic nezvolili představitele typu Mečiar, Slota, Heider, Orbán, Lech Kaczinski a další. Říkal jsem si, že jakkoli naše politika vypadá, tak jak vypadá, tyto autoritativní typy jsme doposud nevolili. Prostě Češi takoví nejsou. Tak jako kolega blogger lituje, koho volil, já se nyní stydím za svůj dřívější povýšenecký pohled. Ukázalo se, že všeho do času.

Všichni výše jmenovaní byli zvoleni v demokratických volbách. Vím, že v jiných kontextech, ale přesto…  Nyní už i my máme svého demokraticky zvoleného vládce s diktátorskými sklony a to co bylo možné v okolních státech, se stalo realitou i u nás a to dokonce na postu prezidenta. Podívejme se, jak tuto skutečnost komentuje zahraničí (omluvám se za případné anglikanizmy, staženo z dnešního Prague Daily Monitor). Rheinische Post píše, že „MZ zneužívá politickou krizi, aby rozšířil svoji moc“. Švýcarský list Neue Zuercher Zeitung sdílí tento názor: „Ceremoniální povinnosti, které jsou MZ předepsané ústavou, mu nestačí. Zeman ignoruje fakt, že současná koalice je schopna pokračovat v práci“. Neue Zuercher Zeitung uvádí, že „Zeman usiluje rozšířit sféru svého vlivu mimo oficiální rámec jeho kompetencí“. SME píše, že "Rusnokův kabinet má všechny předpoklady stát se loutkami v Zemanových rukou“. Uvádím to mj. i proto, že Zeman svým totalitním praktikám dělá naší zemi pořádnou ostudu i v zahraničí (viz. i nedávné vyjádření německého prezidenta).

MZ má i přes to, co vyvádí, údajně podporu 50% občanů. Polovina národa tedy na jeho chování nevidí až tak nic hrozného. I to o nás něco vypovídá… Je třeba si uvědomit, o jak nebezpečný precedens se jedná. Mnozí příznivci Zemanových kroků tvrdí, že Zemanovi prostě nic jiného nezbývá. Tuto vládu už (skoro) nikdo nechce a tak MZ musí jít za hranu. Nakonec tímto argumentem se ohání i sám Zeman. To sice ano, jenže… pokud mu jeho krok projde, potom za pár měsíců může nastat povolební situace, kdy z různých důvodů bude problém sestavit vládu nebo vláda v jeho myšlení „nebude dostatečně stabilní“. Důvody se vždy najdou. Třeba že koalice bude příliš křehká, nebo nevyužije jím dané pokusy, že nemůže vládnout za něčí tiché podpory, že je tam ten či onen atd. Zeman pak může se slovy, že to dělá pro dobro země a že má silnou podporu voličů, udělat to samé co nyní. Nedá parlamentní většině možnost dosadit si vlastního kandidáta a sestaví si vládu svojí. Zní to jako sci-fi? Ale přesně to se děje nyní. Navíc je tato vláda vedena člověkem, který relativně nedávno prohlásil, že „vláda úředníků je konec demokracie“ - Server Patria cz. 2. 10. 2012.

Lidem znechuceným politikou Zeman klidně řekne to samé, co neverbálně říká dnes – nepotřebujeme více politiky, potřebujeme odborníky. Kdo je či není odborník, pochopitelně určí on a jemu věrní. Zatím je mezi jeho věrnými dost lidí spjatých se stranou jeho přátel (mimochodem napadá někoho nějaká středoevropská strana minulého století, která by nesla jméno svého zakladatele? Mě napadají jen Hlinkovci). Panuje celkem oprávněná obava, že tito se stanou jeho prodlouženou… a teď nevím, zda napsat pravicí či pěstí. Zatím mě to vychází na pěst. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Novák | čtvrtek 27.6.2013 16:43 | karma článku: 24,57 | přečteno: 1075x