Vláda pevné ruky a když zloděj volá, chyťte zloděje…

Zeman prý dělá dobře, když obchází ústavní zvyklosti (nikoli ústavu)! Nastupuje vláda nejen jeho kamarádů, ale zřejmě i budoucích kandidátů strany jeho přátel. Pokud vše půjde podle jednoho ze scénářů, potom se jeho přátelé mohou těšit na vládnutí i po regulérních volbách. Lepší a levnější předvolební kampaň si nemohli přát...

Jakkoli pravicová koalice prohospodařila pohodlnou parlamentní většinu již dávno, svoji převahu definitivně prohrála díky policejnímu zákroku. Když proběhl, byl jsem, zřejmě jako většina voličů rád, že se blízká na lepší časy, že policie začíná konat. Jsem tak rád i nyní, jenže mě stále více znepokojuje, že 14 dní po policejním zákroku jsou na svobodě ti, kdo údajně tahali a dlouho tahají za pomyslné provázky moci. Zatím (snad skutečně pouze zatím) se občanům sděluje, že pokud dojde na lámání chleba, za katr půjdou figurky kmotrů – tedy politici, hlavní hráči nikoli. Nebo se vymění ministr vnitra... a pojede se dál, ve starých kolejích. 

V pocitu silného znechucení politikou lidé vždy volali a volají po vládě silné ruky. Po Putinech, Mečiarech, Orbánech, tedy těch, kdo zatočí se zkorumpovanými politiky a jejich kmotry. Prostě po někom, kdo to těm „hajzlům v parlamentu a těm,kdo za nimi stojí, ukáže“. MZ zdá se, tuto poptávku naplňuje. Příznivci prezidentových kroků poukazují na to, že je jen dobře, že současnou nepopulární vládu svrhl. Co na tom, že to udělal tak, jak to udělal, že ohýbá ústavu. Co není zakázané nebo přesně definované, je povolené… Navíc v parlamentu „sedí hajzlové“ a s těmi není možná jednat v rukavičkách nebo se příliš ohlížet na „ducha ústavy“. Jak sám prezident tvrdí, tři ústavní právníci mají čtyři výklady… takže z toho plyne, že jen jeden je správný. Hádejte asi čí?

Jak jsem psal, tato vláda špatná v mnohém byla a neuvěřitelně prohospodařila kapitál důvěry, který jí voliči dali (uvidíme, jaká bude ta další). Jenže ani špatná vláda neopravňuje prezidenta k tomu, aby obcházel ústavu (resp. ústavní zvyklosti). Proč? Protože se jedná o velmi nebezpečný precedens.

Jenže… je třeba být objektivní a proto jakkoli se mi to nepíše dobře a jakkoli jsou MZ jeho kroky (dle mého právem) vyčítány, ani v současné vládní koalici nesedí legitimně zvolené strany. Prostě Peake a LIDEM nemají mandát hovořit o důvěře voličů. V době voleb prostě voliči LIDEM neexistovali, protože neexistovala tato strana.  A i na LIDEM stojí „vůlí občanů zvolená stojednička“. Ústava tuto možnost povoluje, čistě teoreticky v příštích volbách nemusí sedět ani jedna ze zvolených stran… Nějak se ale předpokládá, že v rámci ústavních zvyklostí (nebo možná i v rámci slušnosti k voličům???), se tak nestane. Jenže stalo se. Na ostré hraně tedy jede jak Zeman, tak po ní hodně dlouho jela i současná koalice a nutno dodat - dojela. 

V současné době nikdo neví, kam až situace může dojít. Pokud lze hledat nějaké paralely v historii, potom v situacích, kdy občané ztrácí důvěru v demokracii, volí vládu pevné ruky. Nemusí se jednat fašismus či komunismus, to nám snad nehrozí. Stačí jen vláda (klidně zvolená v regulérních volbách za rok) ovládaná  současným prezidentem, jakási jeho prodloužená ruka. Stane-li se tak, potom nás nečeká, jak řekl bývalý ministr zahraničí ještě pěkná sranda, ale pěkný průšvih. 

Autor: David Novák | středa 26.6.2013 16:33 | karma článku: 14,83 | přečteno: 805x